Wady zgryzu u dzieci: jak im zapobiegać?

wady zgryzu u dzieci
fot.: materiały prasowe
Wadom zgryzu u dzieci zapobiegną regularne wizyty u ortodonty.

W profilaktyce wad zgryzu u dzieci bardzo ważne jest, aby już u najmłodszych wyłapywać niepokojące sygnały i niwelować czynniki, które mogą powodować w późniejszym czasie nieprawidłowe ustawianie się zębów.

Najwazniejszym czynnikiem, zapobiegającym wadom zgryzu u dzieci jest odpowiednio wczesna wizyta u ortodonty.

– Moment po wyrośnięciu wszystkich zębów mlecznych, czyli 2,5–3 lata, to według mnie odpowiedni czas na skontrolowanie zgryzu dzieci – mówi doktor Kamila Wasiluk, ortodontka z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium. – Wtedy specjalista może ocenić, czy zgryz prawidłowo się rozwija i czy mieści się w normie rozwojowej. Takie profilaktyczne badanie to dobra praktyka. Rodzice często nie zdają sobie sprawy z tego, jakie czynniki mogą wpływać na powstawanie wad zgryzu u dzieci i oceniają wygląd zębów zbyt powierzchownie. Natomiast wizyta kontrolna to chwila, a może uchronić małego człowieka nie tylko przed kompleksami, ale również problemami zdrowotnymi w przyszłości.

Wady zgryzu u dzieci: niebezpieczne nawyki

Aby zapobiegać wadom zgryzu u dzieci, zdecydowanie należy zwracać uwagę na różne nawyki, które występują już u najmłodszych z nich. Przykładowo zbyt nadmierne i długie ssanie smoczka albo palca prowadzi do wad zgryzu, polegających na tym, że górne zęby wychylają się i między nimi a dolną szczęką zaczyna być widoczna przestrzeń tzw. szpara przednio-tylna. Drugą często spotykaną nieprawidłowością u dzieci w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym jest oddychanie przez usta, czemu sprzyjają np. częste infekcje, alergie czy przerost trzeciego migdałka. Dochodzi wówczas do nieprawidłowego rozwoju górnej szczęki. Jest ona wąska, zęby górne się wychylają, a żuchwa ustawia się do tyłu. Zwężona szczęka może powodować również tzw. zgryz krzyżowy, który polega na tym, że zęby górnego łuku nie obejmują łuku dolnego.

Jest to właściwie jedyna spośród wad zgryzu, którą trzeba leczyć już w uzębieniu mlecznym. Przykładowo nieleczony zgryz krzyżowy przedni lub boczny powoduje, że żuchwa może rozwijać się niesymetrycznie. Jeśli zauważymy, że zęby u naszych dzieci  zachodzą  odwrotnie, jak najszybciej udajmy się na konsultacje do ortodonty – radzi doktor Kamila Wasiluk.

Więcej informacji na stronie internetowej Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium, www.triclinium.pl

Aktualizacja: 2016-04-20 Publikacja: 2016-04-22
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.