Najlepsza książka dla dzieci 2016. Lista nominowanych książek w plebiscycie Przecinek i Kropka

2017-03-02 11:00

Znamy listę książek nominowanych w plebiscycie Przecinek i Kropka. O tytuł Najlepszej Książki Dziecięcej 2016 powalczy pięć książek. Najmłodsi czytelnicy wraz z rodzicami wskażą swoją ukochaną lekturę. Głosowanie potrwa do 14 marca, a finał nastąpi 8 kwietnia podczas Targów Książki Dziecięcej „Przecinek i Kropka”. Zobaczcie, które książki zostały nominowane w plebiscycie Przecinek i Kropka!

Najlepsza książka dla dzieci 2016
Autor: materiały prasowe

Spis treści

 1. Które książki powalczą o tytuł Najlepszej Książki Dziecięcej 2016 roku?
 2. Finał konkursu i skład jury
 3. Klątwa dziewiątych urodzin
 4. Praktyczny pan
 5. Przed twoim urodzeniem
 6. Sam w domu
 7. Tru

Wiemy, które książki dla dzieci powalczą o laur Najlepszej Książki Dziecięcej 2016 roku. Właśnie rusza plebiscyt, w którym najmłodsi czytelnicy wraz z rodzicami wskażą swoją ukochaną lekturę. Głosowanie potrwa do 14 marca, a finał nastąpi 8 kwietnia podczas Targów Książki Dziecięcej „Przecinek i Kropka".

Które książki powalczą o tytuł Najlepszej Książki Dziecięcej 2016 roku?

W tym roku spośród ponad setki zgłoszonych tytułów jury, składające się ze znawców literatury dziecięcej, wybrało 5 tytułów:

 • Klątwa dziewiątych urodzin (Marcin Szczygielski, il. Magda Wosik, wyd. Bajka),
 • Praktyczny pan (Roksana Jędrzejewska-Wróbel, il. Adam Pękalski, wyd. Bajka),
 • Przed twoim urodzeniem (Rascal, il. Mandana Sadat, wyd. Czerwony Konik),
 • Sam w domu (Lotta Olsson, il. Maria Nilsson Thore, przeł. Agnieszka Stróżyk, wyd. Zakamarki)
 • Tru (Barbara Kosmowska, il. Emilia Dziubak, wyd. Media Rodzina). 

Na najlepszą książkę dziecięcą można głosować na stronie www.przecinekikropka.pl. Autor i ilustrator wygranej pozycji otrzymają po 10 tysięcy złotych, a wydawnictwo specjalną promocję w salonach sieci i na empik.com.

Finał konkursu i skład jury

Rozstrzygnięcie konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka: 8 kwietnia, godz. 13:00. Targi Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka: 8-9 kwietnia, Plac Unii City Shopping w Warszawie, wstęp wolny.

W jury zasiadają: Dorota Koman – krytyk literatury dziecięcej, prezes Fundacji Promocji Polskiej Książki „Ars Libri", dziennikarka; Ewa Gruda – krytyk literatury dziecięcej, dyrektor Muzeum Książki Dziecięcej; dr Aleksandra Piotrowska – psycholog dziecięcy, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego; Ewa Świerżewska – krytyk literatury dziecięcej, tłumacz, redaktor naczelna portalu Qlturka.pl.

Klątwa dziewiątych urodzin

„Klątwa dziewiątych urodzin" to już trzecia część przygód Mai, ciabci i Monterowej, a mimo to autor wciąż zaskakuje świeżością pomysłów, lekkością pióra i poczuciem humoru. Konsekwentnie kreśli charaktery bohaterów, wymyśla coraz to nowe, niekiedy balansujące na granicy absurdu historie, porywając młodych czytelników w wir zwariowanych zdarzeń. Jak to dobrze, że będą kolejne tomy! 

książka dla dzieci Klątwa dziewiątych urodzin
Autor: materiały prasowe Książka dla dzieci Klątwa dziewiątych urodzin, Marcin Szczygielski, il. Magda Wosik, wyd. Bajka

Praktyczny pan

Praktyczny pan zajmuje się tylko tym, co istotne i konieczne. W jego życiu, zaprogramowanym na osiąganie zawodowego sukcesu, brakuje miejsca na przyjaciół i rozrywki, a dobry nastrój zapewnia odpowiednia tabletka. A może lepszy byłby kot? Ta zabawna opowieść o tym, jak pewien praktyczny pan nauczył się głaskać kota, mówi o potrzebie radości i przyjaźni. 

Praktyczny pan, Roksana Jędrzejewska-Wróbel
Autor: materiały prasowe Praktyczny pan, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, il. Adam Pękalski, wyd. Bajka

Przed twoim urodzeniem

Piękna metaforyczna opowieść dla małych i dużych czytelników o miłości – o miłości do dziecka i o marzeniach o nim, o czekaniu na nie i tęsknocie za nim. O miłości rodziców, dzięki której dziecko przychodzi na świat – i jest spełnieniem ich marzeń i tęsknot. Znakomite ilustracje współtworzą tę oszczędną w słowach, a jakże bogatą historię o tym, co było „Przed twoim urodzeniem". 

Przed twoim urodzeniem, Rascal
Autor: materiały prasowe Przed twoim urodzeniem, Rascal, il. Mandana Sadat, wyd. Czerwony Konik

Sam w domu

Niebanalna opowieść o przyjaźni, która niesie ze sobą i szczyptę zazdrości (bo jakże to – mrówkojad ma spokojnie patrzeć, jak jego orzesznica idzie na kurs z kretem?), i o tęsknocie (jakże dłuży się bez niej dzień...), i o oddaniu (ech, ta zupa cebulowa, przy której gotowaniu można bez wstydu uronić łzę...). To mądra bajka o tym, że możemy się pięknie różnić, a przy tym być najlepszymi przyjaciółmi. 

Sam w domu, Lotta Olsson
Autor: materiały prasowe Sam w domu, Lotta Olsson, il. Maria Nilsson Thore, przeł. Agnieszka Stróżyk, wyd. Zakamarki

Tru

Tru to zajączek mieszkający wraz z mamą i rodzeństwem w uboższej dzielnicy Koniczyn Dolnych. Choć jest bardzo skromny, to dzięki swej wytrwałości i niesamowitej pomysłowości (oraz – co może najważniejsze – myśleniu o innych i dostrzeganiu ich potrzeb) potrafi swoimi wynalazkami uszczęśliwiać świat. Zwraca też uwagę pewnej wyjątkowo dla niego ważnej Kolorowej. 

Tru, Barbara Kosmowska
Autor: materiały prasowe Tru, Barbara Kosmowska, il. Emilia Dziubak, wyd. Media Rodzina
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza