Używamy ich nawet w sypialni. Popularne środki rujnują płodność

2024-01-08 10:53

Najczęściej stosowany środek na owady może mieć szkodliwy wpływ na proces powstawania komórek jajowych — informują naukowcy. Często stosowany może zaburzać płodność i wyjątkowo negatywnie wpływać na procesy podziału chromosomów.

Zaburzenia płodności
Autor: Getty Images Środki na owady hamują powstawanie komórek jajowych?

Środek na owady może zaburzać płodność i negatywnie wpływać na proces powstawania komórek jajowych — wynika z badań naukowców opublikowanych w "iScience". Okazuje się, że produkt zawierający DEET (N,N-Dietylo-m-toluamid), który zaburza węch owadów, ma również szersze działanie.

Jak endometrioza wpływa na płodność?

Co najlepiej działa na owady? Niepokojące doniesienia naukowców

Naukowcy z Harvard Medical School udowodnili, że środki zawierające DEET mogą wyjątkowo silnie oddziaływać na małe organizmy. Badania przeprowadzone na robakach Caenorhabditis elegans pokazały, że substancja nie tylko silnie blokuje aparat węchowy u owadów, ale również wykazuje szersze, szkodliwe działanie. Często stosowana może prowadzić do zaburzeń neurologicznych, a także do upośledzenia płodności. 

Jak wynika z zebranych danych, DEET negatywnie wpływa na proces mejozy, podczas którego powstają komórki jajowe i plemniki. Na skutek stresu oksydacyjnego, który wywołuje DEET, dochodzi do nieprawidłowego podziału chromosomów. To wpływa na poronienia, martwe urodzenia czy powstawanie wad genetycznych. 

Jak DEET wpływa na ludzi?

Naukowcy tłumaczą, że zaburzenia płodności obserwowali, gdy poziom DEET u robaków był niższy niż zwykle u ludzi. To wskazywałoby, że częste używanie środków z tą substancją mogłoby równie szkodliwie oddziaływać na człowieka. Na razie nie wiadomo, czy wyniki badań można odnieść do ludzi.

Czytaj: Zaburzenia hormonalne mogą utrudniać zajście w ciążę

Co najlepsze na owady w domu?

W obliczu nowych badań, jeśli masz problem z owadami w domu lepiej postaw na naturalne środki odstraszające. Świetnie sprawdzą się dostępne w każdej aptece i drogerii olejki zapachowe. Migdałowy, cytrynowy, cynamonowy, eukaliptusowy, czy sosnowy skutecznie mogą odstraszać pająki, lawendowy sprawdzi się w przypadku kleszczy.

Pomóc mogę też niektóre rośliny doniczkowe, jak pelargonia, bazylia czy mięta.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza