Leopard na gałęzi i wiszenie na ramieniu. Oto "czarodziejskie" sposoby położnej łagodzące kolkę u niemowlaka

2022-11-18 15:04

Doświadczone położne mają swoje sposoby na ulżenie dziecku w każdej dolegliwości. Ich metody są owocem bogatego doświadczenia i wiedzy medycznej. Oto kilka sposobów, które - zdaniem niani o nicku @enchantednanny, czyli "czarodziejska niania" - łagodzą dyskomfort spowodowany kolką i pomagają dziecku się uspokoić.

Leopard na gałęzi i wiszenie na barku. Oto czarodziejkie sposoby położnej łagodzące kolkę u niemowlaka
Autor: Getty images Leopard na gałęzi i wiszenie na barku. Oto "czarodziejkie" sposoby położnej łagodzące kolkę u niemowlaka

Te sposoby rzeczywiście działają jak czary, tak przynajmniej twierdzą mamy, które pod filmem nagranym przez @TheEnchantedNanny zastawiły swoje komentarze i podziękowania. "Czarodziejska niania", bo tak można przetłumaczyć jej nick, jest wykwalifikowaną opiekunką dziecięcą. Swój film nagrała w nadziei, że pomoże on dzieciom i rodzicom w łagodzeniu kolki i zaparć czyli najczęstszych dolegliwości trawiennych niemowląt.

Ćwiczenia rozluźniające na kolkę

"Pomyślałam, że pokaże wam moje ulubione sposoby trzymania dziecka cierpiącego na kolki, z nadzieją, że wam się przydadzą. Żaden z nich nie jest lepszy czy gorszy, wszystko zależy od tego, który sposób przypadnie ci do gustu" - mówi niania.

Głównym sekretem proponowanych przez nianię metod jest rozciągniecie powłok brzusznych dziecka i wykonywanie ruchów, które w naturalny sposób uwalniają gazy.

Pierwsza pozycja to "Taniec na stojąco". Niania radzi, aby trzymać dziecko tak, aby jego nóżki zwisały swobodnie na dół.

"W tej pozycji kołysz jego nóżkami i pupą, jakbyś tańczyła, rozciągaj jego brzuszek w każdą stronę i wykonuj nim kółka".

Druga pozycja to "Wiszenie się na ramieniu". niania opiera niemowlę na swoim ramieniu, jak w pozycji do odbicia. Przytrzymuje pupę dziecka, ale znów pozwala jego nóżkom swobodnie zwisać. Porusza dolną częścią jego ciała, delikatnie uciska brzuszek ( i jelita) dziecka, dzięki czemu może ono oddać gazy.

Trzecia pozycja "Leopard na gałęzi" polega na ułożeniu dziecka na przedramieniu dorosłego i na poruszaniu jego pupą i nóżkami.

"Dziecko macha swobodnie nóżkami. Jeśli jest za duże, możesz położyć je na swoim udzie i znów wykonywać kółka jego dolną częścią ciała. 

Czwarta pozycja "Na kolanach" polega na opuszczeniu jednej nóżki malca i poruszaniu nią tak, aby brzuszek dziecka się rozluźnił.

Czytaj również: Kolka u niemowląt. 7 prostych sposobów na kolkę u dzieci

Masaż antykolkowy: sposób na kolki. Jak zrobić masaż, by złagodzić ból brzuszka?

Kiedy wykonywać ćwiczenia na kolkę?

Czarodziejska niania radzi, aby ćwiczenia wykonywać w czasie ataków kolki albo profilaktycznie - ok. 20 minut po karmieniu.