Znów wzrosła liczba prób samobójczych dzieci. Dane są dramatyczne

2024-01-25 10:10

Padł kolejny niechlubny rekord prób samobójczych wśród polskich dzieci i młodzieży. Dane są dramatyczne, a eksperci biją na alarm, że dotychczasowe środki zapobiegania samobójstwom najmłodszych nie skutkują. Mają swój pomysł zmian, który czeka na wdrożenie. Chodzi o najmłodszych uczniów.

Znów wzrosła liczba prób samobójczych dzieci. Chcemy wiedzieć jak radzić sobie emocjami
Autor: Getty Images

Według danych fundacji GrowSPACE zebranych na podstawie statystyk policyjnych w 2023 roku odnotowano 2139 prób samobójczych dzieci i młodzieży. Ta liczba może jeszcze wzrosnąć, bo okres statystyczny w policji kończy się dopiero 31 stycznia. 

Bardzo duża jest także liczba samobójstw, które zakończyły się śmiercią - to 146 przypadków. Mimo to, w tym kontekście odnotowano spadek w 2023 r., co daje nadzieję na poprawę sytuacji. 

Spis treści

  1. Dlaczego liczba samobójstw rośnie?
  2. Jak pomóc młodym ludziom?
  3. Jeśli masz problem, szukaj pomocy
Depresja u dzieci i nastolatków - przyczyny i objawy. Jak pomóc dziecku z depresją?

Dlaczego liczba samobójstw rośnie?

Wzrost liczby prób samobójczych odnotowano w 8 województwach w porównaniu do roku 2022. To już drugi rok z rzędu, gdy liczba ta utrzymuje się powyżej 2 tys. Dla porównania, w 2020 roku, prób samobójczych dokonały 843 osoby poniżej 18 r.ż., z czego zmarło 107 dzieci. Dlaczego te statystyki tak zatrważająco rosną? Jedną z przyczyn wymienianych przez psychologów, jest - co w ogóle nie dziwi, trudna sytuacja rodzinna.

- Wśród przyczyn zachowań samobójczych dzieci i młodzieży najczęściej wymienia się  trudną sytuację rodzinną (rozwód rodziców, nasilone konflikty rodzinne, upośledzenie relacji rodzic-dziecko), społeczną izolację, choroby somatyczne i psychiczne, stresujące wydarzenia życiowe czy sytuacje kryzysowe - wymienia Paulina Filipowicz, psycholożka i aktywistka GrowSPACE.

Ekspertka dodaje jednak, że sytuacja, jaka ma miejsce w Polsce i na świecie, także nie poprawia stanu psychicznego dzieci i młodzieży.

- Pamiętajmy, że współcześni młodzi ludzie to pokolenie obarczone doświadczeniami izolacji. Jako ważny czynnik kryzysów suicydalnych psychologowie wskazują też brak poczucia bezpieczeństwa: wojna za granicami kraju, rosnący niepokój społeczny, kryzysy światowe. Specjaliści mówią coraz częściej o „syndromie podłego świata”, który szczególnie miałby dotykać młode pokolenie - zaznacza psycholożka.

Jak pomóc młodym ludziom?

Aktywiści z GrowSpace podkreślają, że dostępność opieki nadal jest zbyt mała. Wyliczają, że średni czas oczekiwania na konsultację na NFZ do psychiatry dziecięcego wyniósł 238 dni. Choć 3 miliardy z budżetu na psychiatrię i onkologię to ważny krok, to nadal brakuje reakcji u podstaw problemu. Ten moment nazywają "poziomem zero".

W tym celu proponują m.in. wprowadzenie psychoedukacji w szkołach.

– W środku kryzysu suicydalnego dzieci i młodzieży musimy zwrócić uwagę na potrzeby najmłodszych. Od nich usłyszymy, że chcą oni być pewni, że w sytuacji kryzysowej w ich szkole będzie psycholog gotowy, by im pomóc. W szkole zagościć na stałe musi też psychoedukacja. My uczniowie, niezależnie od szkoły, w jakiej jesteśmy, chcemy wiedzieć, jak radzić sobie emocjami i zapobiegać kryzysom, zanim się pojawią – komentuje Mateusz Trzaska, uczeń uczestniczący w konferencji GrowSpace.

Próby samobójcze dzieci w 2023 roku
Autor: materiały prasowe Próby samobójcze dzieci w 2023 roku.

Jeśli masz problem, szukaj pomocy

  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12
  • Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie Niebieska Linia: 800 12 00 02 (czynny całą dobę)
  • Telefoniczne Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym: 800 70 2222
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza