Jak wybrać buty dla dziecka? Jakie cechy powinno mieć obuwie dziecięce?

2016-08-04 12:13

Wybór butów dla dziecka ma ogromne znaczenie dla rozwoju stóp. Dlatego firma Befado troszczy się o najmłodszych, produkując obuwie dziecięce najwyższej jakości.

Spis treści

  1. Dobre buty dla dziecka. Czyli jakie?
  2. Jak kupować buty dla dziecka?

Polska firma Befado już od prawie 90 lat dba o prawidłowy rozwój dziecięcych stóp, łącząc doświadczenie i zastosowanie innowacyjnej technologii z najnowszymi trendami wzorniczymi. W ten sposób powstaje zdrowe, bezpieczne i modne obuwie dziecięce.

Dobre buty dla dziecka. Czyli jakie?

- obuwie dziecięce ma być dłuższe od stopy o około 0,5–1 cm, ze względu na jej szybki wzrost i przesuwanie się do przodu w czasie chodzenia;- czubek buta powinien być szeroki, stosownie do promieniście ułożonych palców – jeśli jest wąski, może stać się przyczyną ich deformacji;- czubek buta musi mieć również odpowiednią wysokość – jeśli jest płaski, dochodzi do konfliktu między palcami a wierzchem buta, stąd biorą się otarcia i odciski;- buty dla dziecka powinny być wyposażone w elastyczne spody, łatwo zginające się na linii stawów śródstopnopaliczkowych – nie powodują wówczas zaburzeń w naturalnym sposobie poruszania się malucha;- obuwie dziecięce powinno być wykonane z miękkich, higienicznych materiałów, które łatwo dopasowują się do kształtu i wymiarów stopy oraz pochłaniają pot przez nie wydzielany. Sztywny materiał „walczy” ze stopą, ściskając ją, zaburzając krążenie, ocierając, a nawet ją deformując. Materiał o nieodpowiednich właściwościach higienicznych, niepochłaniający potu zwiększa ryzyko rozwoju drobnoustrojów wywołujących choroby skóry; - odpowiednia wysokość obcasa w butach dla dziecka to około 5 m. Rozpoczęcie noszenia butów na wyższym obcasie zbyt wcześnie może spowodować zmiany w budowie stóp, w ustawieniu kończyn dolnych i miednicy.

Jak kupować buty dla dziecka?

Należy pamiętać, że zdecydowana większość dzieci rodzi się ze zdrowymi stopami, ale tylko 30% ludzi starszych nie odczuwa dolegliwości związanych z tą częścią ciała. Przyczyną takiej sytuacji często jest niewłaściwe obuwie noszone w dzieciństwie. Dlatego należy stosować się do poniższych zasad:

- dopóki maluch spędza większość czasu leżąc, nie trzeba zakładać mu żadnych butów. Nóżki powinno się chronić przed marznięciem luźnymi skarpetkami, które nie będą ściskać paluszków i zaburzać swobodnego przepływu krwi; - decyzję o wkładce ortopedycznej należy zostawić ortopedzie – bez konsultacji z nim nie można kupować butów dla dziecka z taką wkładką;  - dziecięca stopa rośnie około 1 (w niektórych okresach 1,5) cm rocznie. Z tego względu co 3 miesiące trzeba sprawdzać, czy maluch nie nosi za małych butów;  - po nowe obuwie należy wybrać się z dzieckiem (nie z „patyczkiem”). Maluch musi zmierzyć buty w pozycji stojącej. Ich długość sprawdza się, przyciskając czubek – prawidłowo dobrane są dłuższe od stopy o 5–10 mm, w zależności od kształtu czubka, układu palców oraz ze względu na przesuwanie się stopy w czasie chodzenia i szybkie tempo jej wzrostu; - dziecku, które już sprawnie chodzi, można kupować nie tylko trzewiki czy półbuty, ale też sandały z tzw. łożem (zagłębieniem) na pięty, zapobiegającym przesuwaniu się jej na boki. - nie wolno zakładać dziecku butów po innym dziecku, gdyż wiąże się to z ryzykiem „przekazania” mu deformacji stóp, grzybicy czy złych nawyków chodzenia.

Powyższych zasad trzeba koniecznie przestrzegać również w przypadku butów używanych w przedszkolu, szkole i domu – gdyż to w nich dziecko spędza najwięcej czasu.

WAŻNE: w wyborze butów dla dziecka pomocny będzie znak „Zdrowej Stopy”.

www.befado.pl

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza