"Najpiękniejsze ilustracje ostatnich 50 lat" - wystawa poświęcona książce dla dzieci

Książka da dzieci
fot.: materiały prasowe
fot. Artists and masterpieces of illustration /Najpiękniejsze ilustracje ostatnich 50 lat

Wystawę jubileuszową "Najpiękniejsze ilustracje ostatnich 50 lat" stworzona została z okazji 50 lecia najważniejszego na świecie konkursu dedykowanej książce dziecięcej - Bologna Ragazzi Award, organizowanego przez Bologna Book Fair. Wystawa w 50 obrazach autorstwa najwspanialszych ilustratorów z całego świata pokazuje dynamikę zmian i trendy ilustracji. Wystawa odbędzie się od 4 do 30 czerwca 2017 w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. 

Najpiękniejsze ilustracje ostatnich 50 lat

Wystawa „Artists and masterpieces of illustration - Najpiękniejsze ilustracje ostatnich 50 lat” To wystawa jubileuszowa stworzona z okazji 50-lecia najważniejszego na świecie konkursu dedykowanej książce dziecięcej - Bologna Ragazzi Award, organizowanego przez Bologna Book Fair. Wystawa w 50 obrazach autorstwa najwspanialszych ilustratorów z całego świata pokazuje dynamikę zmian i trendy ilustracji. Możemy prześledzić różnorodne estetyki, tematy i techniki. Dzięki temu, że pracom towarzyszą książki, mamy szanse zobaczyć dzieło w naturalnym kontekście.

Artyści prezentowani podczas wystawy

Niektórzy z artystów, których prace zostaną pokazane na wystawie nie byli dotychczas w Polsce publikowani, ale pojawią się również ilustratorzy dobrze znani polskim czytelnikom. Wśród nich twórca serii o bardzo głodnej gąsienicy (Carle) oraz Elmerze - słoniu w kratkę (McKee), jak również ilustrator przepięknej wersji Pinokia (Innocenti) czy ilustratorka uznanego za bardzo awangardowego „Czerwonego Kapturka” (Pacowska) albo artysta, który stworzył serię o pracujących pojazdach (Miura). Inni znani to Shaun Tan, Suzy Lee i Tony Ross czy Klaas Verplancke.

Jaki jest cel wystawy "Najpiękniejsze ilustracje ostatnich 50 lat"?

Głównym celem wystawy jest popularyzacja światowych trendów estetycznych, w dziedzinie książki dla dzieci. W przypadku dziecięcego odbiorcy, pragniemy pobudzić jego ciekawość i emocje, zapraszając go do estetycznej przygody. W tym celu niezbędne są materiały i działania dydaktyczne, dlatego wystawie cały czas towarzyszyć będą materiały drukowane z zadaniami i sposobami pracy. Nie tylko pomogą poruszać się po wystawie grupom zorganizowanym, szkolnym lub rodzicom z dziećmi, ale także zainspirują do stawiania sobie podobnych pytań przy okazji innych spotkań ze sztuką obrazu.

Dodatkowo organizatorzy chcą zorganizować wykład inauguracyjny z udziałem włoskiego kuratora wystawy, polskich badaczy literatury i ilustracji oraz artystów nagradzanych nagrodą Bologna Ragazzi Award, a we wszystkie weekendy mają odbywać się działania animacyjne dla dzieci (przewodnicy przygotowani do pracy z dziećmi oraz warsztaty artystyczne z najważniejszymi polskimi ilustratorami).

 Film o wystawie "Najpiękniejsze ilustracje ostatnich 50 lat"

 

Aktualizacja: 2017-04-13 Publikacja: 2017-04-13
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.