Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka. Jak chronić oczy malucha?

Gdy słońce mocno świeci, okulary przeciwsłoneczne dla dziecka to niezbędna część jego stroju. Do ochrony małych oczu nie wystarczy bowiem tylko czapeczka z daszkiem czy kapelusz.

Dzieci powinny zakładać okulary przeciwsłoneczne, wychodząc w słoneczny dzień na spacer lub wybierając się na plażę. Oczy malucha mają mniej ochronnego pigmentu, a ich soczewka jest całkowicie przezroczysta, co jest przyczyną powiększonych źrenic. Dlatego są one bardziej podatne na szkodliwe działanie promieni UV.

Kupowanie okularów przeciwsłonecznych dla dziecka na bazarku lub w podobnym miejscu nie jest dobrym pomysłem. Przez takie „szkiełka” promienie słoneczne przenikają bowiem bez żadnych przeszkód. Maluch nie mruży przy tym oczu i w ten sposób powoduje wnikanie do nich promieni. Może się to skończyć wyjątkowo bolesnym oparzeniem. Dlatego, dla bezpieczeństwa dziecka, lepiej jest wydać więcej, ale kupić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV – w sprawdzonym i wiarygodnym miejscu (np. u optyka).

Na rynku działa wielu producentów okularów dla dzieci, zapewniających doskonałą ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Jednym z nich jest  popularna marka Babiators – stworzona, by chronić oczy najmłodszych.

Wskazówki przydatne podczas zakupu okularów przeciwsłonecznych dla dziecka:

- soczewki powinny obejmować cały obszar wokół oczu malucha (w tym obszary boczne);
- okulary powinny być elastyczne – to sprawi, że będą bezpieczne, a przy tym mniej narażone na połamanie;
- należy unikać okularów z jasnymi soczewkami, nie zapewniają one bowiem skutecznej ochrony. Również te z bardzo ciemnymi szkłami nie są idealne, gdyż w przypadku ich zastosowania źrenica jest zmuszana do dodatkowego rozszerzenia. Najlepsze są zatem szkła w średnim odcieniu;
- etykieta – powinna być na niej umieszczona informacja, że okulary blokują dostęp 99 do 100% promieni UVA i UVB;
- dobrze jeśli okulary dla dzieci najmłodszych mają dodatkową elastyczną opaskę wokół głowy. Dzięki temu zawsze będą na miejscu, a małe rączki nie ściągną ich tak szybko;
- można zdecydować się na soczewki z polaryzacją. Podnosi to komfort patrzenia, zmniejszają się odblaski na szkle;
- należy koniecznie się upewnić, że okulary są wygodne dla dziecka.

 

www.babiators.pl

 

Aktualizacja: 2016-08-04 Publikacja: 2016-08-04
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.