10-latka zmarła przez wyzwanie na TikToku. Jej mama pozywa właścicieli serwisu

2022-05-17 14:41
kolejne ofiary wyzwania na tiktoku
Autor: Getty Images TikTok w obliczu pozwu. Czy algorytm jest winny śmierci 10-latki?

Do śmierci 10-latki doszło pod koniec zeszłego roku. Dziewczynka zmarła podczas wykonywania popularnego w serwisie wyzwania "Blackout Challenge". W tym czasie, rodzina była w domu, ale nic nie wskazywało na to, że dojdzie do wypadku. Teraz zrozpaczona mama pozywa TikToka, twierdząc, że do tragedii przyczyniły się algorytmy.

"Blackout Challenge" polega na wstrzymywaniu oddechu do momentu omdlenia. Gdy wraca przytomność, czuje się, zgodnie z przekonaniami uczestników wyzwania - euforię. Właśnie w wyniku takiej "gry" zmarła Nyla Anderson z Filadelfii. Straciła przytomność i już jej nie odzyskała. Lekarze mimo prób, nie zdołali uratować jej życia. 

Czytaj też: Bezpieczne dziecko w Internecie - filtry i blokady rodzicielskie

Wcześniej w USA, w wyniku tej samej "zabawy", zmarło troje innych dzieci - dwóch 12-latków i jeden 9-latek. Skutkiem tych wydarzeń było np. zablokowanie dostępu do TikToka we Włoszech, dla dzieci poniżej 13. roku życia. W tamtym czasie serwis wydał oficjalne oświadczenie:

Treści, które promują lub gloryfikują niebezpieczne zachowania, są ściśle zabronione i szybko usuwane, aby zapobiec temu, że staną się trendem na naszej platformie.

Według pozwu złożonego w sądzie federalnym w Pensylwanii, przez mamę 10-letniej Nyla`y, dziewczynka powiesiła się na pasku torebki po obejrzeniu filmów związanych z „Blackout Challange” w zakładce "dla ciebie" z proponowanymi w aplikacji filmami, które są wybierane na podstawie obserwacji przeglądanych wcześniej treści.

Tawainna Anderson, mama dziewczynki, w swoim pozwie zarzuca serwisowi, że to właśnie algorytm TikToka przyczynił się do śmierci jej córki. 

Przeczytaj też: Pokazuje swoje ogromne niemowlę nia TikToku komentując - "ludzik Michelin", "budda", "dinozaur"

"Chcę pociągnąć tę firmę do odpowiedzialności. Nadszedł czas, aby położyć kres tym niebezpiecznym wyzwaniom, aby inne rodziny nie musiały doświadczać takiego bólu, z jakim my zmagamy się każdego dnia." - powiedziała mama dziewczynki, w rozmowie z dziennikiem Daily Mail

Właściciele TikToka odpierają zarzuty, twierdząc, że "Blackout Challenge" był popularny na długo przed powstaniem serwisu. Poza tym, jest on dozwolony zgodnie z regulaminem, do korzystania przez użytkowników powyżej 13. roku życia, a dla młodszych dzieci przeznaczona jest ograniczona wersja.

Dowiedz się: Sharenting, czyli zdjęcia naszych dzieci w sieci

W jednym serwis ma rację - wyzwanie polegające na wywołaniu utraty przytomności jest bardzo stare. Wcześniej nosiło nazwę: "the choking game’" "flatliner" czy "California high". Kulturoznawcy są zdania, że początki takich "zabaw" wśród młodzieży sięgają nawet lat 30. ubiegłego wieku. Z kolei w latach 1995-2007 udziały w podobnych wyzwaniach przyczyniły się do śmierci 82. dzieci. 

Lewandowski w sutannie! Biskup podbija TikToka
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza