O zimowych butach dla dzieci słów kilka

2014-11-06 7:00

Gdy jesienią w sklepach z butami zauważymy wzmożony ruch, możemy mieć pewność, że nad Polskę, nadciągnął front atmosferyczny z nad Skandynawii. Rodzice – w olbrzymiej przewadze mamy – stają przed wyborem zimowych butów dla dzieci.

Pierwsze kryterium wyboru stanowi wygląd. Obuwie powinno podobać się dziecku – inaczej nie będzie go chętnie nosiło, a przecież dużo przyjemniej jest, gdy maluch z radością ubiera się przed wyjściem z domu. Zimowe buty dla dzieci muszą jednak spełnić jeszcze kilka ważnych zadań: chronić przed chłodem, przemoczeniem, utratą stabilności i najważniejsze - nie mogą przeszkadzać w rozwoju małych stóp.

Zimowe buty dla dzieci: stabilność

Podeszwy zimowych butów dla dzieci muszą być w miarę elastyczne – jeśli już w sklepie przy temperaturze pokojowej trudno się zginają, to na mrozie na pewno okażą się zbyt sztywne.

Ważny jest też protektor, czyli wzór na spodzie. Ma zapewniać jak najlepszą przyczepność, nie przesadzajmy jednak z jego wysokością, bo im wyższy, tym podeszwa mniej elastyczna.

Szerokość podeszew powinna odpowiadać szerokości butów dla dzieci. Zbyt wąskie spowodują, że buciki będą mniej stabilne, zbyt szerokie, wystające na boki – że stopy będą o siebie zahaczać powodując częste potknięcia. To istotne szczególnie w przypadku dzieci, które zimą rozpoczynają przygodę z chodzeniem. Pamiętajmy jednak, że żadna podeszwa nie zapobiegnie poślizgowi na gładkim lodzie.

Zimowe buty dla dzieci: wyściółka (wkładka)

Wyjmowaną łatwiej jest wysuszyć, jeśli śnieg nasypie się do środka. Pamiętajmy, żeby wkładki nie były zbyt miękkie ponieważ stopy tracą wtedy stabilność, a tej w zimowych warunkach nigdy za wiele.

Zimowe buty dla dzieci: ocieplenie

Mamy na ogół preferują wełnianego, grubego „misia”, jednak polar również spisuje się bardzo dobrze, a przy tym jest cieńszy, dzięki czemu cholewka lepiej przylega do kostki. Ważne żeby czubki butów były wystarczająco wysokie i szerokie, co pozwoli na poruszanie paluszkami.

Zimowe buty dla dzieci: skóra czy syntetyk

Wybór materiału wierzchniego zależy od przeznaczenia bucika. Skóra ma olbrzymie walory zdrowotne i estetyczne, ale jeśli buty mają służyć wyłącznie zabawie na śniegu, materiały syntetyczne na bazie ortalionu z membraną sprawdzą się znakomicie. Stopień przemakalności takich butów jest znacznie niższy niż skórzanych. Pamiętajmy, że każdy rodzaj skóry, nawet impregnowanej, po godzinnym hasaniu w śniegu przemoknie. Stopy chroni jeszcze co prawda membrana, ale nasiąknięte buty stają się ciężkie.

Zimowe buty dla dzieci: usztywnienie pięty

To dość istotny element butów. Nie muszą one być sztywne w całości, wystarczy że usztywniona część sięgnie nieco powyżej pięt. Przed zakupem sprawdźmy wykończenie wewnątrz butów na wysokości, gdzie kończy się usztywnienie. Wsuwając dłoń do wnętrza nie powinniśmy wyraźnie wyczuwać, w którym momencie zaczyna się sztywnik. Jeśli buty są źle skonstruowane, mogą boleśnie obetrzeć stopy.

Zimowe buty dla dzieci: dopasowanie do stóp

Kupując za duże buty wyrządzamy dziecku krzywdę. Nosząc zbyt luźne obuwie musi ono nienaturalnie wysoko podnosić stopy, przez co chód staje się wynaturzony, na czym cierpią kręgosłup i miednica. Ponadto wybranie zbyt dużego rozmiaru niszczy optymalne właściwości nawet najlepszych butów, ponieważ żaden konstruktor, tworząc je, nie zakłada, że będą źle dopasowane.

Cezary Kudrzyn, właściciel firmy Emel

Więcej informacji na stronie internetowej firmy Emel.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza