„Nie każda suchość skóry to AZS.” Ekspertka radzi, jak prawidłowo dbać o skórę maluszka

2024-03-19 9:33 Materiał sponsorowany

Skóra niemowlaka wymaga starannej i delikatnej pielęgnacji. Nie jest jeszcze w pełni dojrzała, dlatego często przysparza problemów, zwłaszcza młodym rodzicom. Jak prawidłowo pielęgnować skórę małego dziecka, a także jak radzić sobie z odparzeniami czy egzemą zapytaliśmy ekspertkę pielęgnacji Ziaja, Natalię Grzywińską.

Problemy skórne u niemowląt - Plac Zabaw odc. 7

Gładka jak skóra u niemowlaka. To żartobliwe powiedzenie nie zawsze pokrywa się z prawdą. W rzeczywistości skóra niemowlaka rzadko kiedy jest gładka i nieskazitelna, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia. Bo niemowlak ma dwa razy cieńszą skórę od naszej, u dorosłych i zdecydowanie bardziej bezbronną wobec odparzeń, podrażnień, otarć czy poważniejszych problemów, jak egzema. 

Jakie są powszechne zmiany skórne u niemowlaków?

Najczęściej pojawiającymi się problemami u maluszków jest ciemieniucha i odparzenia pieluszkowe. Ciemieniucha to rodzaj łagodnego łojotokowego zapalenia skóry. Zaobserwować ją można, gdy w okolicy ciemiączka niemowlaka, na główce pojawiają się żółte, łuszczące się płatki naskórka. Jest to wynikiem nadmiernego wydzielania sebum, które zasycha i łączy się ze złuszczającym się naskórkiem. - Pozostaje właściwe natłuszczanie skóry i pomoc w złuszczeniu tego zrogowaciałego, martwego naskórka – podpowiada ekspertka marki Ziaja, Natalia Grzywińska.

Z kolei odparzenia pieluszkowe objawiają się zaczerwienieniem i podrażnieniem pachwin, odbytu, okolic intymnych u maluszka. Zmianom tym może towarzyszyć pojawienie się drobnych krostek lub grudek.

- Z obydwoma problemami możemy poradzić sobie w domu, stosując odpowiednią pielęgnację kosmetyczną, ale również dbając o środowisko, w którym znajduje się maluch. Mam na myśli stosowanie naturalnych tkanin, delikatnych środków myjących, dostosowanych do skóry malca – wyjaśnia Natalia Grzywińska.

Czy każda suchość skóry to AZS?

Powszechnym problemem dermatologicznym skóry u niemowląt jest Atopowe Zapalenie Skóry. Zazwyczaj ma charakter przewlekły i nierzadko wraca po kilku latach uśpienia. Na początku może nie dawać żadnych objawów, jednak pod wpływem czynników wewnętrznych i zewnętrznych może utrudniać życia maluszka.

AZS często przypomina wysypkę, która może przybierać formę grudek, a nawet pęcherzyków powodując dolegliwości bólowe. Diagnozę najlepiej postawić, kontaktując się z dermatologiem, aby potwierdzić, czy te zmiany, które obserwujemy na skórze dziecka, to rzeczywiście atopia.

- Ponieważ skóra maluszka jest dużo delikatniejsza i cieńsza niż u dorosłych, dlatego należy zadbać o jak najbardziej intensywną odbudowę płaszcza hydrolipidowego, czyli zewnętrznej warstwy naszej skóry. Do tego są potrzebne lipidy roślinne, które występują w wielu preparatach do pielęgnacji skóry dzieci – podpowiada ekspertka. Jeśli diagnoza potwierdzi się i lekarz stwierdzi atopię u naszego maluszka, wtedy warto dodać do pielęgnacji kosmetyki, które będą miały działanie silnie łagodzące i kojące i przeciwświądowe – dodaje.

Jak radzić sobie w codziennym życiu z takimi problemami w pielęgnacji skóry dziecka i czy zmiany pogody i jakości powietrza mają wpływ na stan naskórka maluszka? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w najnowszym odcinku Placu Zabaw!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza