Stan zapalny skóry: czym jest pieluszkowe zapalenie skóry i jak mu zapobiegać? Właściwa pielęgnacja i dobór kosmetyków dla niemowląt

2015-05-28 16:21

Stan zapalny skóry noworodka i niemowlęcia w jednej z najczęściej występujących, a jednocześnie najbardziej dotkliwych postaci, to pieluszkowe zapalenie skóry. Dlatego w pielęgnacji noworodka szczególnie ważna jest profilaktyka, polegająca m.in. na stosowaniu odpowiednich kremów dla dzieci. 

pieluszkowe zapalenie skóry
Autor: materiały prasowe|_materialy_prasowe SUDOLAN zapobiega pieluszkowemu zapaleniu skóry, jak również łagodzi je.

Spis treści

  1. Stan zapalny skóry: co warto wiedzieć o pieluszkowym zapaleniu skóry?
  2. Stan zapalny skóry: jak zapobiegać pieluszkowemu zapaleniu skóry?

Pielęgnacja noworodka to duże wyzwanie i odpowiedzialność, gdyż skóra niemowlęcia, która znacznie różni się od skóry osoby dorosłej, funkcjonuje słabiej jako bariera ochronna. Jest bardziej podatna na urazy, podrażnienia i odparzenia, narażona na przeznaskórkową utratę wody oraz upośledzone nawilżanie warstwy rogowej naskórka. Ma również większą skłonność do zakażeń. Wszystkie te czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia stanu zapalnego skóry.

W pierwszym miesiącu życia noworodek jest przewijany jest nawet 8–10 razy w ciągu doby, później – od 6 do 8 razy. Podczas przewijania należy pamiętać o pewnych zasadach. Poza rutynową zmianą pieluchy, myciem i wietrzeniem ważne jest umiejętne stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków – szczególnie w miejscu, gdzie przylega pieluszka. Warto wybierać dobre kremy, które redukują zaczerwienienia, a jednocześnie mają działanie ochronne, ograniczające ryzyko powstawania bolesnych i trudnych w gojeniu ran. Właściwa pielęgnacja i przewijanie przyczynia się do dobrego samopoczucia malucha, tak ważnego dla jego prawidłowego rozwoju. A dobre samopoczucie dziecka to poczucie spełnienia i komfort rodziców.

Stan zapalny skóry: co warto wiedzieć o pieluszkowym zapaleniu skóry?

Zmiany na skórze niemowlęcia w okolicach przylegania pieluszki stanowią problem nie tylko estetyczny, ale również medyczny. Pieluszkowe zapalenie skóry to stan zapalny, podczas którego w miejscu przylegania pieluszki pojawiają się plamy rumieniowe, grudki, pęcherzyki, nadżerki itp., może również wystąpić złuszczanie się naskórka oraz nieprzyjemny świąd. Dolegliwość ta najczęściej występuje u dzieci między 7. a 12. miesiącem życia. Jej pojawieniu się sprzyja:

- wilgoć i uszkodzenie naskórka;- przewlekłe pocieranie skóry przez pieluszkę;- zasadowe pH moczu, którego szkodliwość zwiększają bakterie kałowe;- niedostateczna higiena skóry;- obecność drożdżaków w kale;- długotrwała antybiotykoterapia;- biegunki;- wrodzone wady układu moczowego czy też uczulenia wywołane kontaktem z alergenami zawartymi w pieluszce i preparatach stosowanych do pielęgnacji okołopieluszkowej.

W przypadku wystąpienia ostrych zmian zapalnych, podejrzenia drożdżycy, nadkażenia bakteryjnego skóry oraz jeśli dziecko ma przewlekłe biegunki, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Stan zapalny skóry: jak zapobiegać pieluszkowemu zapaleniu skóry?

Aby skóra dziecka była zdrowa, należy przestrzegać zasad prawidłowej higieny okolicy pieluszkowej, polegających na częstym przewijaniu, doborze odpowiednich pieluszek oraz kosmetyków pielęgnacyjnych. Przykładem kremu dla dzieci, który skutecznie pomaga zapobiegać, jak również łagodzić pieluszkowe zapalenie skóry, jest SUDOLAN, przeznaczony do stosowania od pierwszych dni życia.

Jak działa hipoalergiczny krem dla dzieci Sudolan? - odbudowuje naturalną barierę ochronną skóry;- zapobiega wysuszeniu, łuszczeniu oraz szorstkości;- łagodzi podrażnienia; - intensywnie nawilża i odpowiednio natłuszcza skórę.

Produkt nie zawiera barwników, parabenów i substancji zapachowych. Dzięki opakowaniu w formie tuby zachowuje właściwości antyseptyczne przez cały okres ważności.

Sudolan jest bezpieczny dla skóry dziecka, przeznaczony do codziennego stosowania w ilości zależnej od potrzeb. Dostępne opakowania: 75 g i 150 g.

Producent: Novascon Pharmaceuticals Sp. z o.o.Więcej informacji na www.sudolan.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza