Rozwój dziecka: zabawy dla dwulatka, które stymulują jego rozwój

2014-11-21 13:36

Polscy rodzice nie bawią się z dziećmi, bo... nie wiedzą, jak to robić. Tymczasem zabawa odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka. O tym, jakie zabawy dla dwulatka wybrać, by stymulować rozwój dziecka, opowiadają Agata Rubik i psycholog dziecięcy Justyna Korzeniewska.

Rozwój dziecka, rozwój dwulatka
Autor: thinkstockphotos.com Rozwój dziecka w 2. roku życia w dużej mierze zależy od rodziców.

Rozwój dziecka od 2. roku życia jest intensywny. Dwulatek rozumie już, o co się go prosi, potrafi sam wskazać, że jest głodny albo że chce mu się pić, powoli zaczyna mówić. Zna już wszystkie proste zabawy (tany-tany, koci-koci-łapki) i powoli się nimi nudzi. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice byli kreatywni i ciągle stawiali przed nim nowe wyzwania. Jakie zabawy dla dwulatka wybrać, by stymulować jego rozwój?

>> Zabawy dla dzieci w domu. Kreatywne zabawy z dzieckiem bez telewizora

Rozwój dziecka: bądź kreatywna

- Rodzic w tym wieku dziecka pełni trzy funkcje w zabawie: powinien być komplikatorem, instruktorem i komentatorem. Dziecko uwielbia spełniać różne zadania, wykonywać polecenia i rozwiązywać problemy. Wystarczy więc, że rodzic w trakcie zabawy wyłączy zabawkę albo dołoży do niej jakiś inny element, a dla dziecka już pojawi się jakiś problem, który będzie musiało rozwiązać - mówi psycholog dziecięcy Justyna Korzeniewska.

W tym wieku dziecko może spontanicznie naśladować rodziców, dlatego warto uczyć je nowych rzeczy i patrzeć, czy one mu się podobają (np. rysowanie). Być może okaże się, że nasz maluch jest już w stanie przez dłuższy moment skupić uwagę na jednej czynności i zacząć bawić się w nowe rzeczy.

>> 2-letnie dziecko: rozwój i wychowanie

Co jeszcze radzi psycholog dziecięcy?

Dzień Dobry TVN/x-news