Menstruacja

Miesiączka (menstruacja) to efektem zmian, zachodzących w błonie śluzowej macicy pod wpływem hormonów wytwarzanych w jajnikach, czyli estrogenów i progesteronu. Cyklem miesięcznym (menstruacyjnym) steruje jednak układ podwzgórze - przysadka. Gdy podwzgórze wyśle sygnał przysadce mózgowej, zaczyna ona produkować dwa ważne hormony: FSH (folikulotropowy) oraz LH (luteinizujący). Pod wpływem FSH w jajniku wzrasta i dojrzewa pęcherzyk Graafa, a wraz z nim - komórka jajowa. Trwa to około 14 dni. W tym czasie, pod wpływem estrogenów produkowanych przez jajniki, błona śluzowa wyściełająca macicę zwiększa swoją grubość. W ten sposób przygotowuje się do ewentualnego zagnieżdżenia się w niej zapłodnionej komórki jajowej. Gdy pęcherzyk Graafa pęknie, wydostaje się z niego dojrzała komórka jajowa (zwykle jedna), która jajowodem zmierza w kierunku macicy. W tym samym czasie hormon LH przeistacza zrąb pękniętego pęcherzyka Graafa w gruczoł wydzielania wewnętrznego, tzw. ciałko żółte. Ciałko to zaczyna wydzielać progesteron - hormon, który sprawia, że błona śluzowa macicy wzrasta i rozpulchnia się. Jeżeli w trakcie owulacji nie doszło do zapłodnienia, błona śluzowa złuszcza się i zostaje wydalona na zewnątrz przez pochwę. W trakcie złuszczania pękają drobne naczynka krwionośne. Takie krwawe wydalenie śluzówki to właśnie miesiączka.

Menstruacja - artykuły

Spóźniający się okres

Spóźniający się okres - przyczyny spóźniania się okresu

Spóźniający się okres to zjawisko dość powszechne. Opóźnienia w kobiecym cyklu nie są niczym dziwnym. Nie znaczy to jednak, że można je lekceważyć. To dlatego, że przyczyny spóźniania się okresu mogą być banalne, ale również świadczyć o...
Pierwsza miesiączka: porady dla dziewczyn

Pierwsza miesiączka: porady dla dziewczyn

Pierwsza miesiączka u dziewcząt rasy białej najczęściej pojawia się między 11. a 16. rokiem życia (średnio, gdy mają ok. 12 lat). Nieco wcześniej dojrzewają dziewczęta pochodzenia latynoskiego i rasy czarnej (średnio pomiędzy 11. a 12....
Interesujesz się menstruacja? Czytaj artykuły, wypowiedzi na forum, opinie ekspertów nt. menstruacja
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.