"Żyła sześć miesięcy, ale odmieniła moje życie na zawsze". Wzruszające pożegnanie matki

2023-02-22 12:57

Pół roku, rok, dziesięć? Ile trwa żałoba po dziecku, jak długo myśli się o nim, rozpamiętuje najpiękniejsze chwile, wspomina śmieszne wydarzenia? Pewna mama, której córeczka zmarła w wieku 6 miesięcy, pokazała na filmie, jak minął jej rok po stracie dziecka.

Jak długo trwa żałoba po dziecku? Brittany i Lily
Autor: Getty images/screen IG @brittanylelamp Jak długo trwa żałoba po dziecku? Ta mama pokazała, jak minął jej rok po stracie ukochanej córeczki

Brittany Lamp to kobieta, która w marcu ubiegłego roku straciła córeczkę. Lily urodziła się z  holoprosencefalia, czyli wrodzoną wadą mózgu. Holoprosencefalia (HPE) to stan, który pojawia się w pierwszych tygodniach ciąży i powoduje nieprawidłowy rozwój mózgu. Dzieci z ta wadą ciepią na ataki padaczki, wodogłowie i inne zaburzenia. Jeśli wada jest poważna, umierają, tak jak Lily. Dziewczynka żyła 6 miesięcy i pozostawiła po sobie ogromną pustkę.

Rok bez Lily

Chociaż rodzice Lily znali diagnozę i rokowania, to jednak nie byli przygotowani na śmierć dziecka - na coś takiego nie da się przygotować. W poruszającym filmiku, nagranym przez Brittany na TikToku, mama pokazała, jak minął rok od śmierci jej dziecka

Film zaczyna się w styczniu 2022 roku. Jak pisze Brittany, wtedy rodzice dowiedzieli się, że ich córeczce nie zostało już wiele czasu. Mała przebywała w szpitalu, ponieważ miała trudności z oddychaniem.   

Zdjęcie z lutego pokazuje mamę z dziewczynka na huśtawce w parku, a następne ujęcia to spotkania ze znajomymi i relaks na dworze. To było miesiąc przed jej odejściem, ponieważ w marcu stan Lily pogorszył się. Kolejne dwa zdjęcia pokazują Lily w objęciach mamy na kilka dni przed jej śmiercią. 

Dziewczynka odeszła w marcu. W tym samym miesiącu na ramieniu mamy pojawił się tatuaż z jej imieniem. W kwietniu - naszyjnik z literkami składającymi się na słowo LILY.

Zdjęcia z maja to sklejka dwóch fotografii, które doskonale oddają stan mamy po stracie. Godzina 9.35 rano - szczęśliwa i zadowolona, godzina 14.42 - płacz i depresja. Kolejna fotka ma napis: "I don't care", czyli "nic mnie to nie obchodzi". 

Czerwiec i lipiec - to próba powrotu do normalności. Brittany świętuje 4 lipca (święto narodowe w USA) i wraca do pracy. W sierpniu z mężem jedzie do Vegas. Kolejne zdjęcia z pracy, wyjazdu do nowego Yorku Halloween przeplatane są fotografiami smutnej, młodej kobiety.

Ostatnie zdjęcie z grudnia, to fotografia małej Lily: "Zawsze będę za tobą tęsknić, moja królewno". 

Cały film Brittany obejrzysz TUTAJ

Czytaj również: Dziewczynka zmarła od "pocałunku śmierci". Mama przypomina jej historię, aby przestrzec rodziców

Usłyszała: "Nie będzie w stanie chodzić, mówić i jeść". Ta mama się nie poddała i wygrała życie córeczki

Jak długo trwa żałoba? 

Film nagrany z grudniu na profilu Brittany nie jest ostatni. Kolejne to nagrania relacjonujące zwykłe wydarzenia z życia pary, pomiędzy którymi pojawiają się nieustannie wspomnienia Lily: zdjęcia, gdy Brittany była z nią w ciąży, gdy mała się urodziła, gdy była leczona w szpitalu. 

Śmierć dziecka to ogromna tragedia, często określana jako najgorsze doświadczenie, jakie może znieść człowiek. Nie da się powiedzieć, jak długo trwa żałoba po takiej stracie. Niektórzy rodzice otrząsają się z tego po kilku miesiącach, inni nie mogą nawet po kilku latach. 

Czasem rodzina i znajomi oczekują od matki i ojca, że ich smutek minie po jakimś określonym czasie, na przykład po roku. Ale to nieprawda. Początkowa ciężka i intensywna żałoba, którą odczuwają rodzice, trwa ok. 18 miesięcy lub dłużej. Ale potem pozostaje smutek, który pojawia się i znika, nachodzi falami, wywołując depresję lub poczucie beznadziejności. Tak może być całymi latami i nasilać się w rocznice urodzin, śmierci, w czasie rodzinnych świąt itd.

Sposoby przeżywania żałoby są różne, niektórzy rodzice dużo mówią o stracie, nagrywają filmy i pokazują zdjęcia na portalach społecznościowych, inni zamykają się w czterech ścianach i przeżywaj ból w samotności. Psychologowie podkreślają, że wyrażanie emocji związanych ze śmiercią dziecka jest niezwykle ważne i pomaga rodzicom przepracować ból po stracie. 

Poradnik Zdrowie: wady genetyczne płodu a badania prenatalne
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza