Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn coraz bliżej. Wyniki badań są bardzo obiecujące

2023-12-21 9:44

Dziś w aptekach możemy kupić jedynie pigułki antykoncepcyjne dla kobiet. Rozpoczęły się jednak badania nad tabletkami antykoncepcyjnymi dla mężczyzn. Wstępne wyniki są bardzo obiecujące.

Mężczyzna i kobieta w łóżku
Autor: Getti Images Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn coraz bliżej. Wyniki badań są bardzo obiecujące

Brytyjscy naukowcy jako pierwsi na świecie podjęli się testów nad stworzeniem tabletki antykoncepcyjnej dla mężczyzn.

Właśnie ruszyła pierwsza faza badań klinicznych na lek podawany doustnie u mężczyzn. Wstępne wyniki badań przedklinicznych na myszach i na małpach są bardzo obiecujące.

Zobacz także: 8 zaskakujących faktów na temat antykoncepcji. Wiedziałaś o tym?

6 faktów na temat antykoncepcji

Tabletka antykoncepcyjna dla mężczyzn – działanie

Lek o roboczej nazwie YCT-529 został opracowany przez spółkę we współpracy z Uniwersytetem Minnesota College of Pharmacy i Instytutu Therapeutics Discovery and Development.

Działanie opracowanej tabletki antykoncepcyjnej dla mężczyzn polega na zapobieganiu produkcji plemników w jądrach. YCT-529 przyjmowany w ramach I fazy to wersja niezawierająca hormonów.

Tabletka YCT-529 hamuje aktywność białka wiążącego kwas retinowy (forma witaminy A). To właśnie on odpowiada m.in. za tworzenie plemników.

Zahamowanie tego białka doprowadza do czasowej bezpłodności.

— YCT-529 blokuje białko, a nie hormony, aby zapobiec produkcji spermy. Wierzymy, że będzie to bardziej atrakcyjne dla mężczyzn, z których większość postrzega zapobieganie ciąży jako wspólną odpowiedzialność, nawet pomimo dzisiejszych ograniczonych opcji antykoncepcyjnych, które są trwałe lub tylko umiarkowanie skuteczne — mówi współzałożyciel i dyrektor generalny YourChoice Therapeutics, Akash Bakshi.

Wyniki badań

W badaniu bierze udział 16 ochotników. Naukowcy oceniają tolerancję, bezpieczeństwo, farmakokinetykę i farmakodynamikę pojedynczych rosnących dawek kandydata na lek podawany doustnie.

Kierowniczka projektu dr Gunda Georg przyznaje, że dane z badań przedklinicznych pokazują, że YCT-529 jest w 99% skuteczny u myszy. Zmniejszyła się także liczba plemników u małp po dwóch tygodniach dawkowania.

— YCT-529 wykazał również silny profil bezpieczeństwa i pełną odwracalność po zakończeniu leczenia — podkreśla Georg.

Wstępne wyniki badań są nie tylko obiecujące, ale przede wszystkim bezpieczne. Nie niosą za sobą skutków ubocznych antykoncepcji hormonalnej, takich jak:

  • ryzyko chorób układu krążenia,
  • przyrost masy ciała,
  • spadek libido.

Naukowcy są zdania, że dzięki ich wysiłkowi antykoncepcyjna stanie się wspólną odpowiedzialnością zarówno kobiety, jak i mężczyzny.

Po potwierdzeniu wysokich wyników na ludziach tabletka antykoncepcyjna dla mężczyzn ma zostać wprowadzona na rynek farmaceutyczny w Wielkiej Brytanii.

— Świat jest gotowy na męski środek antykoncepcyjny — twierdzi dr Gunda Georg.

Źródło:

  • clinicaltrialsarena.com
  • businesswire.com
  • wprost.pl

Czytaj także: Stosunek przerywany: czy może dojść wtedy do zapłodnienia?

"Mamo, a po co ci to?" Seksuolog radzi, co powiedzieć, gdy dziecko zapyta o... prezerwatywy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza