STEAM: zabawki edukacyjne świecą triumfy popularności. Rozwijają małych geniuszy?

Zabawki edukacyjne
Autor: thinkstockphotos.com Zabawki edukacyjne to już nie tylko mrygające czy wydające dźwięki przedmioty. Dziś to skomplikowane systemy, które mają uczyć dzieci kodowania.

STEAM to zabawki edukacyjne, na punkcie których oszalał cały świat. Są one skomplikowane i mają rozwijać umiejętności dziecka w zakresie nauki, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki. Stały się tegorocznym hitem nowojorskich targów zabawek, co oznacza, że wkrótce zyskają popularność również w naszym kraju. Czym są zabawki STEAM i czy dzięki nim dziecko może zamienić się w małego geniusza?

Zabawki STEAM (z ang. science, technology, engineering, arts, math) to zabawki edukacyjne, które mają rozwijać umiejętności dziecka w zakresie tych 5 dziedzin (nauki, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki). Pojawiły się na targach Toy Fair w Nowym Jorku i szybko podbiły serca dzieci, i dorosłych.

>> Tradycyjne zabawki dla dzieci wciąż na topie. Królują Scrabble i lalka Barbie >>

STEAM: zdobywaj wiedzę już od najmłodszych lat

Wbrew pozorom zabawki STEAM to nie proste zabawki edukacyjne, ale skomplikowane mechanizmy, z którymi nierzadko mają problemy dorośli. Uczą dzieci kodowania i programowania, rozwijają wiedzę z zakresu nauk ścisłych i kształcą na przyszłych inżynierów, technologów, biotechnologów itd. A im wcześniej dzieci po nie sięgają, tym lepiej - w końcu muszą dogonić azjatyckich rówieśników, którzy rozwijają się w tak szybkim tempie, że w Europie możemy o tym tylko pomarzyć.

>> Jakie są różnice w wychowywaniu dzieci w Europie i Azji? >>

STEAM: zabawki edukacyjne, czyli jakie?

Zabawki STEAM to klocki, zestawy do budowania, modele do złożenia. Nie różniłyby się niczym od innych produktów tego typu na rynku, gdyby nie zawierały niezwykle precyzyjnych mechanizmów. I tak np.  klocki matematyczne (plastikowe kulki i patyczki) służą do budowania... struktur DNA, brył przestrzennych, skomplikowanych konstrukcji płaskich. Podobnie jest z udoskonalonymi zestawami dla dziewczynek, dzięki którym mogą nie tylko bawić się w kuchnię, ale również tę kuchnię budować.

>> Zabawki z McDonald's niebezpieczne dla dzieci i wycofywane z rynku. Sprawdź, które >>

STEAM: ucz się i odkrywaj świat

Zabawki STEAM spodobały się dzieciom z innych powodów: są tajemnicze i pozwalają im samodzielnie odkrywać kolejne fragmenty rzeczywistości. A to bardzo ważny aspekt - dzieci szybko się nudzą, jeśli zabawka nie zachęca ich do działania. Zabawki STEAM pobudzają ich mózgi do pracy, pozwalają nabyć nowe umiejętności i wyjaśniają tajemnicze działania skomplikowanego świata. A nic tak nie cieszy dziecka jak zrozumienie jakiejś ważnej, "dorosłej" prawdy. Nic dziwnego, że zabawki STEAM zawojowały rynki!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE