Oczami maluszka - seria trzech książeczek dla niemowląt

2012-03-08 16:38

Czy wiesz, że u tygodniowego dziecka ostrość widzenia jest 30 razy gorsza niż u dorosłego? Na podstawie badań wywodzących się z psychologii rozwoju małego dziecka powstała seria trzech książeczek „Oczami maluszka”. Każda z książek jest zestawem czarno-białych, specjalnie dobranych ilustracji przedstawiających przedmioty z najbliższego otoczenia dziecka.

Oczami maluszka - seria trzech książeczek dla niemowląt
Autor: _photos.com|photos.com Oczami maluszka - seria trzech książeczek dla niemowląt

Inspiracją do stworzenia książeczek "Oczami maluszka" były wyniki badań naukowych psychologów, badających rozwój małego dziecka. Pomysłodawczynią powstania książeczek „Oczami maluszka” jest Magdalena Ladzińska, mama rocznej Mai. Każda z książek jest zestawem czarno-białych, specjalnie dobranych ilustracji przedstawiających przedmioty z najbliższego otoczenia dziecka. Książeczki pozwalają nawiązać bliską więź między rodzicami a dzieckiem. Stwarzają okazję i poddają tematy do snucia opowieści o otaczającym dziecko świecie. Dzięki tym książeczkom rodzic wprowadza malucha w świat książek od pierwszych miesięcy życia.
Więcej informacji o książeczkach znajdziesz na stronie www.OczamiMaluszka.pl, na której  możesz kupić całą serię  z darmową dostawą do domu. Książeczki „Oczami maluszka” dostępne są także w sklepach sieci Empik, Merlin.pl i innych dobrych księgarniach oraz w sklepach z artykułami dla niemowląt na terenie całego kraju.

Jak rozwija się wzrok dziecka?

Niemowlę najlepiej dostrzega to, co znajduje się w odległości 20-30 centymetrów od jego twarzy. Świat, który widzi kilkutygodniowe dziecko, przypomina obraz oglądany przez zamarzniętą szybę. Dość dobrze widzi kontrastowe zestawienia: czerń i biel, pod warunkiem, że wzory są duże. Dlatego też w pierwszym okresie życia dla dziecka najatrakcyjniejsze są ilustracje w kontrastujących barwach, najlepiej czarno-białe. Uwagę noworodka przyciągają proste kształty i silnie skontrastowane powierzchnie.

Badania wykazują, że najpierw patrzy on na miejsca styku kolorów, np. białego i czarnego, a dopiero później przesuwa wzrok po kształtach. W drugim kwartale życia wzrok dziecka wyostrza się. Świat widziany jest już bez efektu rozmywania się, jednak dziecko nadal nie widzi faktury przedmiotów.

Pierwsze pół roku życia jest bardzo ważne w rozwoju dziecka, dlatego trzeba zadbać o dostarczenie mu odpowiednich bodźców wzrokowych, Książeczki dla małych dzieci dostępne na rynku nie są dostosowane do wzroku niemowląt. Za dużo jest w nich kolorów, zbyt wiele szczegółów. Dbając o ogólny rozwój niemowląt najmłodszych dzieci należy pamiętać o tym, w jaki sposób widzi ono świat i zapewnić mu kontakt z przedmiotami, które  zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o nim.

materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza