Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka: chroń oczy dziecka

2012-01-16 9:42

Wbrew powszechnej opinii, nie tylko latem, ale również zimą oczy dziecka narażone są na szkodliwe działanie promieni UV. Wzrok dziecka najdynamiczniej rozwija się między 2 a 6 rokiem życia, dlatego wiele schorzeń oczu może zaczynać się w dzieciństwie. Okuliści przestrzegają – zaniedbywanie diagnozy i korekcji wzroku dzieci oraz niedostateczna ochrona przed promieniami UV oznacza nierzadko bardzo poważne konsekwencje w ich dorosłym życiu. Jakie są konsekwencje szkodliwego działania UV na wzrok dziecka? Jak przekonać dziecko do noszenia okularów przeciwsłonecznych?

Zimowa ochrona oczu dziecka przed UV
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Okulary dla dziecka: przeciwsłoneczne - konieczność nie ozdoba
  2. Okulary dla dziecka: soczewki korekcyjne - nie taki diabeł straszny
  3. Okulary dla dziecka: jak zachęcić dziecko do noszenia okularów?

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci to nie kaprys czy fanaberia, a konieczność. Zimą, gdy dzieci spędzają długie godziny na białych szaleństwach, ze względu na odbijające się od śniegu promienie słoneczne, ich oczy są szczególnie narażone na działanie szkodliwego promieniowania UV i olśnienia. Choć nakrycia głowy, z daszkami bądź osłonkami na oczy to najczęściej stosowane sposoby ochrony, nie zabezpieczają one dostatecznie oczu dzieci. Daszek czapki sprawi jedynie, że słońce nie będzie razić i oślepiać naszej pociechy, nie zatrzymają jednak promieniowania. Intensywne działanie UV na delikatne oczy dziecka może w przyszłości prowadzić do zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej czy nawet zmian skórnych na powiekach. Dlatego też już od najwcześniejszych lat powinniśmy przyzwyczajać najmłodszych do noszenia okularów przeciwsłonecznych.

Okulary dla dziecka: przeciwsłoneczne - konieczność nie ozdoba

Okuliści podkreślają, że gotowe okulary przeciwsłoneczne, które można kupić na bazarach lub w supermarketach rzadko gwarantują odpowiednią ochronę wzroku dziecka. Niektóre są wykonane z tanich i nietrwałych materiałów dlatego zamiast pomagać – szkodzą. Przyciemnione okulary sprawiają, że nasze źrenice się rozszerzają, aby dopuścić więcej światła. Jeśli szkła nie są odpowiedniej jakości, to wraz z promieniami słonecznymi do oczu dziecka dociera także dawka szkodliwego promieniowania UV. Przed zakupem okularów przeciwsłonecznych warto zaprowadzić dziecko na badanie okulistyczne. Lekarz okulista wykryje ewentualne wady wzroku dziecka i zdecyduje czy maluch nie wymaga soczewek korekcyjnych. Nowoczesne technologie wykorzystywane w produkcji soczewek okularowych pozwalają na stosowanie różnych uszlachetnień, np. barwień. Ponadto szkła plastikowe, które się barwi są lekkie, dzięki czemu najmłodsi chętniej je noszą oraz odporne na stłuczenia, co zapewnia bezpieczeństwo użytkowania okularów. Pamiętajmy, że okulary przeciwsłoneczne, mogą zarazem korygować wadę wzroku dziecka.

Dobrze wiedzieć

  • Dziecko jak najwcześniej powinno nosić okulary przeciwsłoneczne.
  • Nie ulegaj presji dziecka i nie kupuj okularów na bazarach i w marketach, nawet jeśli są „cudowne” i dziecko twierdzi, że „musi takie mieć”.
  • Niskiej jakości okulary przeciwsłoneczne szkodzą oczom.
  • Odwiedzaj okulistę – dziecko nie wie, że źle widzi.

Okulary dla dziecka: soczewki korekcyjne - nie taki diabeł straszny

Jeśli dziecko musi nosić okulary przez cały rok, to warto dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiednich szkieł. Większa dawka światła docierającego do oka zapewnia nie tylko wyraźniejsze widzenie, ale  i lepszą przejrzystość soczewek, a to  sprawia też, że oczy wolniej się męczą. Zatem dobrze, by szkła dla najmłodszych pokryte były powłoką antyrefleksyjną, która przepuszcza więcej światła,  redukując pojawiające się na ich powierzchni odblaski. Jeśli nasza pociecha boryka się z dużą wadą wzroku, to żeby  nie nosiła grubych, a przez to ciężkich i nieestetycznych szkieł, możemy zamówić jej tzw. szkła wysokoindeksowe. Aby okulary spodobały się dzieciom, soczewki można dopasować do opraw o różnym kształcie.

Okulary dla dziecka: jak zachęcić dziecko do noszenia okularów?

A jak przekonać do noszenia okularów naszą pociechę, jeśli ta jest im wyjątkowo niechętna? – Należy w delikatny, nienachalny sposób tłumaczyć dzieciom, dlaczego powinny nosić okulary – mówi Aleksandra Berezicka, emerytowana nauczycielka – Z doświadczenia nie tylko jako pedagog, ale również matka wiem, że gdy maluch zauważy, że dzięki okularom lepiej widzi lub że nie razi go słońce, sam będzie pamiętał o tym, żeby je zakładać. Oczywiście należy też, starając się nie zanudzić dzieci, tłumaczyć im, dlaczego promienie ultrafioletowe są groźne. Powinni o tym pamiętać nauczyciele przedszkolni i szkolni, ale przede wszystkim rodzice, ponieważ to głównie ich obowiązek. A jeśli takie argumenty nie trafią do dziecka, powołaj się na idoli z bajek. Najsłynniejsi okularnicy to: Harry Potter, Smerf Ważniak, Velma ze Scooby Doo, Dexter.

materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza