NOWORODEK TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6
NIEMOWLĘ MIESIĄC:
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
DZIECKO LAT:
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

14-miesięczne dziecko

14 miesiąc
fot.: photos.com

Kalendarz rozwoju dziecka: 14 miesiąc życia dziecka. 14-miesięczne dziecko zaczyna powoli stawiać pierwsze kroki. Jeżeli upada, wraca do raczkowania, co ma już opatentowane. Nie zmuszaj go więc, aby chodziło, jeszcze przyjdzie na to czas. Coraz bardziej zaczyna je interesować elektronika.

Kalendarz rozwoju dziecka: 14 miesiąc życia dziecka.

14-miesięczne dziecko: co potrafi?

  • Dziecko co prawda nadal preferuje marynarski chód, ale coraz pewniej stawia nóżki i coraz rzadziej upada. Bywa, że gdy bardzo mu się spieszy, po staremu pada na kolana i raczkując pędzi do celu. Jeśli jakiś bolesny upadek zraził dziecko do pozycji pionowej, nie zmuszaj go do chodzenia, poczekaj spokojnie, aż zapomni o bólu i sam powróci do nauki chodzenia.

Dowiedz się także, czy warto kupić dziecku chodzik >>

  • Dziecko kuszą i nęcą wszystkie przedmioty, a szczególnie te najczęściej używane przez rodziców. Telefon i pilot do telewizora czy laptop są na czele listy zagrożonych gatunków. Jeśli coś im się stanie, nie wińcie dziecka – to wy jesteście dorośli i powinniście przewidzieć zagrożenie. Dziecko nie psuje nic złośliwie, po prostu zżera je ciekawość. Ważne, by nie zabraniać dziecku eksperymentów (oczywiście w granicach bezpieczeństwa), bo tylko w ten sposób ma szansę zdobyć doświadczenie i powiązać przyczynę ze skutkiem.

Sprawdź, dlaczego warto pozwolić dziecku rozwijać się we własnym tempie >>

14-miesięczne dziecko: obowiązki

Możesz powoli wdrażać dziecko w domowe obowiązki, szczególnie, że wszystko, co pozwala na samodzielność sprawia mu wielką radość. Oczywiście nie chodzi o samodzielne przygotowanie obiadu z trzech dań, ale o np. wrzucenie papierka do kubła na śmieci. Nawet jeśli niemowlakowi coś nie wyjdzie, przymykajcie oko, na perfekcję jeszcze za wcześnie.

14-miesięczne dziecko a zwierzęta

W dzieciach, które nie mają w domu zwierzątek, budzi się teraz zainteresowanie nimi. Może warto pomyśleć o kupieniu psa lub kota? Ważne, by od samego początku uczyć dziecko postępowania z pupilem oraz tego, że zwierzę to nie tylko zabawa, ale przede wszystkim obowiązki i odpowiedzialność.

Przeczytaj także o sterylizacji butelek dla niemowlaka >>

14-miesięczne dziecko: nocne karmienie

Najwyższy czas na zakończenie nocnego karmienia. Będzie wam zdecydowanie łatwiej, gdy będziecie mieli pod ręką butelkę z czystą wodą – nawet jeśli dziecko się raz czy drugi obudzi, to szybko zrezygnuje, bo komu by się chciało przerywać sen dla łyka wody. Nie podawaj w takiej sytuacji żadnych atrakcyjnych napojów czy kaszy, bo zamiast pożądanych efektów skończy się próchnicą.

Nie przegap

Aktualizacja: 2016-07-27 Publikacja: 2011-05-23
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.