10-latka zmarła przez wyzwanie na TikToku. Jej mama pozywa właścicieli serwisu

2022-05-17 14:41

Do śmierci 10-latki doszło pod koniec zeszłego roku. Dziewczynka zmarła podczas wykonywania popularnego w serwisie wyzwania "Blackout Challenge". W tym czasie, rodzina była w domu, ale nic nie wskazywało na to, że dojdzie do wypadku. Teraz zrozpaczona mama pozywa TikToka, twierdząc, że do tragedii przyczyniły się algorytmy.

kolejne ofiary wyzwania na tiktoku
Autor: Getty Images TikTok w obliczu pozwu. Czy algorytm jest winny śmierci 10-latki?

"Blackout Challenge" polega na wstrzymywaniu oddechu do momentu omdlenia. Gdy wraca przytomność, czuje się, zgodnie z przekonaniami uczestników wyzwania - euforię. Właśnie w wyniku takiej "gry" zmarła Nyla Anderson z Filadelfii. Straciła przytomność i już jej nie odzyskała. Lekarze mimo prób, nie zdołali uratować jej życia. 

Czytaj też: Bezpieczne dziecko w Internecie - filtry i blokady rodzicielskie

Wcześniej w USA, w wyniku tej samej "zabawy", zmarło troje innych dzieci - dwóch 12-latków i jeden 9-latek. Skutkiem tych wydarzeń było np. zablokowanie dostępu do TikToka we Włoszech, dla dzieci poniżej 13. roku życia. W tamtym czasie serwis wydał oficjalne oświadczenie:

Treści, które promują lub gloryfikują niebezpieczne zachowania, są ściśle zabronione i szybko usuwane, aby zapobiec temu, że staną się trendem na naszej platformie.

Według pozwu złożonego w sądzie federalnym w Pensylwanii, przez mamę 10-letniej Nyla`y, dziewczynka powiesiła się na pasku torebki po obejrzeniu filmów związanych z „Blackout Challange” w zakładce "dla ciebie" z proponowanymi w aplikacji filmami, które są wybierane na podstawie obserwacji przeglądanych wcześniej treści.

Tawainna Anderson, mama dziewczynki, w swoim pozwie zarzuca serwisowi, że to właśnie algorytm TikToka przyczynił się do śmierci jej córki. 

Przeczytaj też: Pokazuje swoje ogromne niemowlę nia TikToku komentując - "ludzik Michelin", "budda", "dinozaur"

"Chcę pociągnąć tę firmę do odpowiedzialności. Nadszedł czas, aby położyć kres tym niebezpiecznym wyzwaniom, aby inne rodziny nie musiały doświadczać takiego bólu, z jakim my zmagamy się każdego dnia." - powiedziała mama dziewczynki, w rozmowie z dziennikiem Daily Mail

Właściciele TikToka odpierają zarzuty, twierdząc, że "Blackout Challenge" był popularny na długo przed powstaniem serwisu. Poza tym, jest on dozwolony zgodnie z regulaminem, do korzystania przez użytkowników powyżej 13. roku życia, a dla młodszych dzieci przeznaczona jest ograniczona wersja.

Dowiedz się: Sharenting, czyli zdjęcia naszych dzieci w sieci

W jednym serwis ma rację - wyzwanie polegające na wywołaniu utraty przytomności jest bardzo stare. Wcześniej nosiło nazwę: "the choking game’" "flatliner" czy "California high". Kulturoznawcy są zdania, że początki takich "zabaw" wśród młodzieży sięgają nawet lat 30. ubiegłego wieku. Z kolei w latach 1995-2007 udziały w podobnych wyzwaniach przyczyniły się do śmierci 82. dzieci. 

Lewandowski w sutannie! Biskup podbija TikToka
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza