Toksyczna pleśń wykryta w napoju z Lidla. Szczególnie groźna dla ciężarnych

2024-03-11 11:46

Główny Inspektorat Sanitarny wykrył niebezpieczną dla zdrowia toksynę w popularnym smoothie z Lidla. Jej poziom jest wysoki, więc sieć sklepów podjęła natychmiastową decyzję o wycofaniu produktu ze sprzedaży. Zwłaszcza ciężarne nie powinny go pić pod żadnym pozorem.

Napój z Lidla z toksyczną pleśnią groźną dla ciężarnych.
Autor: Getty Images Napój z Lidla z toksyczną pleśnią groźną dla ciężarnych.

Jak poinformował GiS, w napoju marki Solevita z Lidla przekroczono najwyższy dopuszczalny poziom patuliny. To toksyna wytwarzana przez pleśnie, która ma bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Jest też szczególnie niebezpieczna dla ciężarnych. Toksyna ta może prowadzić do mikotoksynozy, a ta z kolei nawet do wad wrodzonych płodu.

Przeczytaj: Przez pleśń przy oknach dziecko może chorować jeszcze bardziej. Pomoże tani i prosty babciny sposób

Spis treści

  1. Który napój z Lidla wycofano?
  2. Czym są patuliny?
  3. Jak objawia się mikotoksynoza?
Jak pozbyć się pleśni i grzybów?

Który napój z Lidla wycofano?

Chodzi dokładnie o smoothie owocowe Solevita Smoothie Red Genius, 250 ml z datą minimalnej trwałości do 13.03.2024. 

Napój wyprodukowano dla firmy Lidl sp. z o.o. sp. k. ul. Poznańska 48, Jankowice, 62-080 Tarnowo Podgórne. Producentem jest firma Molkerei Gropper GmbH & Co KG, 86657 Bissingen, w Niemczech. Sieć Lidl informuje o możliwości zwrotu napoju w dowolnym sklepie, bez konieczności okazania paragonu.

Czym są patuliny?

Patuliny to jedne z najbardziej znanych mikotoksyn, czyli toksycznych substancji zawartych w niektórych gatunkach pleśni. Są one groźne zwłaszcza dla kobiet w ciąży, gdyż mają właściwości mutagenne i teratogenne, a więc mogą powodować mutacje genetyczne i wady płodu. 

Ponadto, zatrucie mikotoksynami może powodować wiele innych chorób, jak alergie, choroby wątroby i układu oddechowego, krwawienia w jelitach, czy problemy z układem nerwowym. 

Najczęściej, patulina występuje w spleśniałych malinach, winogronach, brzoskwiniach, morelach, gruszkach, ananasach, bananach i pomidorach. 

Jak objawia się mikotoksynoza?

Mikotoksynoza najczęściej objawia się biegunką i bólami brzucha. Może jednak powodować także apatię i zmęczenie, zmniejszoną odporność organizmu i utraty przytomności. 

Najczęstszym sposobem leczenia jest podanie węgla leczniczego, który przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu. O odpowiednim dawkowaniu decyduje lekarz. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza