Rozszerzanie diety niemowlaka: pomocne akcesoria

2016-09-09 14:19

Do rozszerzania diety niemowlaka warto się przygotować, a przy tym uzbroić w cierpliwość. Należy też pamiętać, by zawczasu wyposażyć domowe szafki w pomocne akcesoria.

Rozszerzanie diety niemowlaka: pomocne akcesoria
Autor: materiały prasowe|_materialy_prasowe

Jeśli dziecko jest już na tyle duże, że można zacząć rozszerzać jego dietę, trzeba się do tego odpowiednio przygotować i mieć świadomość, że cały proces trochę potrwa. Jak powinno wyglądać wprowadzanie nowych pokarmów do diety malca i co może okazać się pomocne?

Przede wszystkim rozszerzanie diety niemowlaka powinno przebiegać stopniowo, bo to dla niego naprawdę duża zmiana! Nie można przesadzać ze zbyt dużymi porcjami – wystarczy zacząć od kilku łyżeczek dziennie i uzupełniać karmienie mlekiem. Nowe składniki powinno się wprowadzać pojedynczo co kilka dni, by łatwiej się zorientować, co służy dziecku mniej lub na co jest ono uczulone. Z czasem jego dieta stanie się całkiem urozmaicona, zatem każdego dnia można przygotowywać dla niego inne danie tak, by w przyszłości też był otwarty na nowe smaki. Oczywiście na początku warto spróbować podawać sprawdzone potrawy: przetartą marchewkę, jabłuszko, dynię, ziemniaczki, a w późniejszym czasie delikatne, niedoprawione mięso z jarzynami. To właśnie jest klucz – nie należy przesadzać z przyprawami, zwłaszcza z solą, do której dziecko może się zbyt szybko niepotrzebnie przyzwyczaić. Nie można też przywiązywać malucha do słodyczy ani do sztucznie słodzonych, kupnych napojów i innych niezdrowych dodatków oraz ulepszaczy.

Podczas rozszerzania diety niemowlaka można korzystać z gotowych dań w słoiczkach lub zdecydować się na samodzielne przygotowywanie posiłków. Do tego celu przyda się specjalny sprzęt kuchenny – urządzenie do gotowania na parze, robot lub blender, a najlepiej parowar i blender w jednym, taki jak model SCF870 marki Philips Avent. Można w nim najpierw przygotować na parze owoce, warzywa, rybę lub mięso, a następnie podnieść i obrócić dzbanek do góry dnem, aby zmiksować całą zawartość bez przekładania do innego urządzenia. Niezależnie od sposobu przygotowywania posiłków ważny jest też sposób ich podawania i tutaj najważniejsza jest łyżeczka. Można oczywiście stosować zwykłą (do herbaty), ale doskonałym pomysłem będzie zakup specjalnej łyżeczki dla niemowląt, np. Philips Avent SCF710, niezwykle delikatnej dla dziąseł maluszka. Najlepiej sprawdzi się zestaw złożony z przynajmniej dwóch łyżeczek, z których jedną będzie można oddać dziecku, by się z nią zapoznało, a drugą – przeznaczyć do karmienia. Trzeba też wiedzieć, że podczas rozszerzania diety niemowlaka (i nie tylko) nie można wciskać maluchowi jedzenia na siłę, ale przekonywać go innymi sposobami – np. podawaniem kolorowych posiłków w ciekawych formach, które go zainteresują. A gdy będzie starsze – pozwolić na wspólne eksperymentowanie w kuchni.

A w jaki sposób ułatwić sobie sprzątanie po próbach samodzielnego jedzenia i testowaniu nowych potraw? W okresie rozszerzania diety niemowlaka nieodzowną pomoc dla każdej mamy stanowi śliniaczek, taki jak Philips Avent SCF176 z wygodną kieszonką na okruchy. Jest on bardzo praktyczny, bo nie tylko chroni ubranko dziecka przed zalaniem i zabrudzeniem, ale daje też pewność, że produkty nie spadną na stół czy podłogę. Śliniaczek łatwo się myje i ma niewielkie wymiary, wygodnie się go przechowuje i bez problemu można go zabrać w podróż. Jest wykonany z miękkiego materiału – przyjaznego dla dziecka i niezawierającego Bisfenolu A. Śliniaczki są dostępne w 3 kolorach.

Rekomendowane ceny produktów Philips Avent:
- łyżeczki z miękką końcówką SCF710/00 (2 sztuki) – 25 PLN,  
- parowar i blender SCF870/22 – 657 PLN,
- śliniaczki SCF176/00 – 36 PLN. 

www.philips.pl/avent

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza