Warka: pijana w sztok matka wiozła synka samochodem. "Mundurowi wyczuli silną woń alkoholu"

2023-08-21 13:20

35-letnia matka zatrzymana podczas kontroli drogowej w Warce miała 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. W samochodzie, którym kierowała, jechał jej 5-letni syn, bez fotelika i bez zapiętych pasów.

Pijana matka wiozła 5-letniego syna
Autor: Getty Images Pijana matka wiozła autem 5-letniego syna.

Do szokującego zdarzenia doszło w miniony piątek, 18 sierpnia. Policjanci zatrzymali auto marki volkswagen, którym kierowała młoda kobieta. W środku znajdował się także jej 5-letni syn. Chłopiec nie był przewożony w foteliku, ani nie miał zapiętych pasów. Jak odkryli wkrótce potem funkcjonariusze policji, kobieta była kompletnie pijana. 

Dowiedz się: Ten film powinien zobaczyć każdy rodzic. Nikt nie chce być potworem dla własnego dziecka

Skandal w Legionowie. Mężczyzna z promilem alkoholu siedział za kierownicą miejskiego autobusu

Sprawdź: "Moja sąsiadka pije w ciąży alkohol - czy powinnam to zgłosić?"

Matka kierująca autem była całkiem pijana

Policjanci już na początku kontroli zorientowali się, że matka będąca kierowcą auta była pod wpływem alkoholu.

- Od kierującej mundurowi wyczuli silną woń alkoholu. Po badaniu alkomatem okazało się, że kobieta miała prawie 3 promile alkoholu w organizmie – opisuje nadkom. Agnieszka Wójcik z komendy policji w Grójcu. 

Kobiecie natychmiast odebrano prawo jazdy. Grozi jej wysoka grzywna, zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi, a nawet więzienie.

- Nieodpowiedzialna matka może również być pociągnięta do odpowiedzialności za narażenie dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za to wszystko kierującej grozi zakaz prowadzenia pojazdami mechanicznymi, wysoka grzywna oraz kara pozbawienia wolności – powiedziała policjantka w rozmowie z mediami. 

Dopuszczalne normy alkoholu dla kierowców

3 promile alkoholu to już stan bardzo dużego upojenia alkoholowego. Podstawowe wzory pozwalające zbadać poziom upojenia alkoholowego mówią, że kobieta o masie 60 kg po wypiciu 1,8 litra piwa, 0,7 litra wina lub 0,2 litra wódki, może mieć we krwi 2 promile alkoholu.

Polskie przepisy prawa dokładnie określają dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy. Nie może on przekroczyć 0,2 promila. Z kolei poziom alkoholu w wydychanym powietrzu nie może być większy niż 0,1 mm w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza.

Przeczytaj: W dzień perfekcyjne, wieczorami uzależnione. Kieliszek to wredna koleżanka Matki Polki

Nasi Partnerzy polecają