Ciężarna odpowie za picie alkoholu? Tego chce RPD

2020-07-02 14:52

Rzecznik Praw Dziecka chce, aby kobiety pijące alkohol w ciąży były pociągane do odpowiedzialności karnej. Czy taki pomysł zmian w kodeksie karnym jest słuszny i czy przejdzie akceptację sejmu?

Ciężarna odpowie za picie alkoholu? Tego chce RPD
Autor: Getty images

Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka zaproponował zmiany w Kodeksie Karnym, które pozwałaby ukarać pijącą alkohol kobietę w ciąży, uznając to za czyn skierowane przeciwko zdrowiu i życiu dziecka poczętego. Zdaniem rzecznika i kibicujących mu posłów, dzieci poczęte nie mogą być wykluczone  spod ochrony prawnej, a ich prawa są tak samo ważne, jak prawa dzieci już narodzonych.

Rzecznik podkreśla również, że alkohol pity w okresie ciąży ma fatalny wpływ na rozwój płodu i na jego zdrowie w przyszłości, a posłowie porównują picie w ciąży do prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwym, które jako czynność stanowiąca zagrożenie życia, jest surowo karana przez polskie prawo.

Alkohol szkodzi nienarodzonemu dziecku!

Badania pokazują, że alkohol sieje spustoszenie w organizmie nie narodzonego dziecka.  Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, nie ma również bezpiecznego okresu na picie. Wszystkie rodzaje alkoholu są równie szkodliwe, także wino i piwo.
Alkohol z krwi matki przechodzi do dziecka przez pępowinę.

Może to powodować poronienie oraz szereg upośledzeń fizycznych, behawioralnych i umysłowych po narodzinach. Niepełnosprawności te znane są jako zaburzenia płodowego spektrum alkoholowego (FAS). Jakie są objawy i skutki FAS przeczytasz TUTAJ. Jak pokazują badania, nawet połowa kobiet pije alkohol podczas ciąży.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza