Rusza kampania "Ciąża i pasy" - eksperci podpowiadają, jak zapinać pasy w ciąży

2021-08-20 14:54

W Polsce niezapinanie pasów w widocznej ciąży jest możliwe, ale jak przekonują eksperci - niebezpieczne dla zdrowia i życia kobiety i dziecka. Większość krajów europejskich stanowczo tego zabrania.

Kampania Ciąża i pasy
Autor: Getty images Rusza kampania "Ciąża i pasy"

- W tej chwili w Europie tylko Bułgaria, Grecja, Rumunia, Włochy i Polska pozwalają kobietom w ciąży nie zapinać pasów bezpieczeństwa - tłumaczy Paweł Kurpiewski, biomechanik zderzeń z Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info. - Wszystkie inne kraje zniosły już ten tragiczny w skutkach przepis, gdy badania przeprowadzone już w 1995 roku, udowodniły, że pasy bezpieczeństwa nie zagrażają kobietom w ciąży, a wręcz ratują im życie podczas wypadku.

Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info od 24 do 27 sierpnia 2021 roku przeprowadzi kampanię "Ciąża i pasy", podczas której będzie uczyć mamy w widocznej ciąży, jak prawidłowo zapinać pasy bezpieczeństwa w stanie błogosławionym.

Czytaj także: Jak bezpiecznie podróżować autem w ciąży? Wywiad z ekspertem

Czy ból podbrzusza w ciąży jest powodem do zmartwień?

Kampania "Ciąża i pasy" w Warszawie

Podczas kampanii "Ciąża i pasy" przyszłe mamy są uczone przez kilkudziesięcioosobowy zespół specjalistów, jak prawidłowo zapinać pasy w stanie błogosławionym i na co zwracać uwagę przy ich prowadzeniu po ciele. Podczas ostatnich miesięcy bezpłatne szkolenie przeszło kilkadziesiąt osób, wśród nich instruktorzy szkół rodzenia, pielęgniarki, dziennikarze, sprzedawcy fotelików, a przede wszystkim kobiety w ciąży.

Przez trzy dni od 24 sierpnia do 27 sierpnia (od 12:00 do 15:00) w Przetestuj – Wózek przy ul. Pryzmatów 30 w Warszawie, eksperci Fotelik.info poprowadzą bezpłatne warsztaty dla kobiet w ciąży oraz dziennikarzy.

Pokażą m.in. jak ustawić poprawnie fotel w samochodzie, jak poprawnie przeprowadzić i jak regulować pasy bezpieczeństwa; w jakiej odległości od kierownicy i poduszek powietrznych powinna siedzieć kobieta w ciąży czy jak wyregulować zagłówek. Wydarzenie odbędzie się w ramach Festiwalu wózków biegowych w PRZETESTUJ WÓZEK.

"Czasem prawidłowe poprowadzenie pasa bezpieczeństwa jest niemożliwe i wtedy może zajść konieczność użycia specjalnego adaptera. W takich wypadkach również będziemy uczyć go montować. Natomiast należy podkreślić, że adaptery do pasów dla kobiet w ciąży nie są standardem, a wyjątkiem. I nie każda kobieta powinna z nich korzystać"

- podkreśla Paweł Kurpiewski, biomechanik zderzeń.

Prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa, jak sama ich nazwa wskazuje służą do tego, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem.

Klucz tkwi w poprawnym użyciu pasów - tzn. prawidłowym przeprowadzeniu pasa biodrowego poniżej kolców biodrowych przednich górnych oraz pasa barkowego pomiędzy piersiami i przez środek ramienia.

Sonda
Czy zapinasz pasy bezpieczeństwa wsiadając do auta?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza