Na co zwrócić uwagę przy zakupie biurka dla dziecka?

2016-07-29 12:06
Flexa 1
Autor: materiały prasowe|_materialy_prasowe

Wakacje to dla rodziców pierwszoklasistów czas decyzji o zakupie biurka dla dziecka. Niezależnie, czy rozpoczyna ono edukację szkolną w wieku lat 6 czy 7 zasady doboru mebla są takie same.

Po pierwsze – regulowane biurko

Prawidłowa postawa siedząca to proste plecy podparte w odcinku lędźwiowym, nogi swobodnie spoczywające na podłodze i ręce oparte na blacie biurka pod kątem prostym.  Pod kolanami nie musi być kąta prostego, może być rozwarty. Sprzyja to lepszej cyrkulacji krwi.

Po drugie – regulowane krzesło

Krzesło powinno mieć regulację góra-dół oraz głębokości siedziska. W przypadku młodszych dzieci siedzisko musi być na tyle płytkie, aby dać dobre podparcie nóżkom oraz plecom (w odcinku lędźwiowym).

Po trzecie – uchylny blat

Uchylny blat biurka dla dziecka zmniejsza kąt nachylenia podczas pracy, co odciąża kręgosłup. Dodatkowo można również pracować na stojąco – np. wykonując prace plastyczne lub ucząc się. Pozycja siedząca nie jest pozycją naturalną. Jej naprzemienne stosowanie z pozycją stojącą działa stymulująco na wydajność i koncentrację.

Po czwarte – podparcie dla stóp

Jeżeli biurko dla dziecka jest wysokie, krzesło musi mieć podnóżek.  Absolutnie nie powinno się akceptować tego, aby stopy pociechy wisiały w powietrzu. Dzieci automatycznie podkurczają bowiem wtedy jedną nogę i siadają na niej na krawędzi krzesła. Kręgosłup nie ma wówczas  podparcia lub nienaturalnie wygina się.

Po piąte – światło dzienne

Najlepiej ustawić biurko dla dziecka pod oknem. Naturalne światło jest najzdrowsze dla oczu, a ponadto zerkanie za okno na zieleń, uspokaja i odpręża.

Po szóste – brak ograniczeń

Biurko dla dziecka powinno być usytuowane tak, aby bezpośrednio przed nim nie znajdowała się żadna ściana – nie ma wtedy barier i nic nie ogranicza osoby pracującej.

Po siódme – półki i regały

Powinny być w zasięgu ręki, aby nie trzeba było co chwilę wstawać i rozpraszać się.  Niewielki, otwarty moduł wiszący lub regał stojący obok biurka dla dziecka to dobry sposób na to, aby miało ono książki w zasięgu wzroku. Zabawki najlepiej umieścić w innej części pokoju,  za plecami – taka organizacja pokoju pomoże dziecku skoncentrować się na nauce. Lepiej spędzić efektywnie godzinę przy biurku i potem wyjąć zabawki, niż tęsknie zerkać na stojące obok Xboxy czy lalki Barbie.

Samych szóstek!

Autor: Monika Stus-Żurowska, Partner FLEXA

Flexa 2
Autor: materiały prasowe|_materialy_prasowe
Flexa 3
Autor: materiały prasowe|_materialy_prasowe
Flexa 4
Autor: materiały prasowe|_materialy_prasowe
Flexa 5
Autor: materiały prasowe|_materialy_prasowe
Flexa 6
Autor: materiały prasowe|_materialy_prasowe
Flexa 7
Autor: materiały prasowe|_materialy_prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE