Postojowe a zasiłek macierzyński. Kto dostanie dodatkowe pieniądze?

2020-06-25 11:38

Kobiety prowadzące działalność, ale będące na zasiłku macierzyńskim także mogą ubiegać się o świadczenie postojowe - taką informację podał ZUS.

Postojowe a zasiłek macierzyński
Autor: Getty Images

Ogłoszona właśnie interpretacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rozszerza obowiązujące w tej kwestii przepisy finansowej tarczy antykryzysowej.

Do tej pory świeżo upieczone mamy były w mniej korzystnej sytuacji. Tarcza antykryzysowa przewiduje bowiem, że o postojowe mogą ubiegać się osoby, które prowadziły działalność gospodarczą i odnotowały spadek przychodów o 15% w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku - ale tylko pod warunkiem, że osoba ta nie podlegała ubezpieczeniu społecznemu z innego tytułu. Natomiast zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, kobiety prowadzące własną działalność i pobierające zasiłek macierzyński, podlegają z jego tytuł obowiązkowym ubezpieczeniom.

Przepisy te budziły sprzeciw wśród przedsiębiorczyń, dlatego ZUS pochylił się nad tą kwestią. Zaktualizowaną interpretację przepisów uzasadniono tym, że zasiłek macierzyński nie ma związku z prowadzoną działalnością gospodarczą:

"Zasiłek macierzyński jest wprawdzie tytułem do ubezpieczeń społecznych, jednak związanym z urodzeniem i sprawowaniem opieki nad dzieckiem, a nie z aktywnością, która służyłaby uzyskiwaniu przychodów".

Kobiety, które otrzymały już w sprawie wypłaty świadczenia odmowną decyzję, mogą się od niej odwołać, wskazując w uzasadnieniu nową interpretację Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Czytaj także: Mama zakłada własną firmę

Rozpoczęcie działalności na urlopie: macierzyńskim, rodzicielskim lub wychowawczym

Pułapki własnego biznesu – oczami mamy

Postojowe to świadczenie w wysokości 2 080 zł lub 1 300 zł, które ma zrekompensować przedsiębiorcom utratę przychodów z powodu pandemii. Można się o nie ubiegać trzykrotnie.

Dokładne informacje znajdują się na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza