Postojowe a zasiłek macierzyński. Kto dostanie dodatkowe pieniądze?

2020-06-25 11:38 Dagmara Osińska
Postojowe a zasiłek macierzyński
Autor: Getty Images

Kobiety prowadzące działalność, ale będące na zasiłku macierzyńskim także mogą ubiegać się o świadczenie postojowe - taką informację podał ZUS.

Ogłoszona właśnie interpretacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rozszerza obowiązujące w tej kwestii przepisy finansowej tarczy antykryzysowej.

Do tej pory świeżo upieczone mamy były w mniej korzystnej sytuacji. Tarcza antykryzysowa przewiduje bowiem, że o postojowe mogą ubiegać się osoby, które prowadziły działalność gospodarczą i odnotowały spadek przychodów o 15% w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku - ale tylko pod warunkiem, że osoba ta nie podlegała ubezpieczeniu społecznemu z innego tytułu. Natomiast zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, kobiety prowadzące własną działalność i pobierające zasiłek macierzyński, podlegają z jego tytuł obowiązkowym ubezpieczeniom.

Przepisy te budziły sprzeciw wśród przedsiębiorczyń, dlatego ZUS pochylił się nad tą kwestią. Zaktualizowaną interpretację przepisów uzasadniono tym, że zasiłek macierzyński nie ma związku z prowadzoną działalnością gospodarczą:

"Zasiłek macierzyński jest wprawdzie tytułem do ubezpieczeń społecznych, jednak związanym z urodzeniem i sprawowaniem opieki nad dzieckiem, a nie z aktywnością, która służyłaby uzyskiwaniu przychodów".

Kobiety, które otrzymały już w sprawie wypłaty świadczenia odmowną decyzję, mogą się od niej odwołać, wskazując w uzasadnieniu nową interpretację Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Czytaj także: Mama zakłada własną firmę

Rozpoczęcie działalności na urlopie: macierzyńskim, rodzicielskim lub wychowawczym

Pułapki własnego biznesu – oczami mamy

Postojowe to świadczenie w wysokości 2 080 zł lub 1 300 zł, które ma zrekompensować przedsiębiorcom utratę przychodów z powodu pandemii. Można się o nie ubiegać trzykrotnie.

Dokładne informacje znajdują się na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE