Zimowa podróż z dzieckiem – maluch w foteliku samochodowym

2016-12-16 11:50

Podróż z dzieckiem zawsze powinna być przemyślana i właściwie przygotowana. Należy przede wszystkim zapewnić maluchowi bezpieczeństwo i ubrać go tak, by całą trasę przejechał w komfortowych warunkach.

Przedświąteczny czas to idealny moment na zaplanowanie krótkiego urlopu. Bez względu na to, czy jedziemy z odwiedzinami do rodziny, czy będziemy zwiedzać nieznane dotąd miasta, a może próbować swych sił na stoku narciarskim – odpowiednie przygotowanie to podstawa udanego wypadu. A podróże z dziećmi – zwłaszcza tymi młodszymi – potrafią być uciążliwe. Ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa samochodowego Maxi-Cosi radzi, jak sprawić, by świąteczny wyjazd, niezależnie od wybranego kierunku, był udany i obył się bez niespodzianek.


Na etapie przygotowań do podróży z dzieckiem w pierwszej kolejności zadbajmy o dobór jego garderoby, adekwatny do zimowych warunków. Zapewne nie uda się uniknąć ciągłego ubierania i rozbierania malucha, ale pamiętajmy, aby nie usadzać go w foteliku samochodowym w zimowej kurtce: pomiędzy szelkami a klatką piersiową nie powinno być odstępu większego niż na dwa palce, a kurtki – zazwyczaj wykonane z miękkich, puchowych materiałów – mogą tą odległość przekłamywać i w razie kolizji czy ostrego hamowania stać się przyczyną niedostatecznego napięcia szelek. Pasy zakładane na cieńsze warstwy ubranek pomogą także zapobiec przegrzaniu dziecka. Jeśli jednak aura jest zbyt zimowa, małe dzieci warto przewozić w specjalnie dopasowanych do fotelika śpiworkach, które mają otwory na pasy, dzięki którym maluch będzie poprawnie zapięty.


Dla komfortu podróży z dzieckiem istotne mogą okazać się przekąski i napoje. Ponieważ dziecko z pustym brzuszkiem nigdy nie będzie najprzyjaźniejszym kompanem w podróży, zawsze pamiętaj o jedzeniu i ulubionym soczku. Poza tym ważne jest, by w samochodzie dzieci fajnie spędzały czas. Zabawki będą kluczowe dla radosnej podróży, o ile znajdzie się wśród nich ulubiona przytulanka. A jeśli czeka nas dłuższa podróż, zadbajmy o całą torbę zabawek i zaskakujmy małego podróżnika nową niespodzianką co godzinę.


W zależności od długości pokonywanej trasy, weźmy pod uwagę regularne postoje oraz… wspólne śpiewanie! Dzięki temu Twój maluszek będzie nie tylko bezpieczny, ale też radosny, a kierowcy nie będzie groziło przyśnięcie za kółkiem.


A w kwestii bezpieczeństwa – sposób, w jaki przewozimy dziecko, jest niezwykle istotny. Według najnowszych sondaży europejskich oraz badań przeprowadzonych przez Maxi-Cosi na terenie Polski, ponad połowa dzieci nie jest odpowiednio zabezpieczona w fotelikach samochodowych! Najczęściej wynika to z nieprawidłowego montażu fotelików, zbyt luźno zapiętych szelek oraz niedopasowaniu fotela do wzrostu i wieku dziecka, na przykład kiedy zbyt wcześnie zaczynamy je usadzać przodem do kierunku jazdy.


Najnowsze dyrektywy UE według normy i-Size określają pozycję tyłem do kierunku jazdy jako konieczną do 15. miesiąca życia. Nie bez kozery: u młodszych dzieci bezpieczeństwo w tej pozycji jazdy wzrasta aż pięciokrotnie. Oczywiste jest, że rodzicom bardzo zależy na kontakcie wzrokowym, możliwym tylko wtedy, kiedy maluszek jest usadzony przodem do kierunku jazdy. Jednak jeśli następuje to zbyt wcześnie (przed 15. miesiącem życia), opiekunowie narażają swoje dziecko na poważne urazy głowy i szyi w razie wypadku. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem zamontowanie specjalnego, szerokokątnego lusterka na tylnym siedzeniu – dzięki niemu zachowamy kontakt wzrokowy z malcem oraz zapewnimy mu najbezpieczniejszą pozycję podróży – tyłem do kierunku jazdy.


Na koniec sprawa oczywista – przed wyjazdem należy pamiętać o wszelkich kwestiach papierowych: paszportach, dokumentach, wizach, dokumentacji medycznej dziecka (jeśli jest potrzebna).


W gruncie rzeczy udaną podróż z dzieckiem mogą zagwarantować tylko pełne bezpieczeństwo i komfort. Upewnijmy się więc, że maluszek będzie mógł wygodnie zasnąć, kiedy my będziemy zmierzać do celu, aby później razem korzystać z uroków świątecznego wypadu.


Niezbędnik Wygodnych i Bezpiecznych Podróży Świątecznych:
- zabierzmy sporo zabawek i zaskakujmy nimi dziecko co godzinę
- nie zapomnijmy o niezbędnych dokumentach i formalnościach
- zadbajmy o ulubione przekąski i napoje na czas podróży
- zaplanujmy regularne postoje, by rozprostować kości i uniknąć znużenia
- wspólne śpiewanie, np. kolęd
- zadbajmy o odpowiedni fotelik samochodowy (zgodny z nowymi normami UE i-Size, określającymi podróż tyłem do kierunku jazdy do ukończenia 15. miesiąca życia)
- zwróćmy uwagę na prawidłowe napięcie i dopasowanie szelek fotelika samochodowego
- starszakom (od 4. do około 12. roku życia) zapewnijmy fotelik, który będzie ochraniał głowę i odciążał kręgosłup.


Więcej na www.maxi-cosi.com/pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza