Jak fotografować niemowlaka? 5 praktycznych wskazówek dla początkujących mam

2015-05-12 13:43

Jak fotografować niemowlaka i dlaczego warto to robić? Dlatego, że czas tak szybko ucieka. Zanim się obejrzysz, drobniuteńkie rączki twojego bobasa zamienią się w dłonie, stópki w stopy. Maleńkie, kolorowe ubranka ustąpią miejsca ubraniom nastolatka, a zabawki gadżetom. Uśmiech, pierwszy ząbek, pierwsze kroki… Zatrzymaj te wspaniałe chwile na fotografiach. Za 20 lat będą mogły się okazać najpiękniejszym prezentem, jaki mogłaś podarować swojemu dziecku. 

Spis treści

  1. 1. Jak fotografować niemowlaka: odpowiednio dobierz ubranko
  2. 2. Jak fotografować niemowlaka: szukaj naturalnego światła
  3. 3. Jak fotografować niemowlaka: używaj rekwizytów
  4. 4. Jak fotografować niemowlaka: pamiętaj, by podkreślać relacje
  5. 5. Jak fotografować niemowlaka: pamiętaj też o sobie

Nieważne, jaki posiadasz aparat i jakie masz doświadczenie w fotografowaniu dzieci. Fotografie twojego dziecka mogą stać się jeszcze piękniejsze, jeśli skorzystasz z kilku prostych wskazówek. Przeczytaj zatem, jak fotografować niemowlaka.

1. Jak fotografować niemowlaka: odpowiednio dobierz ubranko

Czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak ogromne znaczenie ma ubranko naszego malucha. Nierzadko na zdjęciu rzucają nam się w oczy kolorowe, wzorzyste elementy odzieży, postacie z bajek, napisy – słowem: wszystko, tylko nie nasz maluch! Przecież nie tak miało być. Dlatego pamiętaj, by do domowej sesji ubrać szkraba w ubranko jednolite, w jasnym kolorze. Czasem jeszcze lepiej oddamy piękno małego ciałka, fotografując niemowlaka w samej pieluszce.

2. Jak fotografować niemowlaka: szukaj naturalnego światła

Jeśli któraś z was może pochwalić się choć jednym bardzo jasnym, dobrze doświetlonym pomieszczeniem w swoim mieszkaniu, to tylko pozazdrościć! Zazwyczaj światło naturalne w mieszkaniach nas nie rozpieszcza. Jak sobie radzić, kiedy chcemy fotografować niemowlaka w jego naturalnym środowisku? Na pewno trzeba rozsunąć firanki, zasłony, podnieść rolety, zdjąć kwiaty z parapetu. Jest różnica, prawda? Przysuń łóżeczko bliżej okna i… do dzieła!

3. Jak fotografować niemowlaka: używaj rekwizytów

Rekwizyt to dodatek do sesji, a nie jej główny temat, dlatego przy ich wyborze zawsze kieruj się zasadą: „im mniej, tym lepiej". Na początek wybierz tylko jeden dodatek do sesji. Może to być kolorowa poduszka, zabawna czapeczka, dziewczęca opaska, delikatna chusta albo zabawka, tak jak na fotografii mamy „MauaMama”.

4. Jak fotografować niemowlaka: pamiętaj, by podkreślać relacje

Wyobraź sobie taką sytuację: Twoje dziecko ma już dwadzieścia lat, podczas rodzinnego spotkania przeglądacie album ze zdjęciami. Album, choć dosyć gruby, zadziwiająco szybko trafia w kąt. Dlaczego? Okazuje się, że wszystkie zdjęcia są do siebie podobne: mnóstwo fotografii przedstawiających rączki, stópki, twarz Twojego dziecka i… nic poza tym. Za kilkanaście, kilkadziesiąt lat największą wartość będą miały fotografie, które upamiętniają relację między twoimi bliskimi. Dlatego, odpowiadając na pytanie: jak fotografować niemowlaka warto dodać, że trzeba pamiętać, by rejestrować takie momenty, w których tata zabawia malucha, starszy brat lub siostra przytula kruszynkę…

5. Jak fotografować niemowlaka: pamiętaj też o sobie

Jeśli jesteś fotografującą mamą, zapewne takich zdjęć w albumie będziesz miała najmniej. Dlatego w całym zachwycie płynącym z fotografowania malucha i szukania ciekawych dodatków, znajdź czas dla siebie. Po to oczywiście, by móc się sfotografować z twoim małym skarbem. Choć wykonanie zadowalającego autoportretu z maleństwem to nie lada sztuka, pewnie bardzo szybko zauważysz i docenisz owoce swoich starań. Umieść aparat na statywie lub solidnie ułożonych na stole książkach. Wybierz w aparacie tryb samowyzwalacza lub skorzystaj z pilota. Eksperymentuj, baw się dobrze!Artykuł o tym, jak fotografować niemowlaka powstał dzięki współpracy z Akademią Fotografii Dziecięcej. Akademia Fotografii Dziecięcej to największa w Polsce szkoła fotografii dla mam na całym świecie.

Polub fanpage Akademii, by otrzymywać więcej wskazówek na temat fotografowania dzieci: https://www.facebook.com/Akademia.Fotografii.Dzieciecej

Zobacz, jak możesz fotografować swoje dzieci: www.Akademia-Fotografii-Dzieciecej.pl

Uwaga!! Z hasłem promocyjnym „MJAKMAMA24” otrzymasz 5% rabatu na kurs „Wprowadzenie do fotografii dla Mam”.

Zapraszamy również do udziału w konkursie "Mama z obiektywem", w którym można wygrać kurs fotografii w Akademii Fotografii Dziecięcej!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza