5-letnie dziecko: rozwój i wychowanie

2018-08-31 12:40

Kalendarz rozwoju dziecka: 5 rok życia dziecka. 5-letnie dziecko chętnie rozwija zdolnośći plastyczne. Zadaje równie dużo pytań, co wcześniej. Niektóre pięciolatki próbują przystąpić do nauki czytania i pisania, ale jeżeli w przypadku twojego dziecka tak nie jest, nie martw się, wszystko przyjdzie z czasem. Dziecko w wieku 5 lat potrafi już budować zdania i zna ok. 2 tysiące słów.

Dziecko wystawia język, koncentracja u dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Większość dzieci do 6. roku życia wystawia język w czasie wykonywania codziennych aktywności.

Kalendarz rozwoju dziecka: 5 rok życia dziecka.

5-letnie dziecko: rozwój pięciolatka

Rozwój 5-letniego dziecka postępuje płynnie, pod warunkiem, że dziecko nauki nowych umiejętności nie traktuje w kategorii przymusu.

  • Bywa, że niektórzy rodzice zastanawiają się, czy w rozwoju emocjonalnym ich pięciolatka nie nastąpił regres. Dlaczego? Bo dziecko często reaguje jak w czasie buntu dwulatka: krzyczy, histeryzuje, płacze, robi dzikie awantury, obraża się a nawet pluje, kopie czy bije. Wszystko dlatego, że nadal jeszcze nie radzi sobie z emocjami, których odczuwa coraz więcej. Ten nadmiar emocji może leżeć również u podstaw obgryzania paznokci czy dłubania w nosie.
  • Do tego pięciolatek nadal uważa, że jest pępkiem świata i nie przyjmuje do wiadomości, że inni myślą czy odczuwają inaczej niż on. To normalny etap rozwoju psychiki dziecka, co nie znaczy, że nie należy mu uświadamiać, że się myli.

Przeczytaj także: jak nauczyć dziecko emocji >>

  • 5-letnie dziecko jest żądne wiedzy, zadaje masę pytań na wszystkie możliwe tematy, często pyta publicznie, co może być nieco dla was stresujące. Nie możecie zbywać dziecka byle czym ani pokazywać po sobie, że jesteście speszeni.
  • Specjaliści radzą, by zachowując kamienną twarz odpowiadać dziecku w możliwie najprostszy, ale jednocześnie wyczerpujący sposób. Jeśli zacznie wam brakować inwencji, zawsze w poszukiwaniu odpowiedzi możecie sięgnąć po jedną z wielu encyklopedii dla dzieci.

Zobacz więcej na temat swojego pięciolatka >>

Dobrze wiedzieć

Co powinno wzbudzić niepokój w rozwoju pięciolaka?

  • nie potrafi przejść w tym wieku po linii prostej,
  • nie umie się huśtać, dziecku jest niedobrze przy zabawie na karuzeli,
  • ma nietypową pozycję przy bieganiu.

Te objawy mogą sugerować zaburzenia rozwoju i przetwarzania sensorycznego, dlatego warto odwiedzić specjalistę. Przyda się także wizyta u logopedy, jeśli dziecko sepleni. Seplenienie nie przechodzi samo, dziecko z niego nie wyrośnie bez specjalnych ćwiczeń.

5-letnie dziecko: co potrafi pięciolatek?

  • 5-letnie dziecko potrafi już budować poprawne zdania, zna około 2 tysięcy słów. Niektóre pięciolatki z entuzjazmem podchodzą do nauki czytania i pisania, inne w ogóle się tym nie interesują - obie postawy są najzupełniej w tym wieku prawidłowe. Należy jednak pamiętać, ze największy pięcioletni fan nauki natychmiast z niej zrezygnuje, gdy odniesie wrażenie, że jest ona przymusem.
  • Rączki pięciolatka są coraz sprawniejsze, lepsza jest też koordynacja oko-ręka, dzięki czemu coraz lepiej idzie malowanie, lepienie z plasteliny, wycinanie i klejenie. Obrazki dziecka mają coraz więcej szczegółów i są bliższe rzeczywistości.

Przeczytaj, co dziecko mówi o sobie przez swoje rysunki >>

  • Koordynacja ruchów u 5-letniego dziecka jest już dużo lepsza niż rok temu, chociaż nadal zdarza mu się łapać zająca. Dziecko w tym wieku jest zazwyczaj szaleńczo wręcz ruchliwe, ale niestety, nadal nie jest w stanie przewidzieć konsekwencji swoich działań, więc nie należy spuszczać go z oczu.

Przeczytaj także o umiejętnościach 5-latka >>

Polecamy wideo: Kiedy dziecko powinno zacząć się uczyć języka obcego?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Rozwój noworodka (tygodnie)
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza