"Dużo radości, mniej przyjemności" – książka dla rodziców. O rodzicielstwie bez cenzury

2015-09-01 13:48

Z czym może kojarzyć się rodzicielstwo? Z odpowiedzialnością? Ze szczęściem i uśmiechem? A może ze stresem? Wielozadaniowość i konieczność godzenia rozmaitych ról sprawiły, że coraz częściej słowo "rodzicielstwo" kojarzy nam się z "kryzysem".

Dużo radości, mniej przyjemności
Autor: materiały prasowe "Dużo radości, mniej przyjemności" to książka poruszająca trudną tematykę rodzicielstwa.

Badania wykazują, że rodzice doświadczają więcej stresu niż osoby bezdzietne. Również ich satysfakcja małżeńska jest mniejsza. Do tej pory przeprowadzono wiele analiz i badań nad uczuciami rodziców podczas przebywania z dziećmi – z niezbyt optymistycznym wynikiem. Jak wielu partnerów, odkąd w ich życiu pojawiło się dziecko, kłóci się częściej? Czy wyrzuty sumienia nie stały się przypadkiem codziennością?

Tabu, jakim otoczone są kwestie związane z macierzyństwem, powoduje, że o niektórych sprawach nie mówi się głośno. W ostatnim czasie pojawiło się jednak kilka książek, które poruszają trudny temat rodzicielstwa. Próbują zmierzyć się z sytuacją, w której rodzicie nieco się pogubili, choć na tym polu ludzie świetnie radzili sobie przez tysiąclecia, na długo przed powstaniem forów internetowych i poradników dla rodziców.

Znakomitą pozycją poruszającą kwestię rodzicielstwa jest książka Jennifer Senior "Dużo radości, mniej przyjemności". Autorka, która na co dzień jest redaktorką New York Magazine publikującą teksty o polityce, naukach społecznych i psychologii, tym razem zdecydowała się napisać książkę na podstawie rozmów z rodzicami.

Jedna z najpopularniejszych polskich blogerek podsumowuje lekturę następujący sposób:

To nie jest poradnik. To nie jest opowieść o magicznej metamorfozie w rodzica. Żadnych pastelowych barw, same fakty, wyczerpująca praca, nieprzespane noce, komplikacje w życiu zawodowym i w małżeństwie. To książka o tym, czego nawet nie podejrzewałyśmy, zanim nie zostałyśmy matkami. O rodzicielstwie, które odbiera autonomię i zwielokrotnia wskaźniki stresu. O zmęczeniu, utracie kontroli i niemocy. Ale też o rodzicielstwie, które wzbogaca życie i nadaje mu nowe sensy - Małgorzata Łukowiak, autorka „Projektu matka” i bloga zimno.blogspot.com

Więcej informacji na stronie wydawnictwa: www.mediarodzina.com.pl.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza