Letnie odparzenia u dziecka: są na to sposoby!

2016-08-17 12:01

Latem dzieci narażone sa na powstawanie odparzeń zarówno tych pieluszkowych jak i tych spowodowanych na skutek przegrzania dziecka. Dla rodziców, szczególnie tych z niewielkim stażem, nauka walki z odparzeniami to ważna lekcja. Jakie są sposoby na letnie odparzenia u maluszka radzi położna Martyna Mączka, Ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

Spis treści

  1. Profilaktyka przeciw odparzeniom
  2. Uwolnij dziecko od pieluszki
  3. Pomogą kremy i maści

Profilaktyka przeciw odparzeniom

Najbardziej narażonym fragmentem ciała maluszka i to nie tylko w upalne dni, jest skóra w okolicach pieluszki. Dzieje się tak dlatego, że te delikatne fragmenty ciała w zasadzie przez cały czas są wystawione na większą wilgoć. Pierwszym symptomem odparzeń jest pojawienie się zaczerwienień skóry i co ważne, brak reakcji na tym etapie prowadzi do zaostrzenia tego stanu aż do powstania grudek i wybroczyn.

Mało które dziecko jest na tyle odporne na ból odparzeniowy, żeby nie reagować płaczem. Podstawową radą w kierunku profilaktyki, do której powinni stosować się rodzice chcąc uniknąć odparzeń jest możliwie częste przewijanie dzieci, a także stosowanie ekopieluch i pieluch wielorazowych. Dzięki nim skóra znacznie lepiej oddycha, a to zmniejsza poczucie ciągłej wilgoci we wrażliwych okolicach okołopieluszkowych.

Uwolnij dziecko od pieluszki

Dobrze jest również co jakiś czas pozostawić dziecko bez pieluszki. Pupa niemowlaka doskonale wtedy oddycha, a skóra może się regenerować. Warto pamiętać, że chcąc uniknąć zabrudzenia bielizny pościelowej przez naszą pociechę, powinno się rozłożyć na przykład jednorazowy podkład chłonny.

Bardzo ważnym aspektem w kontekście odparzeń jest higiena pupy przy zmianie pieluszki. Powinna być ona każdorazowo przemyta letnią wodą lub w przypadku zabrudzenia kałem wodą z emolientem. Stosowanie chusteczek nawilżanych jest wygodną drogą na skróty, która jednak możne prowadzić do przesuszenia i podrażnienia skóry, a w dalszej kolejności do powstawania odparzeń.

Pomogą kremy i maści

Co zrobić, kiedy na skórze maluszka zauważymy pojawiające się zaczerwienienia odparzeniowe? Najlepiej sięgnąć wtedy po sprawdzony lek, może to być np. Alantan Plus krem. Poprawa i ulga dla maluszka przychodzi zazwyczaj bardzo szybko. Kiedy natomiast na skórze naszej pociechy pojawi się już stan odparzenia, a na pupie widoczne będą wybroczyny i pęcherze wtedy warto zastosować maść Alantan Plus. Zarówno Alantan Plus maść jak krem są skuteczne i bezpieczne już od pierwszego dnia życia.

W upalne dni dość często na zaczerwienionej skórze maluszka pojawiają się drobne czerwone krostki i grudki. To potówki. Powstają na skutek przegrzania się dziecka i są efektem nadmiernego pocenia się. Najczęściej rodzice mogą zaobserwować je na pleckach, w fałdach skórnych czy też na pupie. W niektórych krostkach zbiera się płyn, który po pewnym czasie poprzez pęknięcie pęcherzyka wypływa. Najprostszym sposobem zapobiegania powstawaniu potówek jest nie przegrzewanie dziecka. Warto wiedzieć, że dziecko potrzebuje w chłodne dni tylko jednej warstwy odzieży więcej aniżeli człowiek dorosły. Z kolei w upalne dni chcąc, żeby nasza pociecha utrzymała prawidłową temperaturę ciała w zupełności wystarczy pieluszka i body. Jeżeli potówek jest dużo i chcemy załagodzić ten stan, można dziecko kąpać w naparze z rumianku. Działa on łagodząco i przeciwzapalnie. Jeżeli wysypka nie znika możemy zastosować na przykład produkt z alantoiną, d-pantenolem i witaminą F np. alantandermoline maść pielęgnacyjna z witaminą F. Pamiętajmy jednak o podstawowej zasadzie, że nie używamy substancji nawilżających i wysuszających skórę jednocześnie – czyli kremów i zasypek.

Ciepłe dni są okazją do spacerów i przyjemnego spędzania czasu z maluszkiem. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek, kontrolować ciepłotę ciała dziecka, zabiegać o częste przystawianie do piersi i wietrzenie pupy. W przypadku kłopotów ze skórą najważniejsza jest szybka reakcja i prawidłowe postępowanie.

Dobrze wiedzieć

Położna na Medal to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.

Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, trzeciej edycji konkursu były przyjmowane od 1 kwietnia do 31 lipca 2016 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2016 roku. Nominacje i głosy odbywają się na stronie www.poloznanamedal2016.pl

Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza