"Najpiękniejsze ilustracje ostatnich 50 lat" - wystawa poświęcona książce dla dzieci

2017-04-13 9:26

Wystawę jubileuszową "Najpiękniejsze ilustracje ostatnich 50 lat" stworzona została z okazji 50 lecia najważniejszego na świecie konkursu dedykowanej książce dziecięcej - Bologna Ragazzi Award, organizowanego przez Bologna Book Fair. Wystawa w 50 obrazach autorstwa najwspanialszych ilustratorów z całego świata pokazuje dynamikę zmian i trendy ilustracji. Wystawa odbędzie się od 4 do 30 czerwca 2017 w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. 

Książka da dzieci
Autor: materiały prasowe fot. Artists and masterpieces of illustration /Najpiękniejsze ilustracje ostatnich 50 lat

Spis treści

  1. Najpiękniejsze ilustracje ostatnich 50 lat
  2. Artyści prezentowani podczas wystawy
  3. Jaki jest cel wystawy "Najpiękniejsze ilustracje ostatnich 50 lat"?
  4.  Film o wystawie "Najpiękniejsze ilustracje ostatnich 50 lat"

Najpiękniejsze ilustracje ostatnich 50 lat

Wystawa „Artists and masterpieces of illustration - Najpiękniejsze ilustracje ostatnich 50 lat” To wystawa jubileuszowa stworzona z okazji 50-lecia najważniejszego na świecie konkursu dedykowanej książce dziecięcej - Bologna Ragazzi Award, organizowanego przez Bologna Book Fair. Wystawa w 50 obrazach autorstwa najwspanialszych ilustratorów z całego świata pokazuje dynamikę zmian i trendy ilustracji. Możemy prześledzić różnorodne estetyki, tematy i techniki. Dzięki temu, że pracom towarzyszą książki, mamy szanse zobaczyć dzieło w naturalnym kontekście.

Artyści prezentowani podczas wystawy

Niektórzy z artystów, których prace zostaną pokazane na wystawie nie byli dotychczas w Polsce publikowani, ale pojawią się również ilustratorzy dobrze znani polskim czytelnikom. Wśród nich twórca serii o bardzo głodnej gąsienicy (Carle) oraz Elmerze - słoniu w kratkę (McKee), jak również ilustrator przepięknej wersji Pinokia (Innocenti) czy ilustratorka uznanego za bardzo awangardowego „Czerwonego Kapturka” (Pacowska) albo artysta, który stworzył serię o pracujących pojazdach (Miura). Inni znani to Shaun Tan, Suzy Lee i Tony Ross czy Klaas Verplancke.

Jaki jest cel wystawy "Najpiękniejsze ilustracje ostatnich 50 lat"?

Głównym celem wystawy jest popularyzacja światowych trendów estetycznych, w dziedzinie książki dla dzieci. W przypadku dziecięcego odbiorcy, pragniemy pobudzić jego ciekawość i emocje, zapraszając go do estetycznej przygody. W tym celu niezbędne są materiały i działania dydaktyczne, dlatego wystawie cały czas towarzyszyć będą materiały drukowane z zadaniami i sposobami pracy. Nie tylko pomogą poruszać się po wystawie grupom zorganizowanym, szkolnym lub rodzicom z dziećmi, ale także zainspirują do stawiania sobie podobnych pytań przy okazji innych spotkań ze sztuką obrazu.

Dodatkowo organizatorzy chcą zorganizować wykład inauguracyjny z udziałem włoskiego kuratora wystawy, polskich badaczy literatury i ilustracji oraz artystów nagradzanych nagrodą Bologna Ragazzi Award, a we wszystkie weekendy mają odbywać się działania animacyjne dla dzieci (przewodnicy przygotowani do pracy z dziećmi oraz warsztaty artystyczne z najważniejszymi polskimi ilustratorami).

 Film o wystawie "Najpiękniejsze ilustracje ostatnich 50 lat"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza