Nie możesz doczekać się słowa "mama"? Oto 10 trików, które przyspieszą naukę mówienia

2022-10-11 17:12

Jeśli z utęsknieniem czekasz na pierwsze słowo swojego dziecka, powinnaś przeczytać ten artykuł. Znajdziesz w nim 10 prostych i niezwykle skutecznych sposobów na to, aby ułatwić dziecku naukę mówienia i wypowiadania pierwszych słów. Zacznij trening, gdy tylko maluszek się urodzi.

Matka nachylająca się nad niemowlęciem
Autor: Getty images Nie możesz się doczekać słowa "mama"? Oto 10 tricków, które przyspieszą naukę mówienia

Jeśli myślisz, że nauka mówienia rozpoczyna się w okolicy pierwszych urodzin dziecka, to bardzo się mylisz. Proces ten trwa od urodzenia. To prawda, że niemowlęta wypowiadają swoje pierwsze słowa około 12. miesiąca życia, po tym jak głużą i gaworzą, ćwicząc wydawanie dźwięków, ale zaczynają uczyć się języka i komunikacji od pierwszych kilku dni życia.

Mówi się, że wcześniej zaczynają mówić dziewczynki, że wiele zależy od genów, ale nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele w tej kwestii zależy również od ciebie: rodzice odgrywają olbrzymią rolę w zachęcaniu dziecka do pierwszych słów i stymulowania ich rozwoju mowy.

Dzieci są jak gąbki, więc naśladują to, co widzą i słyszą. Dlatego na trening nigdy nie jest za wcześnie, co więcej - warto zacząć go od pierwszych tygodni życia dziecka.

Oto wskazówki, które pomogą twojemu dziecku w  nauce mówienia. Nie gwarantują, że przyspieszą rozwój mowy, ale na pewno będą solidną podstawą do treningu komunikacji.

Spis treści

  1. Mów ciągle do dziecka, nawet do noworodka
  2. Opowiadaj mu, co robisz
  3. Ucz komunikacji niewerbalnej
  4. Śpiewaj dziecku piosenki
  5. Utrzymuj z malcem kontakt wzrokowy
  6. Podkreślaj słowa gestami
  7. Nazywaj przedmioty
  8. Czytaj dziecku książki
  9. Używaj"matczynego" głosu
  10. Chwal i zachęcaj
M jak mama: Jak wspierać rozwój mowy dziecka?

Mów ciągle do dziecka, nawet do noworodka

Im więcej będziesz mówić do dziecka, tym bardziej zachęcisz je do wypowiedzenia pierwszych słów. Dzieci muszą osłuchać się z językiem, a głównym mechanizmem sprzyjającym ich rozwojowi jest naśladowanie dorosłych. Dlatego rozmawiaj z malcem, nawet jeśli jeszcze cię nie rozumie i ci nie odpowie.

Opowiadaj mu, co robisz

Jeśli dziwnie się czujesz mówiąc do noworodka, który milczy, zacznij po prostu opowiadać mu to, co robisz lub co się dzieje w domu. Prostym językiem mów mu, że zaraz go przewiniesz, nakarmisz, lub że zaraz będziecie się szykować na spacer, bo właśnie wyszło słońce. Za jakiś czas będzie to dla dziecka doskonała okazja kojarzenia słów z przedmiotami czy zjawiskami.

Ucz komunikacji niewerbalnej

Jeszcze zanim dziecko wypowie swoje pierwsze słowa, ucz go komunikacji niewerbalnej. Zadawaj mu pytania, np. czy smakowała mu zupka i ucz, że może potrząsać głową w górę i w dół, aby powiedzieć „tak”, lub na boki, jeśli chce powiedzieć „nie”.

Śpiewaj dziecku piosenki

To doskonały sposób na naukę melodyki języka, rytmu i nowych słów. Piosenki dla dzieci mają proste teksty, łatwe rymy i szybko wpadają w ucho i w pamięć. Twoje dziecko może nie umieć jeszcze śpiewać, ale będzie poznawać różne słowa i dźwięki.

Utrzymuj z malcem kontakt wzrokowy

Mówiąc do dziecka, skupiaj na nim wzrok, aby wiedziało, że słowa przez ciebie wypowiadane, są skierowanie do niego. Komunikacja polega na kontakcie z drugim człowiekiem, a malec musi się tego nauczyć.

Utrzymuj kontakt wzrokowy z dzieckiem, ale nie zmuszaj go do tego. Czasem malec jest zainteresowany czymś innym, niż słuchanie ciebie, to normalne.

Podkreślaj słowa gestami

Pokazuj palcem przedmioty, ucz malca robić pa-pa!. Możesz też wypróbować metody bobomigania, która polega na podpieraniu wypowiedzi słownej gestami. Np. gdy zamierzasz karmić malca, dotknij piersi, gdy wołasz go, przywołaj go gestem dłoni itd. Taka zabawa pomaga dziecku skojarzyć słowo z czynnością.

Czytaj również: Etapy rozwoju mowy u niemowlaka. Jak pomóc dziecku w prawidłowym rozwoju mowy?

Dwulatek nie mówi - jak zachęcić dziecko do mówienia?

Nazywaj przedmioty

Podobnie jak miganie do dziecka działa nazywanie przedmiotów. Gdy malec weźmie do ręki zabawkę powiedz: "To jest autko. Autko jeździ po podłodze".

Jeśli dziecko patrzy lub wskazuje na konkretny obiekt, powiedz mu, jak się on nazywa. W ten sposób ułatwisz mu zapamiętywanie słów i łączenie ich z przedmiotami.

Czytaj dziecku książki

Czytanie zachęca do komunikacji, poszerza zasób słów, przyspiesza naukę mówienia. Wybieraj książki odpowiednie do wieku dziecka - najpierw te z samymi obrazkami, potem ze słowami i wreszcie z tekstem. Dla dzieci uczących się mówić, szukaj książek zawierających proste słowa, które będziesz czytać powoli i powtarzać kilka razy.

Czytaj również: Zabawy paluszkowe - 9 wyliczanek i wierszyków, które uwielbiają dzieci

Używaj"matczynego" głosu

Badania pokazują, że matki mówią do dzieci w odmienny sposób niż do innych ludzi - podnoszą głos, mówią śpiewnie i bardziej emocjonalnie. Dowiedziono, że takie "matczyne" gadanie pomaga dzieciom w nauce mowy, bo pomaga przyciągnąć i utrzymać ich uwagę.

Chwal i zachęcaj

Dostrzegaj i nagradzaj postępy dziecka: chwal go, gdy widzisz, jak się stara, przytulaj i przybijaj piątkę. Dzięki temu dziecko będzie zmotywowane do dalszego ćwiczenia nauki mowy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza