"Żyła sześć miesięcy, ale odmieniła moje życie na zawsze". Wzruszające pożegnanie matki

2023-02-22 12:57

Pół roku, rok, dziesięć? Ile trwa żałoba po dziecku, jak długo myśli się o nim, rozpamiętuje najpiękniejsze chwile, wspomina śmieszne wydarzenia? Pewna mama, której córeczka zmarła w wieku 6 miesięcy, pokazała na filmie, jak minął jej rok po stracie dziecka.

Jak długo trwa żałoba po dziecku? Brittany i Lily
Autor: Getty images/screen IG @brittanylelamp Jak długo trwa żałoba po dziecku? Ta mama pokazała, jak minął jej rok po stracie ukochanej córeczki

Brittany Lamp to kobieta, która w marcu ubiegłego roku straciła córeczkę. Lily urodziła się z  holoprosencefalia, czyli wrodzoną wadą mózgu. Holoprosencefalia (HPE) to stan, który pojawia się w pierwszych tygodniach ciąży i powoduje nieprawidłowy rozwój mózgu. Dzieci z ta wadą ciepią na ataki padaczki, wodogłowie i inne zaburzenia. Jeśli wada jest poważna, umierają, tak jak Lily. Dziewczynka żyła 6 miesięcy i pozostawiła po sobie ogromną pustkę.

Rok bez Lily

Chociaż rodzice Lily znali diagnozę i rokowania, to jednak nie byli przygotowani na śmierć dziecka - na coś takiego nie da się przygotować. W poruszającym filmiku, nagranym przez Brittany na TikToku, mama pokazała, jak minął rok od śmierci jej dziecka

Film zaczyna się w styczniu 2022 roku. Jak pisze Brittany, wtedy rodzice dowiedzieli się, że ich córeczce nie zostało już wiele czasu. Mała przebywała w szpitalu, ponieważ miała trudności z oddychaniem.   

Zdjęcie z lutego pokazuje mamę z dziewczynka na huśtawce w parku, a następne ujęcia to spotkania ze znajomymi i relaks na dworze. To było miesiąc przed jej odejściem, ponieważ w marcu stan Lily pogorszył się. Kolejne dwa zdjęcia pokazują Lily w objęciach mamy na kilka dni przed jej śmiercią. 

Dziewczynka odeszła w marcu. W tym samym miesiącu na ramieniu mamy pojawił się tatuaż z jej imieniem. W kwietniu - naszyjnik z literkami składającymi się na słowo LILY.

Zdjęcia z maja to sklejka dwóch fotografii, które doskonale oddają stan mamy po stracie. Godzina 9.35 rano - szczęśliwa i zadowolona, godzina 14.42 - płacz i depresja. Kolejna fotka ma napis: "I don't care", czyli "nic mnie to nie obchodzi". 

Czerwiec i lipiec - to próba powrotu do normalności. Brittany świętuje 4 lipca (święto narodowe w USA) i wraca do pracy. W sierpniu z mężem jedzie do Vegas. Kolejne zdjęcia z pracy, wyjazdu do nowego Yorku Halloween przeplatane są fotografiami smutnej, młodej kobiety.

Ostatnie zdjęcie z grudnia, to fotografia małej Lily: "Zawsze będę za tobą tęsknić, moja królewno". 

Cały film Brittany obejrzysz TUTAJ

Czytaj również: Dziewczynka zmarła od "pocałunku śmierci". Mama przypomina jej historię, aby przestrzec rodziców

Usłyszała: "Nie będzie w stanie chodzić, mówić i jeść". Ta mama się nie poddała i wygrała życie córeczki

Jak długo trwa żałoba? 

Film nagrany z grudniu na profilu Brittany nie jest ostatni. Kolejne to nagrania relacjonujące zwykłe wydarzenia z życia pary, pomiędzy którymi pojawiają się nieustannie wspomnienia Lily: zdjęcia, gdy Brittany była z nią w ciąży, gdy mała się urodziła, gdy była leczona w szpitalu. 

Śmierć dziecka to ogromna tragedia, często określana jako najgorsze doświadczenie, jakie może znieść człowiek. Nie da się powiedzieć, jak długo trwa żałoba po takiej stracie. Niektórzy rodzice otrząsają się z tego po kilku miesiącach, inni nie mogą nawet po kilku latach. 

Czasem rodzina i znajomi oczekują od matki i ojca, że ich smutek minie po jakimś określonym czasie, na przykład po roku. Ale to nieprawda. Początkowa ciężka i intensywna żałoba, którą odczuwają rodzice, trwa ok. 18 miesięcy lub dłużej. Ale potem pozostaje smutek, który pojawia się i znika, nachodzi falami, wywołując depresję lub poczucie beznadziejności. Tak może być całymi latami i nasilać się w rocznice urodzin, śmierci, w czasie rodzinnych świąt itd.

Sposoby przeżywania żałoby są różne, niektórzy rodzice dużo mówią o stracie, nagrywają filmy i pokazują zdjęcia na portalach społecznościowych, inni zamykają się w czterech ścianach i przeżywaj ból w samotności. Psychologowie podkreślają, że wyrażanie emocji związanych ze śmiercią dziecka jest niezwykle ważne i pomaga rodzicom przepracować ból po stracie. 

Poradnik Zdrowie: wady genetyczne płodu a badania prenatalne
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza