Szczoteczki dla dzieci Step by Step marki Jordan: zdrowe zęby od narodzin

2015-06-11 8:00

Nowonarodzone dzieci już od pierwszych dni życia wymagają dbania o higienę jamy ustnej. Odpowiednia pielęgnacja, urozmaicona dieta oraz regularne wizyty u dentysty i odpowiednie szczoteczki dla dzieci to kluczowe aspekty pozwalające zachować zdrowie dziąseł i zębów.

Szczoteczki Jordan 2
Autor: materiały prasowe|_materialy_prasowe Szczoteczki do zębów są ważnym elementem dbania o higienę jamy ustnej dziecka.

Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej najmłodszych? Ekspert marki Jordan lek. dent. Paulina Wojas wyjaśnia:

Chociaż niemowlak nie ma jeszcze zębów, należy pielęgnować jego wały dziąsłowe. Po każdym karmieniu, w miarę możliwości powinno się przemywać jamę ustną dziecka nawiniętym na palec jałowym gazikiem, zwilżonym w przegotowanej wodzie bądź rumianku. Dzięki tym zabiegom nie tylko usuniemy bakterie, lecz także oswoimy malucha z czynnościami higienicznymi, dzięki czemu łatwiej będzie mu się przyzwyczaić do szczotkowania w późniejszym czasie. W momencie pojawienia się pierwszych zębów, warto wybrać specjalistyczną szczoteczkę dla dzieci w wieku 0–2 lata, taką jak Jordan Step by Step, która dodatkowo ma gryzak masujący dziąsła malucha.

Zdrowa dieta to kolejny element dbania o zdrowie zębów. Twarde i zachęcające do żucia pokarmy podawane po pojawieniu się zębów ułatwiają prawidłowe kształtowanie się zgryzu i pobudzają do wzrostu kości szczęk u dzieci. Stałe przyjmowanie posiłków np. co 4 h pozwala ograniczyć kontakt pokarmów z powierzchnią zębów. W diecie należy pamiętać o pełnowartościowym białku – jego braki w trakcie rozwoju tkanek zęba, mogą powodować zniekształcenia zębów oraz zaburzyć prawidłowy wzorzec wyrzynania. Co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej także po głównych posiłkach należy delikatnie umyć zęby malucha. Szczoteczki dla dzieci Step by Step marki Jordan, dzięki wskaźnikowi pasty pozwalają odmierzyć odpowiednią jej ilość, a kolorowy wygląd zachęca dzieci do szczotkowania i traktowania mycia zębów jako zabawy.

Bardzo ważna jest także pierwsza wizyta u stomatologa. Warto wybrać się na nią około 18. miesiąca życia, nie tylko po to, aby dentysta skontrolował stan zębów i dziąseł,  ale głównie w celu ukształtowania pozytywnego nastawienia dzieci do gabinetu stomatologicznego, personelu, zabiegów. Jest to także dobra okazja do edukacji rodziców w zakresie dietetycznych  i higienicznych zaleceń dla dziecka oraz profilaktyki. Jak często należy odwiedzać dentystę? – „Częstotliwość wizyt kontrolnych u stomatologa jest indywidualna dla każdego pacjenta, uzależniona od ryzyka próchnicy” – mówi Paulina Wojas. – „U wszystkich dzieci powinno się oszacować takie ryzyko choroby próchnicowej, które opiera się na dotychczasowej historii próchnicy, obecnym stanie zębów, wywiadzie rodzinnym, analizie diety oraz higieny jamy ustnej, a także towarzyszących schorzeniach ogólnych.”

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza