Najlepsza książka dla dzieci 2016. Lista nominowanych książek w plebiscycie Przecinek i Kropka

2017-03-02 11:00

Znamy listę książek nominowanych w plebiscycie Przecinek i Kropka. O tytuł Najlepszej Książki Dziecięcej 2016 powalczy pięć książek. Najmłodsi czytelnicy wraz z rodzicami wskażą swoją ukochaną lekturę. Głosowanie potrwa do 14 marca, a finał nastąpi 8 kwietnia podczas Targów Książki Dziecięcej „Przecinek i Kropka”. Zobaczcie, które książki zostały nominowane w plebiscycie Przecinek i Kropka!

Najlepsza książka dla dzieci 2016
Autor: materiały prasowe

Spis treści

 1. Które książki powalczą o tytuł Najlepszej Książki Dziecięcej 2016 roku?
 2. Finał konkursu i skład jury
 3. Klątwa dziewiątych urodzin
 4. Praktyczny pan
 5. Przed twoim urodzeniem
 6. Sam w domu
 7. Tru

Wiemy, które książki dla dzieci powalczą o laur Najlepszej Książki Dziecięcej 2016 roku. Właśnie rusza plebiscyt, w którym najmłodsi czytelnicy wraz z rodzicami wskażą swoją ukochaną lekturę. Głosowanie potrwa do 14 marca, a finał nastąpi 8 kwietnia podczas Targów Książki Dziecięcej „Przecinek i Kropka".

Które książki powalczą o tytuł Najlepszej Książki Dziecięcej 2016 roku?

W tym roku spośród ponad setki zgłoszonych tytułów jury, składające się ze znawców literatury dziecięcej, wybrało 5 tytułów:

 • Klątwa dziewiątych urodzin (Marcin Szczygielski, il. Magda Wosik, wyd. Bajka),
 • Praktyczny pan (Roksana Jędrzejewska-Wróbel, il. Adam Pękalski, wyd. Bajka),
 • Przed twoim urodzeniem (Rascal, il. Mandana Sadat, wyd. Czerwony Konik),
 • Sam w domu (Lotta Olsson, il. Maria Nilsson Thore, przeł. Agnieszka Stróżyk, wyd. Zakamarki)
 • Tru (Barbara Kosmowska, il. Emilia Dziubak, wyd. Media Rodzina). 

Na najlepszą książkę dziecięcą można głosować na stronie www.przecinekikropka.pl. Autor i ilustrator wygranej pozycji otrzymają po 10 tysięcy złotych, a wydawnictwo specjalną promocję w salonach sieci i na empik.com.

Finał konkursu i skład jury

Rozstrzygnięcie konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka: 8 kwietnia, godz. 13:00. Targi Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka: 8-9 kwietnia, Plac Unii City Shopping w Warszawie, wstęp wolny.

W jury zasiadają: Dorota Koman – krytyk literatury dziecięcej, prezes Fundacji Promocji Polskiej Książki „Ars Libri", dziennikarka; Ewa Gruda – krytyk literatury dziecięcej, dyrektor Muzeum Książki Dziecięcej; dr Aleksandra Piotrowska – psycholog dziecięcy, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego; Ewa Świerżewska – krytyk literatury dziecięcej, tłumacz, redaktor naczelna portalu Qlturka.pl.

Klątwa dziewiątych urodzin

„Klątwa dziewiątych urodzin" to już trzecia część przygód Mai, ciabci i Monterowej, a mimo to autor wciąż zaskakuje świeżością pomysłów, lekkością pióra i poczuciem humoru. Konsekwentnie kreśli charaktery bohaterów, wymyśla coraz to nowe, niekiedy balansujące na granicy absurdu historie, porywając młodych czytelników w wir zwariowanych zdarzeń. Jak to dobrze, że będą kolejne tomy! 

książka dla dzieci Klątwa dziewiątych urodzin
Autor: materiały prasowe Książka dla dzieci Klątwa dziewiątych urodzin, Marcin Szczygielski, il. Magda Wosik, wyd. Bajka

Praktyczny pan

Praktyczny pan zajmuje się tylko tym, co istotne i konieczne. W jego życiu, zaprogramowanym na osiąganie zawodowego sukcesu, brakuje miejsca na przyjaciół i rozrywki, a dobry nastrój zapewnia odpowiednia tabletka. A może lepszy byłby kot? Ta zabawna opowieść o tym, jak pewien praktyczny pan nauczył się głaskać kota, mówi o potrzebie radości i przyjaźni. 

Praktyczny pan, Roksana Jędrzejewska-Wróbel
Autor: materiały prasowe Praktyczny pan, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, il. Adam Pękalski, wyd. Bajka

Przed twoim urodzeniem

Piękna metaforyczna opowieść dla małych i dużych czytelników o miłości – o miłości do dziecka i o marzeniach o nim, o czekaniu na nie i tęsknocie za nim. O miłości rodziców, dzięki której dziecko przychodzi na świat – i jest spełnieniem ich marzeń i tęsknot. Znakomite ilustracje współtworzą tę oszczędną w słowach, a jakże bogatą historię o tym, co było „Przed twoim urodzeniem". 

Przed twoim urodzeniem, Rascal
Autor: materiały prasowe Przed twoim urodzeniem, Rascal, il. Mandana Sadat, wyd. Czerwony Konik

Sam w domu

Niebanalna opowieść o przyjaźni, która niesie ze sobą i szczyptę zazdrości (bo jakże to – mrówkojad ma spokojnie patrzeć, jak jego orzesznica idzie na kurs z kretem?), i o tęsknocie (jakże dłuży się bez niej dzień...), i o oddaniu (ech, ta zupa cebulowa, przy której gotowaniu można bez wstydu uronić łzę...). To mądra bajka o tym, że możemy się pięknie różnić, a przy tym być najlepszymi przyjaciółmi. 

Sam w domu, Lotta Olsson
Autor: materiały prasowe Sam w domu, Lotta Olsson, il. Maria Nilsson Thore, przeł. Agnieszka Stróżyk, wyd. Zakamarki

Tru

Tru to zajączek mieszkający wraz z mamą i rodzeństwem w uboższej dzielnicy Koniczyn Dolnych. Choć jest bardzo skromny, to dzięki swej wytrwałości i niesamowitej pomysłowości (oraz – co może najważniejsze – myśleniu o innych i dostrzeganiu ich potrzeb) potrafi swoimi wynalazkami uszczęśliwiać świat. Zwraca też uwagę pewnej wyjątkowo dla niego ważnej Kolorowej. 

Tru, Barbara Kosmowska
Autor: materiały prasowe Tru, Barbara Kosmowska, il. Emilia Dziubak, wyd. Media Rodzina
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza