NOWORODEK TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6
NIEMOWLĘ MIESIĄC:
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
DZIECKO LAT:
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

13-miesięczne dziecko

13 miesiąc
fot.: photos.com
13-miesięczne dziecko z ochotą pałaszuje nie tylko mleko mamy.

Kalendarz rozwoju dziecka: 13 miesiąc życia dziecka. W 13-stym miesiącu rączki dziecka coraz lepiej się rozwiają i radzą sobie z bardziej skomplikowanymi zabawkami. Dziecko zna więcej słów i zaczyna więcej mówić. W tym okresie dziecko zazwyczaj samo rezgynuje z karmienia piersią, co likwiduje kłopoty związane z odstawianiem dziecka od piersi, które bywa niekiedy bardzo trudne.

Kalendarz rozwoju dziecka: 13 miesiąc życia dziecka.

Dziecko wkroczyło w 2 rok życia może nieco chwiejnie, ale za to z wielkim apetytem na życie. Wszystko wokół jest tak interesujące, że nie warto zwracać uwagi na niebezpieczeństwa. Dlatego to rodzice muszą wykazać się trudną do wyobrażenia zdolnością przewidywania, co też niemowlakowi za chwilę strzeli do głowy. Ważne jest tez aby zadbać o to, by dom był bezpiecznym miejscem dla dziecka. Niestety, przed wszystkimi nieprzyjemnościami go nie ustrzeżecie – to czas guzów, siniaków i otarć. Jeżeli wasze dziecko jeszcze nie chodzi, też nie macie się czym przejmować – niektóre dzieci potrzebują więcej czasu, by stanąć na nogi.

Zobacz, kiedy dziecko zaczyna chodzić i mówić >>

Dobrze wiedzieć

13-miesięczne dziecko: rozwój dziecka

  • Rączki dziecka w 13 miesiącu życia są z każdym dniem sprawniejsze i radzą sobie z coraz bardziej skomplikowanymi zabawkami. Również łatwiej manipulują wszelkimi pokrętłami i uchwytami, więc uważajcie, bo czasem okazuje się, ze nawet najlepsze zabezpieczenia ulegają zdolnościom dziecka.
  • Ponieważ 13-miesięczne dziecko zaczyna sięgać po wszystko co ma w zasięgu rąk, bezpieczniej będzie przez następnych kilka miesięcy unikać zwisających obrusów, kwiaty ustawić pod sufitem i nie stawiać nic na brzegu stołu...
  • Gadulstwo waszej pociechy nasila się. Zna coraz więcej słów, coraz chętniej je wypowiada, choć bywa, że osoba postronna bez waszej pomocy jako tłumaczy niewiele jest w stanie pojąć

13-miesięczne dziecko: rezygnacja z karmienia piersią

Nadal to mama jest najważniejsza, choć niektóre niemowlaki coraz bardziej lgną do tatusiów (wiele zależy od tego, ile ojciec ma czasu dla swojego dziecka). Część dzieci podejmuje w tym wieku decyzję o rezygnacji z piersi. Należy ją uszanować, nawet jeśli mama czuje się przez to troszkę niepotrzebna. Zresztą wszystko ma swoje plusy – w takiej sytuacji odpadają ci kłopoty związane z odstawianiem dziecka od piersi, które bywa niekiedy bardzo trudne.

Sprawdź co zrobić, gdy niemowlak ma alergię pokarmową >>

Podczas karmienia piersią mogą się pojawić problemy. Oto nasz poradnik laktacyjny. Wyjaśniamy jak sobie radzić z obrzękiem piersi. Obrzęk piersi najczęściej jest powikłaniem nieprawidłowego postępowania w nawale pokarmu. Niewłaściwa technika karmienia piersią, zmniejszenie częstości karmienia czy popękane brodawki to najczęstsze przyczyny niedostatecznego opróżniania piersi. Zapytaliśmy eksperta czym jest obrzęk piersi, jakie są jego przyczyny i objawy. Dowiesz się również jak postępować, gdy obrzęk piersi wystąpi podczas karmienia piersią.

Nie przegap

Aktualizacja: 2016-07-27 Publikacja: 2011-05-19
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.