Kieszonkowe gry planszowe – idealne na wakacje

2022-06-24 15:07 Materiał sponsorowany

Jedną z najważniejszych kwestii podczas wakacyjnych wyjazdów jest logistyka pakowania. Upychając rzeczy w walizkach i torbach ćwiczymy umysł niemal tak intensywnie, jak podczas zabawy z grami planszowymi! A skoro już o tych ostatnich mowa, warto znaleźć dla nich nieco miejsca w naszym bagażu. Pomogą zabić nudę w podróży, uratują niejeden deszczowy wieczór i pozwolą zintegrować się z nowo poznanymi osobami.

Rebel, Story Cubes 2, PZ, 05.2022
Autor: materiały prasowe

Oto 6 gier o niewielkich rozmiarach i bogatych wnętrzach, idealnych do zabrania na wakacyjną wyprawę.

Spis treści

  1. Punto
  2. Story Cubes
  3. List miłosny
  4. Sushi go!
  5. Dobble
  6. Cortex

Punto

Zacznijmy od naprawdę mocnego kandydata, którego opakowanie jest po prostu miniaturowe. Tu nie ma wymówek: zmieści się w każdej walizce, a nawet w kieszeni! W dodatku w środku kryje się prosta pod względem zasad, a jednocześnie wyjątkowo angażująca gra logiczna.

Punto - rebel
Autor: materiały prasowe Link: Punto

Podczas rozgrywek w Punto uczestnicy starają się ułożyć linię z 4 lub 5 kart w swoim kolorze – w pionie, w poziomie lub na skos – dokładając po jednej karcie do już istniejącego układu. Karty są dobierane losowo i mają różne wartości. Te, które zostały już wyłożone możemy przykrywać kolejnymi, o ile mają większą liczbę oczek. Dzięki temu możemy starać się pilnować sytuacji na stole by, w niczym w klasycznej grze w kółko i krzyżyk, w odpowiednim momencie zablokować przeciwnika lub zaskoczyć go niespodziewanym posunięciem.

Story Cubes

Idealna gra wakacyjna powinna łączyć trzy cechy: być mała (aby nie obciążała niepotrzebnie bagażu), mieć solidne opakowanie (żeby nic się nie uszkodziło w transporcie) i proste zasady (które można wytłumaczyć każdemu w kilka chwil). Wszystkie te wymogi spełniają Story Cubes!

Story Cubes rebel
Autor: materiały prasowe Link: Story Cubes

To kreatywna, pobudzająca wyobraźnię zabawa, w której opowiadamy historie na podstawie wylosowanych obrazków. Zestaw zawiera 9 kostek z wieloznacznymi grafikami. Na zasadzie luźnych skojarzeń będziemy próbowali wpleść je w swoje opowieści. Każdy uczestnik może snuć własną bajkę, ale możemy też wszyscy razem – zdanie po zdaniu, obrazek po obrazku – budować jedną, wielką, wspólną historię. Ogranicza nas jedynie własna wyobraźnia!

List miłosny

Gry z wykorzystaniem klasycznej talii kart udowadniały nam przez lata, że nie trzeba wiele, by doskonale się bawić, rozgrywając partię za partią. Dziś podobnym przyciąganiem wykazuje się List miłosny. Choć zawiera jedynie nieco ponad 20 kart, dzięki zmyślnemu mechanizmowi zapewnia krótkie i dynamiczne partie, po których chce się zagrać jeszcze raz.

List miłosny - rebel
Autor: materiały prasowe Link: List miłosny

Pojedyncza rozgrywka trwa kilka rund, podczas których wykorzystujemy sojuszników, przyjaciół i członków rodziny królewskiej, aby doręczyli Królewnie napisany przez nas list miłosny. W każdej rundzie dobieramy na rękę jedną kartę i jedną zagrywamy, wykorzystując jej efekt. Kluczem do zwycięstwa jest baczne obserwowanie sytuacji, próba odgadnięcia, jakie karty mają pozostali gracze i zdobycie sojuszników o najwyższej wartości.

Sushi go!

Wyobraź sobie wieczór z przyjaciółmi lub rodziną. Dobra zabawa, dużo śmiechu, świetna atmosfera… W kulminacyjnym momencie na stół wjeżdża ono: wspaniałe, kusząco wyglądające sushi! I niekoniecznie mowa tu o zwiniętych w rolki morskich przysmakach (choć, oczywiście, i one mogą znaleźć się na stole).

Sushi go! - rebel
Autor: materiały prasowe Link: Sushi go!

Sushi Go! to gra karciana, której celem jest stworzenie najlepszej kombinacji z dostępnych składników. Zdobywamy punkty za zbieranie zestawów odpowiednich kart. Sashimi, wasabi, nigiri, tempura… Każdy z rodzajów sushi ma zupełnie inny system punktowania. Zanim przyjdzie czas na deser, będziemy musieli podjąć dobre decyzje i skutecznie pokrzyżować plany przeciwników.

Dobble

W zestawieniu niewielkich gier nie mogło zabraknąć absolutnego klasyka: Dobble. Ta niezwykle popularna karcianka równie często wybierana jest przez rodziców do zabawy z dziećmi, jak i na imprezy dorosłych. I nie ma się co dziwić! Trudno znaleźć równie prostą, dynamiczną i angażującą zabawę.

Dobble - rebel
Autor: materiały prasowe Link: Dobble

Cała rozgrywka opiera się na poszukiwaniu par. Dowolne dwie karty ze specjalnej talii zawsze łączy dokładnie jeden wspólny symbol. Naszym zadaniem jest jak najszybciej znaleźć go i głośno nazwać – zanim zrobią to przeciwnicy! W zależności od wariantu zabawy (a instrukcja opisuje ich aż 5) refleks i spostrzegawczość pozwalają nam pozbywać się kart lub zdobywać cenne punkty. Co ważne, zasady Dobble tłumaczy się dosłownie w kilka chwil, a pojedyncza rozgrywka trwa nie więcej niż 10 minut. Ale nikt nie powiedział, że skończy się na jednej partii!

Cortex

Jeśli podoba Ci się mechanizm Dobble, ale szukasz bardziej różnorodnych wyzwań, kolejnym krokiem w planszówkowym świecie będzie Cortex – rodzinna gra pełna rozmaitych zadań. W pudełku znajdziemy labirynty, puzzle czy zapamiętywanki, a także specjalne wyzwania dla zmysłów takie jak karty z przedmiotami pokryte fakturą, które musimy rozpoznać z zamkniętymi oczami, wyłącznie za pomocą dotyku.

Cortex
Autor: materiały prasowe Link: Cortex

Mechanizm gry jest bardzo prosty: gdy na stole pojawi się karta z zadaniem, uczestnicy muszą jak najszybciej je rozwiązać. Kto pierwszy, ten lepszy! Punkty zdobywa osoba, która przykryje kartę ręką i poda właściwą odpowiedź.