Czy to kolka? Jak rozpoznać powód płaczu dziecka

2023-10-01 7:08 Tekst sponsorowany

Płacz niemowlęcia może mieć różne przyczyny. Z czasem wystarczy uważnie przyjrzeć się dziecku, by zrozumieć w czym rzecz. Ale na początku nie jest to wcale takie proste. Przeczytaj, jak rozpoznać, że dziecko płacze z powodu kolki jelitowej i sprawdź, co przyniesie mu ulgę.

Kolka
Autor: Getty Images

Gdy słyszymy krzyk niemowlęcia, jesteśmy zaniepokojeni, a często nawet przerażeni. Może jest głodne? Albo coś mu dolega? – zastanawiamy się. Niemowlę nie umie przecież powiedzieć, co wywołało jego frustrację. Płacz to dla niego jedyny sposób na zasygnalizowanie, że potrzebuje naszej pomocy. Problem w tym, że musimy odkryć, w czym, a to wymaga nieco rodzicielskiej wprawy.

Z czasem zrozumienie przyczyny dziecięcych łez nie będzie trudne, ale w pierwszych miesiącach przyda się kilka podpowiedzi.

Najczęstsze przyczyny płaczu niemowlęcia:

Czuję głód

Noworodek ma bardzo mały żołądek i nie jest w stanie zjeść dużo naraz, dlatego może zgłodnieć nawet dwie godziny po karmieniu. Jeżeli przytulone dziecko otwiera buzię i odwraca głowę w poszukiwaniu piersi lub smoczka butelki albo wkłada piąstki do buzi, mlaska czy oblizuje usta, to znak, że jest głodne. Czas je nakarmić!

Jestem zmęczone i śpiące

Niemowlę źle znosi nadmiar bodźców. Dlatego po wizycie gości czy zamieszaniu w domu może być marudne. Niestety zmęczenie zwykle utrudnia mu zaśnięcie. Jeśli maluch ziewa, trze oczy i popłakuje, najlepiej przytulić go, zanieść do cichego pokoju i spróbować ułożyć do snu.

Chcę ssać

Noworodki i młodsze niemowlęta mają dużą potrzebę ssania. To je uspokaja. Jeżeli dziecko niemal bez przerwy domaga się piersi lub często ssie piąstkę, w ukojeniu płaczu może pomóc smoczek uspokajacz.

Jest mi gorąco

Mechanizm termoregulacji ciała nie jest jeszcze dojrzały, dlatego niemowlę źle znosi nadmiar ciepła. Dotknij karku dziecka. Jeśli jest gorący i spocony, to sygnał, że trzeba zdjąć kocyk lub jedną warstwę ubranka.

Mam brudną pieluszkę

Niemowlę ma bardzo delikatną skórę. Brudna pieluszka może ją podrażnić wywołując dyskomfort. Często przewijaj dziecko. Przy okazji każdej zmiany pieluszki, pamiętaj o dokładnym umyciu i delikatnym osuszeniu miejsc intymnych oraz posmarowaniu ich kremem przeciw odparzeniom.

Nudzi mi się

Kilkumiesięczne niemowlę niekiedy marudzi z nudów. Jeśli maluch pozostawiony sam popłakuje, a na twój widok cichnie i radośnie się uśmiecha, prawdopodobnie o to chodzi. Pomóc może wtedy zmiana pozycji, odpowiednia do wieku zabawka (mobil nad łóżeczkiem , pałąk z zawieszonymi grzechotkami, gryzak, mata edukacyjna) lub po prostu towarzystwo i bliskość rodzica.

Boli mnie brzuszek!

Gwałtowny, głośny płacz, który nagle pojawia się między trzecim dniem a trzecim tygodniem życia dziecka zwykle jest objawem kolki jelitowej1. Niemowlę ma wówczas twardy, napięty brzuszek i podkurcza nóżki krzycząc przeraźliwie. Gdy przystawiasz je do piersi, podajesz butelkę, podsuwasz smoczek, bierzesz na ręce, cichnie tylko na chwilę i znów zaczyna płakać. Nie pomagają nawet dotąd zawsze niezawodne sposoby takie jak kołysanie czy tulenie. Atak kolki następuje zwykle wieczorem i po kilku godzinach mija.

Kolka jelitowa – co to takiego?

Kolka to czynnościowe zaburzenie przewodu pokarmowego. Oznacza to, że znane są objawy tej dolegliwości, lecz nie wiadomo, co je wywołuje, zaś badania dodatkowe nie wykazują odchyleń od normy wskazujących na chorobę organiczną.

Pewne jest, że kolka jelitowa wywołuje silny ból brzucha i charakteryzuje się występowaniem napadów niedającego się ukoić płaczu1.

Lekarze często stosują definicję tego zaburzenia zwaną „regułą trzech”. Mówimy o kolce, gdy ataki płaczu występują u niemowlęcia:

  • przez co najmniej 3 godziny dziennie,
  • przez co najmniej 3 dni w tygodniu,
  • przez co najmniej 3 tygodnie2.

Pediatrzy wśród możliwych źródeł dolegliwości wymieniają m.in. alergię pokarmową, zaburzenia mikroflory jelitowej, nietolerancję laktozy, niedojrzałość układu nerwowego dziecka, nieprawidłową technikę karmienia oraz czynniki psychospołeczne.

U 80% dzieci pierwsze objawy kolki pojawiają się w 2. tygodniu życia. Dolegliwość zwykle ustępuje samoistnie w 3.–4. miesiącu. Jednak u około 7% dzieci może utrzymywać się do 9. miesiąca życia1.

Jak złagodzić objawy kolki?

W czasie ataku ulgę może przynieść dziecku:

  • noszenie na rękach tak, by głowa malca była wyżej niż reszta ciała,
  • ciepły okład na brzuszek,
  • odprężająca kąpiel,
  • układanie dziecka na brzuchu na ciele mamy lub taty,
  • delikatny masaż brzuszka.

W zmniejszeniu dolegliwości wsparciem mogą być także dostępne w aptekach bez recepty preparaty przeciwkolkowe. Godny polecenia jest np. naturalny suplement diety Humana benelife AColic, który dzięki unikalnemu połączeniu fitoterapeutyków i probiotyku pomaga zapobiegać kolce oraz łagodzi jej objawy.

Znajdujące się w składzie preparatu delikatne ekstrakty z rumianku i melisy poprawiają motorykę jelit, zapobiegają powstawaniu gazów oraz przeciwdziałają skurczom, a dodatkowo zmniejszają stres i uspokajają niemowlę. Probiotyk przyczynia się zaś do budowania mikroflory jelitowej, co jest ważne nie tylko w przypadku kolki, ale także innych, pojawiających się w pierwszych tygodniach życia dziecka bólów brzuszka, związanych z niedojrzałością układu pokarmowego. Składnik ten ma również właściwości antybakteryjne oraz wpływa korzystnie na system immunologiczny, wzmacniając odporność niemowlęcia.

Badania wykazały, że Humana benelife AColic wykazuje aż 95% skuteczności w zwalczaniu przyczyn oraz łagodzeniu płaczu, będącego objawem kolki niemowlęcej. Stosowanie go przynosi dziecku ulgę i skraca czas płaczu o 44 minuty3. Co ważne, preparat można podawać niemowlęciu już od pierwszych dni życia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza