Paracetamol w ciąży miał być "bezpieczną opcją". Zbadali, jak wpływa na rozwój dziecka

2024-01-05 9:50

Paracetamol przyjmowany w ciąży może negatywnie wpływać na rozwój językowy dziecka — wynika z badań amerykańskich naukowców. W Europie przyjmuje go od 50 do 65 procent kobiet spodziewających się dzieci.

Paracetamol w ciąży
Autor: Getty Images Przyjmowanie paracetamolu w ciąży może nie być tak bezpieczne jak sądziliśmy

Paracetamol uważany jest za najbezpieczniejszy z leków, który można przyjmować w czasie ciąży. Wiele ciężarnych w razie gorączki, migreny czy bólu sięga po acetaminofen (paracetamol), sądząc, że lek ten nie zaszkodzi rozwijającemu się dziecku. Nowe badania przeczą jednak wcześniejszym ustaleniom badaczy.

Badania w ciąży - trymestr trzeci

Paracetamol w ciąży wpływa na rozwój mowy

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Illinois Urbana-Champaign, przyjmowanie paracetamolu w ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze, może opóźnić rozwój językowy u dzieci. Badacze przeanalizowali, jak rozwijały się dzieci kobiet, które przyjmowały w drugim i trzecim trymestrze ciąży ten lek.

Wnioski nie były optymistyczne — dwulatki (przede wszystkim chłopcy) później zaczynały mówić. Każde użycie paracetamolu w trzecim trymestrze naukowcy połączyli ze zmniejszeniem słownictwa o dwa słowa u dwulatków. Wyniki badań opublikowali w czasopismie „Pediatric Research”.

Czy to oznacza, że w ciąży nie można przyjmować paracetamolu?

Chociaż wyniki badań są niepokojące, potrzebna jest większa ilość danych, by sprawdzić, jakie skutki rzeczywiście wywiera przyjmowanie paracetamolu w ciąży. To oznacza, że na razie dalej ciężarnym będzie zalecało się przyjmowanie leku w sytuacji choroby lub intensywnego bólu. Wysoka gorączka czy stan zapalny mogą potencjalnie być niebezpieczne dla płodu, dlatego prawdopodobnie w takiej sytuacji korzystniej będzie przyjąć acetaminofen.

Kiedy rozwija się mózg płodu?

W drugim trymestrze ciąży, pomiędzy 17. a 20. tygodniem ciąży, kształtują się komórki nerwowe. To okres intensywnego rozwoju mózgu, a także odbierania bodźców. Dziecko jest już w stanie reagować na ból, rozpoznaje również zapachy, smaki, odbiera dźwięki. Powstają drogi nerwowe, które przesyłają impulsy m.in. z oczu i uszu do kory mózgowej. 

Czytaj: Od krzyku i gaworzenia, przez zdania typu "nie ciem". 7 etapów rozwoju mowy u dzieci

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza