Niesie pomoc rodzinom w czasie długiego pobytu dziecka w szpitalu - tak działa Fundacja Ronalda McDonalda

2022-05-13 9:45
Niesie pomoc rodzinom w czasie długiego pobytu dziecka w szpitalu - tak działa Fundacja Ronalda McDonalda
Autor: materiały prasowe Tak działa Fundacja Ronalda McDonalda

Domy dla rodziców hospitalizowanych dzieci, Pokoje Rodzinne, a także dwie mobilne kliniki, w których przebadano już ponad 77 tysięcy małych pacjentów, to najważniejsze programy Fundacji Ronalda McDonalda, która niesie pomoc rodzinom w czasie długiego pobytu w szpitalu, z dala od miejsca własnego zamieszkania. 1 czerwca Fundacja podsumuje wyniki swoich działań w Polsce.

Od blisko 50 lat RMHC, światowa organizacja non-profit, której częścią jest Fundacja Ronalda McDonalda, skupia się na opiece skoncentrowanej na dziecku i rodzinie dziecka wymagającego hospitalizacji w czasie leczenia.

Domy Ronalda McDonalda i Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda to dwa z trzech najważniejszych programów, którymi RMHC i każda z działających niezależnie fundacji narodowych pomagają publicznej medycynie pediatrycznej. Domy wspierają rodziny chorych dzieci w każdym z 90% najlepszych szpitali dziecięcych na świecie.

RMHC jest organizacją, która wyróżnia się największym doświadczeniem w niesieniu pomocy rodzinom w czasie długiego pobytu w szpitalu, z dala od miejsca własnego zamieszkania. Działa w 65 krajach świata i pomaga rodzinom w 380 Domach Ronalda McDonalda na świecie.

Pomoc rodzinom hospitalizowanych dzieci

Domy Ronalda McDonalda, Pokoje Rodzinne – w Instytucie „Pomnik–Centrum Zdrowia Dziecka” w Międzylesiu i w Szpitalu Pediatrycznym UCK WUM – a także dwie mobilne kliniki, w których w ciągu 17 lat przebadaliśmy ponad 77 tysięcy dzieci, to najważniejsze programy Fundacji, działającej w Polsce od 2002 roku.

Dwa polskie Domy Ronalda McDonalda pomagają rodzinom małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie oraz Szpitala Pediatrycznego UCK WUM w Warszawie.

Dzieci, których rodziny zatrzymują się w Domach, to te najbardziej zagrożone stresem pobytu w szpitalu bez rodzica, pochodzące z najodleglejszych od szpitala miejscowości oraz takie, które muszą najdłużej w nim pozostać. W takiej sytuacji rodzic szybko staje przed problemem rozłąki z rodzeństwem chorego dziecka.

Domy umożliwiają i ułatwiają rodzinom korzystanie z najlepszej pomocy medycznej, ponieważ znajdują się w najbliższym sąsiedztwie szpitali specjalistycznych. Nie odbywa się to kosztem zdrowych dzieci czy innych członków rodziny, bo w Domu cała rodzina może być razem w tym bardzo trudnym dla niej czasie.

Na tym polega idea „Aby rodzina mogła być razem” – na tworzeniu przestrzeni, zarówno infrastrukturalnej jak i emocjonalnej, do zadbania o wszystkie potrzeby małego pacjenta i jego najbliższych. Najdłuższy pobyt jednej z rodzin w Domu w Krakowie trwał 382 dni. Domy pomagają rodzinom bezpłatnie.

To udało sie zrobić - podsumowanie działań Fundacji w Polsce

Nowy termin konferencji „Aby rodzina mogła być razem – rola bliskości rodziny w czasie pobytu dziecka w szpitalu” został ustalony na 1 czerwca. Tytuł konferencji nawiązuje do pojęcia Family-Centered Care, z podręczników i opracowań do pediatrii.

Fundacja podsumuje wyniki lat pracy nad poprawą warunków pobytu dzieci i ich rodziców podczas leczenia w szpitalach, pokaże najlepsze światowe modele Family-Centered Care oraz spojrzy na problem oczami dzieci–pacjentów i rodziców.

W czasie konferencji, dla bezpieczeństwa planowanej w formule online, wystąpią zagraniczni i polscy eksperci, zajmujący się opieką skoncentrowaną na całej rodzinie dziecka wymagającego długiej hospitalizacji – Family-Centered Care.

Grono zaproszonych ekspertów zaszczyci Beverley H. Johnson, jedna z dwóch najbardziej doświadczonych osób w tym obszarze w Stanach Zjednoczonych, ekspertka z 30-letnią praktyką. Prezes Zarządu Institute for Patient and Family-Centered Care, autorka licznych opracowań, programów, doradczyni szpitali i organizacji pacjenckich. Kolejnym międzynarodowym gościem będzie Agata Misera, lekarz medycyny, psychiatra dziecięcy, mieszkająca i praktykująca w Berlinie. 

Wśród prelegentów konferencji nie zabraknie uznanych autorytetów naukowych – prof. dr hab. n. med. Michała Matysiaka, specjalisty w dziedzinie pediatrii, onkologii i hematologii dziecięcej, dr n. med. Marka Migdała, dyrektora Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”, dr hab. n. społ. Grzegorza Iniewicza, profesora UJ, psychologa klinicznego czy dr Małgorzaty Majewskiej, językoznawczyni.

Honorowy patronat nad konferencją objęła Małżonka Prezydenta RP, Agata Kornhauser-Duda. Patronat medialny nad konferencją sprawuje między innymi serwis Mjakmama.pl.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza