Interpol wydał czarny komunikat dla służb na całym świecie. Dotyczy zaginionego dziecka

2023-08-31 13:38

Interpol wydał tzw. "czarny komunikat" dla służb na całym świecie. Dotyczy chłopca, którego zwłoki znaleziono w Dunaju. Nie wiadomo, kim było dziecko, nikt nie zgłosił jego zaginięcia.

Zaginiony chłopiec
Autor: Getty Images Interpol wydał komunikat dot. zaginionego dziecka.

Interpol wydał specjalny komunikat dotyczący zaginionego chłopca w wieku około 5 lub 6 lat, którego szczątki wyłowiono z Dunaja w ubiegłym roku. Odkryto je 19 maja 2022 roku w okolicy Grossmehring w Bawarii. Nie wiadomo do tej pory, kim było dziecko.

Poszukiwania ciała zaginionego Fabiana Zydora

Jak wyglądał chłopczyk?

Chłopiec miał około 5-6 lat, 110 cm wzrostu. Ważył 15 kg. Dziecko miało brązowe włosy, śledczy określili również, że miał grupę krwi 0.

Nikt nie zgłosił zaginięcia

Śledztwo w sprawie chłopca utknęło w miejscu. Nie wiadomo nic na temat zaginionego dziecka, a śledczy nie mogą zidentyfikować jego tożsamości. Z tego powodu zdecydowali się uruchomić tzw. "czarny komunikat", na podstawie którego zrekonstruowany wizerunek dziecka trafi do służb całego świata.

"Za pośrednictwem tego czarnego zawiadomienia Interpol wzywa światową społeczność organów ścigania do sprawdzania baz danych i konsultowania otwartych lub nierozwiązanych spraw" — wyjaśnił Jürgen Stock, sekretarz generalny Interpolu.

Dziecko ofiarą przemocy?

Nie wiadomo, czy chłopiec zginął na skutek nieszczęśliwego wypadku, został uprowadzony i zamordowany. "Ktoś gdzieś wie coś o tym chłopcu, dlatego równie ważne jest publiczne ujawnienie pewnych szczegółów. Niezależnie od tego, czy był ofiarą handlu ludźmi, uprowadzenia czy przemocy, jesteśmy zobowiązani zmobilizować wszystkie siły policyjne Interpolu, aby go zidentyfikować i pomóc śledczym w rzuceniu światła na jego śmierć" - dodał sekretarz generalny Interpolu.

Child Alert w Polsce

W tym roku w Polsce uruchomiono system Child Alert. Jest to system, który umożliwia szybkie rozpowszechnienie wizerunku dziecka. Po tym, jak zaginęła 11-letnia Wiktoria z Sosnowca, policja powiadomiła o tym służby, a wizerunek dziewczynki trafił do wszystkich mediów. Szczęśliwie udało się odnaleźć dziecko w dość krótkim czasie. Policjanci odnaleźli dziecko kilkaset kilometrów od domu, w województwie zachodniopomorskim. W sprawę jej zaginięcia miał być zamieszany mężczyzna, który był już skazany za przestępstwa seksualne. Zarówno rodzice dziecka, jak i dziewczynka, byli w szoku.

Czytaj: Kazali jej zdemontować pomnik na grobie dziecka. Powód zaskakuje

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza