Płacz dziecka – skutki nieodpowiedniej reakcji

2013-02-15 9:00

Płacz dziecka to jedno z głównych zmartwień młodych mam. Kiedy dziecko płacze, ważne jest, by wiedzieć, co jest tego przyczyną, bo tylko wtedy będzie można prawidłowo zareagować.

placz dziecka skutki nieodpowiedniej reakcji
Autor: _materialy_prasowe

Nieodpowiednie reagowanie na płacz dziecka może wywołać różne negatywne skutki:
1. Zespół Dziecka Potrząsanego (Shaken Baby Syndrom) – forma przemocy, która występuje przy gwałtownym potrząsaniu dzieckiem. To także główna przyczyna śmierci niemowląt oraz poważnych uszkodzeń mózgu, skutkujących niepełnosprawnością do końca życia. Najczęściej wymienianą przyczyną SDS jest chęć uciszenia płaczącego dziecka.
2. Uszkodzenia rozwijającego się mózgu – najnowsze badania wskazują, że dzieci pozostawione, aby się wypłakały, czują się zestresowane, nawet gdy wydaje się że już się uspokoiły. Według brytyjskiej psycholog Penelope Leach regularne pozostawianie płaczącego niemowlęcia powoduje u niego uszkodzenie rozwijającego się mózgu. Neurobiolodzy potwierdzają, że wysoki poziom kortyzolu (hormonu stresu), który wytwarza się w organizmie płaczącego niemowlęcia, ma działanie toksyczne. Pozostawianie dziecka, aby się wypłakało i niereagowanie na jego płacz powoduje m.in. chemiczną i hormonalną nierównowagę w mózgu. Niemowlęta, które bardzo dużo płaczą, są 10 razy bardziej narażone na problemy, takie jak ADHD, słabe wyniki w nauce czy zachowania antyspołeczne.
3. Spowolniony rozwój intelektualny dziecka, a także emocjonalny i socjalny – naukowcy wykazali, że niemowlęta, które w pierwszych trzech miesiącach życia bardzo dużo płaczą (nie z powodu kolki), mają w wieku 5 lat IQ średnio o 9 punktów niższe. Dodatkowo są one gorzej rozwinięte ruchowo.
4. Szkodliwe zmiany fizjologiczne – badania pokazują, że niemowlęta i dzieci oddzielone od rodziców mają niestabilną temperaturę ciała, zaburzenia rytmu serca oraz krótszą głęboką fazę snu REM, która sprzyja rozwojowi mózgu.
Zawsze należy zająć się płaczącym dzieckiem i zbadać, co może być przyczyną jego płaczu. W takich sytuacjach przydatne może okazać się urządzenie WhyCry proponowane przez firmę Qelements, które pomoże tę przyczynę zdiagnozować.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza