Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka. Jak chronić oczy malucha?

2022-05-05 16:10

Gdy słońce mocno świeci, okulary przeciwsłoneczne dla dziecka to niezbędna część jego stroju. Do ochrony małych oczu nie wystarczy bowiem tylko czapeczka z daszkiem czy kapelusz.

Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka. Jak chronić oczy malucha?
Autor: Getty images Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka. Jak chronić oczy malucha?

Dzieci powinny zakładać okulary przeciwsłoneczne, wychodząc w słoneczny dzień na spacer lub wybierając się na plażę. Oczy malucha mają mniej ochronnego pigmentu, a ich soczewka jest całkowicie przezroczysta, co jest przyczyną powiększonych źrenic. Dlatego są one bardziej podatne na szkodliwe działanie promieni UV.

Spis treści

 1. Gdzie kupić okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?
 2. Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać dla niemowlęcia?
 3. Jakie okulary przeciwsłoneczne dla kilkulatka?
 4. Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne dla dziecka:
 5. Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci - wybór redakcji
Parasole ogrodowe. Schowaj się przed słońcem

Gdzie kupić okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?

Kupowanie okularów przeciwsłonecznych dla dziecka na bazarku lub w podobnym miejscu nie jest dobrym pomysłem. Przez takie „szkiełka” promienie słoneczne przenikają bowiem bez żadnych przeszkód.

Maluch nie mruży przy tym oczu i w ten sposób powoduje wnikanie do nich promieni. Może się to skończyć wyjątkowo bolesnym oparzeniem.

Dlatego, dla bezpieczeństwa dziecka, lepiej jest wydać więcej, ale kupić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV – w sprawdzonym i wiarygodnym miejscu (np. u optyka).

Na rynku działa wielu producentów okularów dla dzieci, zapewniających doskonałą ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać dla niemowlęcia?

Czy niemowlę w ogóle powinno "nosić" okulary przeciwsłoneczne? Oczywiście, że tak. I to nawet wtedy, gdy leży w wózku. Im wcześniej zaczniesz przyzwyczajać malucha do okularów przeciwsłonecznych, tym lepiej. 

Wybierając okulary przeciwsłoneczne dla niemowlęcia, zwróć uwagę na specjalne oznaczenie wiekowe 0+. Są to okulary gumowe, wykonane z bezpiecznych materiałów bez dodatki bisfenolu A i ftalanów.

Jakie okulary przeciwsłoneczne dla kilkulatka?

Wybór okularów przeciwsłonecznych dla dwulatka czy pięciolatka jest już bardzo duży. Podczas zakupu nie kieruj się jednak tym, jakim bohaterem z bajki sygnowany jest produkt, ale właśnie tym, jakie filtry posiadają szkiełka.

Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka powinny posiadać filtry UVA, UVB, UVC, a także polaryzację i dobrze dopasowany rozmiar.

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne dla dziecka:

 • soczewki powinny obejmować cały obszar wokół oczu malucha (w tym obszary boczne);
 • okulary powinny być elastyczne – to sprawi, że będą bezpieczne, a przy tym mniej narażone na połamanie;
 • należy unikać okularów z jasnymi soczewkami, nie zapewniają one bowiem skutecznej ochrony. Również te z bardzo ciemnymi szkłami nie są idealne, gdyż w przypadku ich zastosowania źrenica jest zmuszana do dodatkowego rozszerzenia. Najlepsze są zatem szkła w średnim odcieniu;
 • etykieta – powinna być na niej umieszczona informacja, że okulary blokują dostęp 99 do 100% promieni UVA i UVB;
 • dobrze jeśli okulary dla dzieci najmłodszych mają dodatkową elastyczną opaskę wokół głowy. Dzięki temu zawsze będą na miejscu, a małe rączki nie ściągną ich tak szybko;
 • można zdecydować się na soczewki z polaryzacją. Podnosi to komfort patrzenia, zmniejszają się odblaski na szkle;
 • należy koniecznie się upewnić, że okulary są wygodne dla dziecka.

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci - wybór redakcji

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza