Postojowe a zasiłek macierzyński. Kto dostanie dodatkowe pieniądze?

2020-06-25 11:38 Dagmara Osińska
Postojowe a zasiłek macierzyński
Autor: Getty Images

Kobiety prowadzące działalność, ale będące na zasiłku macierzyńskim także mogą ubiegać się o świadczenie postojowe - taką informację podał ZUS.

Ogłoszona właśnie interpretacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rozszerza obowiązujące w tej kwestii przepisy finansowej tarczy antykryzysowej.

Do tej pory świeżo upieczone mamy były w mniej korzystnej sytuacji. Tarcza antykryzysowa przewiduje bowiem, że o postojowe mogą ubiegać się osoby, które prowadziły działalność gospodarczą i odnotowały spadek przychodów o 15% w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku - ale tylko pod warunkiem, że osoba ta nie podlegała ubezpieczeniu społecznemu z innego tytułu. Natomiast zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, kobiety prowadzące własną działalność i pobierające zasiłek macierzyński, podlegają z jego tytuł obowiązkowym ubezpieczeniom.

Przepisy te budziły sprzeciw wśród przedsiębiorczyń, dlatego ZUS pochylił się nad tą kwestią. Zaktualizowaną interpretację przepisów uzasadniono tym, że zasiłek macierzyński nie ma związku z prowadzoną działalnością gospodarczą:

"Zasiłek macierzyński jest wprawdzie tytułem do ubezpieczeń społecznych, jednak związanym z urodzeniem i sprawowaniem opieki nad dzieckiem, a nie z aktywnością, która służyłaby uzyskiwaniu przychodów".

Kobiety, które otrzymały już w sprawie wypłaty świadczenia odmowną decyzję, mogą się od niej odwołać, wskazując w uzasadnieniu nową interpretację Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Czytaj także: Mama zakłada własną firmę

Rozpoczęcie działalności na urlopie: macierzyńskim, rodzicielskim lub wychowawczym

Pułapki własnego biznesu – oczami mamy

Postojowe to świadczenie w wysokości 2 080 zł lub 1 300 zł, które ma zrekompensować przedsiębiorcom utratę przychodów z powodu pandemii. Można się o nie ubiegać trzykrotnie.

Dokładne informacje znajdują się na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE