NOWORODEK TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6
NIEMOWLĘ MIESIĄC:
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
DZIECKO LAT:
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

5-letnie dziecko: rozwój i wychowanie

Dziecko wystawia język, koncentracja u dziecka
fot.: thinkstockphotos.com
Większość dzieci do 6. roku życia wystawia język w czasie wykonywania codziennych aktywności.

Kalendarz rozwoju dziecka: 5 rok życia dziecka. 5-letnie dziecko chętnie rozwija zdolnośći plastyczne. Zadaje równie dużo pytań, co wcześniej. Niektóre pięciolatki próbują przystąpić do nauki czytania i pisania, ale jeżeli w przypadku twojego dziecka tak nie jest, nie martw się, wszystko przyjdzie z czasem. Dziecko w wieku 5 lat potrafi już budować zdania i zna ok. 2 tysiące słów.

Kalendarz rozwoju dziecka: 5 rok życia dziecka.

5-letnie dziecko: rozwój pięciolatka

Rozwój 5-letniego dziecka postępuje płynnie, pod warunkiem, że dziecko nauki nowych umiejętności nie traktuje w kategorii przymusu.

  • Bywa, że niektórzy rodzice zastanawiają się, czy w rozwoju emocjonalnym ich pięciolatka nie nastąpił regres. Dlaczego? Bo dziecko często reaguje jak w czasie buntu dwulatka: krzyczy, histeryzuje, płacze, robi dzikie awantury, obraża się a nawet pluje, kopie czy bije. Wszystko dlatego, że nadal jeszcze nie radzi sobie z emocjami, których odczuwa coraz więcej. Ten nadmiar emocji może leżeć również u podstaw obgryzania paznokci czy dłubania w nosie.
  • Do tego pięciolatek nadal uważa, że jest pępkiem świata i nie przyjmuje do wiadomości, że inni myślą czy odczuwają inaczej niż on. To normalny etap rozwoju psychiki dziecka, co nie znaczy, że nie należy mu uświadamiać, że się myli.

Przeczytaj także: jak nauczyć dziecko emocji >>

  • 5-letnie dziecko jest żądne wiedzy, zadaje masę pytań na wszystkie możliwe tematy, często pyta publicznie, co może być nieco dla was stresujące. Nie możecie zbywać dziecka byle czym ani pokazywać po sobie, że jesteście speszeni.
  • Specjaliści radzą, by zachowując kamienną twarz odpowiadać dziecku w możliwie najprostszy, ale jednocześnie wyczerpujący sposób. Jeśli zacznie wam brakować inwencji, zawsze w poszukiwaniu odpowiedzi możecie sięgnąć po jedną z wielu encyklopedii dla dzieci.

Zobacz więcej na temat swojego pięciolatka >>

Dobrze wiedzieć

Co powinno wzbudzić niepokój w rozwoju pięciolaka?

  • nie potrafi przejść w tym wieku po linii prostej,
  • nie umie się huśtać, dziecku jest niedobrze przy zabawie na karuzeli,
  • ma nietypową pozycję przy bieganiu.

Te objawy mogą sugerować zaburzenia rozwoju i przetwarzania sensorycznego, dlatego warto odwiedzić specjalistę. Przyda się także wizyta u logopedy, jeśli dziecko sepleni. Seplenienie nie przechodzi samo, dziecko z niego nie wyrośnie bez specjalnych ćwiczeń.

5-letnie dziecko: co potrafi pięciolatek?

  • 5-letnie dziecko potrafi już budować poprawne zdania, zna około 2 tysięcy słów. Niektóre pięciolatki z entuzjazmem podchodzą do nauki czytania i pisania, inne w ogóle się tym nie interesują - obie postawy są najzupełniej w tym wieku prawidłowe. Należy jednak pamiętać, ze największy pięcioletni fan nauki natychmiast z niej zrezygnuje, gdy odniesie wrażenie, że jest ona przymusem.
  • Rączki pięciolatka są coraz sprawniejsze, lepsza jest też koordynacja oko-ręka, dzięki czemu coraz lepiej idzie malowanie, lepienie z plasteliny, wycinanie i klejenie. Obrazki dziecka mają coraz więcej szczegółów i są bliższe rzeczywistości.

Przeczytaj, co dziecko mówi o sobie przez swoje rysunki >>

  • Koordynacja ruchów u 5-letniego dziecka jest już dużo lepsza niż rok temu, chociaż nadal zdarza mu się łapać zająca. Dziecko w tym wieku jest zazwyczaj szaleńczo wręcz ruchliwe, ale niestety, nadal nie jest w stanie przewidzieć konsekwencji swoich działań, więc nie należy spuszczać go z oczu.

Przeczytaj także o umiejętnościach 5-latka >>

Polecamy wideo: Kiedy dziecko powinno zacząć się uczyć języka obcego?

To, od kiedy możemy zacząć uczyć języka obcego zależy od nas, ale przede wszystkim od danego dziecka. Ważne jest też odpowiednie motywowanie dziecka do nauki języka obcego. Jak odpowiednio motywować dziecko, jakich metod używać, jak uczyć dziecko języka obcego? Posłuchaj rad naszego eksperta - Marzeny Jastrzębskiej z placówki Play&Tell.

Nie przegap

Aktualizacja: 2016-07-29 Publikacja: 2012-01-03
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.