Zabawki dla chłopców: co wybrać na prezent dla małego chłopca? [TOP 7 zabawek]

2023-08-25 12:52

Zabawki dla chłopców to przede wszystkie samochody, klocki, wielopoziomowe garaże, tory wyścigowe, wozy strażackie. Na co zwrócić uwagę, wybierając prezent dla chłopca? Skorzystajcie z naszego poradnika i zobaczcie top 7 zabawek dla chłopców.

Zabawki dla chłopców
Autor: Getty images Zabawki dla chłopców to głównie dinozaury, klocki czy auta.

Zabawki dla chłopców uczą koncentracji, logicznego myślenia, koordynacji, wiedzy o świecie rozwijają umiejętności manualne. W sklepach jest ich mnóstwo. Wybierając zabawkę dla chłopca rodzice często nie wiedzą, co kupić, bo wszystkie zabawki wydają im się interesujące, ładne i rozwojowe (sami przecież takich nie mieli).

Jak przebrnąć przez sklep zabawkowy, by nie wydać fortuny na coś, co nie zainteresuje dziecka? W naszym poradniku znajdziecie odpowiedź na to pytanie i ranking top 7 zabawek dla chłopców, na które warto zwrócić uwagę.

Spis treści

  1. Zabawki dla chłopców - co zainteresuje chłopca?
  2. Jak wybierać zabawki dla chłopców?
  3. Na co zwracać uwagę przy zakupie zabawek dla chłopców?
  4. Zabawki dla chłopców - klocki
  5. Zabawki dla chłopców - dinozaury
  6. Zabawki dla chłopców - samoloty
  7. Top 10 zabawek dla chłopców

Zabawki dla chłopców - co zainteresuje chłopca?

Odpowiedź jest prosta - wszystko. Dziś odchodzi się od tradycyjnego podziału na zabawki dla chłopców i dziewczynek. Mali mężczyźni często bawią się lalkami czy zabawkową kuchnią, a małe kobietki z zapałem jeżdżą wyścigówkami czy budują duże konstrukcje z klocków. I bardzo dobrze! Nie można dziecka ograniczać, niech niesie je wyobraźnia i bawi się tym, na co ma ochotę (oczywiście, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa).

Nie da się jednak ukryć, że przyjęło się, że pewne zabawki są przeznaczone dla chłopców. Będą to wszelkiego rodzaju samochody, wozy strażackie, policyjne, wielopoziomowe garaże, tory wyścigowe, klocki konstrukcyjne, warsztaty samochodowe. Warto pamiętać o niezwykle rozwojowych zabawkach, których nie dzielimy ze względu na płeć: puzzlach, układankach, klockach.

Ja kupuję moim maluchom klocki, wydaje mi się, że są to jedne z najlepszych zabawek uczą koncentracji, dokładności, no i dzieci je uwielbiają - napisała Alka23 czytelniczka Mjakmama.pl

Czytaj również: Pomysły na prezenty dla rocznego dziecka

Prezenty na Dzień Dziecka: pomysły na prezent na Dzień Dziecka

Jak wybierać zabawki dla chłopców?

Wybierając zabawki dla chłopców, kierujmy się zdrowym rozsądkiem. Nie ma sensu kupować dziecku kilku zabawek interaktywnych, bo pobawi się ono nimi chwilę, a później rzuci je w kąt. Lepiej wybrać jedną mądrą zabawkę, która będzie rosła z dzieckiem. Rodzice często mają tendencje do zasypywania maluchów zabawkami, bo przecież sami nie mieli takich w dzieciństwie.

To błędne myślenie - im więcej zabawek będzie miało dziecko, tym mniej będzie się nimi bawić. Pamiętajmy również, że zamiast wydawać fortunę na zabawki, lepiej jest po prostu poświęcić dziecku czas. Kupić mu klocki i wspólnie budować wieże czy garaże; puzzle - i układać je popołudniami na dywanie.

Na co zwracać uwagę przy zakupie zabawek dla chłopców?

Wystarczy pamiętać o 3 zasadach: jakość, bezpieczeństwo, zainteresowania dziecka. Nie kierujmy się ceną zabawki, bo może się okazać, że tania zabawka bardzo szybko się popsuje albo zrobi krzywdę maluchowi. Na rynku wciąż możemy spotkać zabawki produkowane w Chinach. Mogą one zawierać toksyczne substancje, z którymi dziecko nie powinno mieć kontaktu.

  • Jakość - kupujmy zabawki wykonane z solidnego tworzywa, dobrej jakości plastiku albo prawdziwego drzewa. Wtedy będziemy mieli pewność, że dziecku nic nie grozi. Takie zabawki są droższe, ale również trwalsze. No i bezpieczne, a na tym nam przecież zależy najbardziej
  • Bezpieczeństwo - zwracajmy uwagę, czy zabawka ma certyfikat CE. To certyfikat bezpieczeństwa, który powinny posiadać wszystkie zabawki dopuszczone do sprzedaży w Unii Europejskiej
  • Zainteresowania dziecka - zabawki mają wzbudzać u dzieci radość. Kupujmy więc takie, które lubią, np. klocki z wybranej serii czy ulubione samochody. Nie przekonujmy dziecka na siłę do zabawek edukacyjnych. Niech bawi się różnymi rzeczami

Najważniejsza jest nie sama zabawka, ale dostosowanie jej do zainteresowań i predyspozycji dziecka - nie kupujmy dziecku namiotów tipi, jeśli wiemy, że bardziej byłoby zainteresowane samochodem. Wtedy dopiero możemy "zmaksymalizować" skuteczność zabawki - dobra zabawa i efekty rozwojowe - napisała Marta Jassinak czytelniczka Mjakmama.pl

Czytaj również: Prezent dla trzylatka: co kupić w prezencie trzylatkowi?

Konsola dla dziecka. Jakie urządzenie do gier wybrać?

Tradycyjne prezenty na komunię. Wybieramy ponadczasowy prezent komunijny

Zabawki dla chłopców - klocki

Klocki to jedne z popularniejszych zabawek dla chłopców. Doskonale rozwijają myślenie przestrzenne, uczą logiki i zasady przyczyna-skutek. Na rynku znajdziemy różnego rodzaju klocki dla dzieci, m.in. konstrukcyjne, lego, plastikowe, drewniane. Dla starszych chłopców najlepiej kupować zestawy techniczne, a także konstrukcyjne. 

Zabawki dla chłopców - dinozaury

Mali chłopcy chętnie bawią się figurkami dinozaurów. W wieku 3-7 lat chłoną wszystko, co jest związane z prehistorią, bawią się dinozaurami, układają puzzle, czytają książki i atlasy. Jeśli więc dziecko ma takie zainteresowania, to warto kupić mu odpowiednie zabawki. W sklepach znajdziemy gumowe figurki dinozaurów, dzięki którym maluch zbuduje prawdziwy park jurajski, przytulanki. Dobrym wyborem będą również domino czy puzzle obserwacyjne z motywem dinozaurów.

Zabawki dla chłopców - samoloty

Chłopcy kochają wszelkiego rodzaju pojazdy, dlatego warto im je kupować. Jeśli dziecko interesuje się samolotami, można kupić mu figurki samolotów z plastiku lub drewna, klocki, z których samodzielnie lub z pomocą rodzica zbuduje samolot. W sklepach znajdują się również modele do sklejania - to będzie dobry pomysł na prezent dla starszego dziecka.

Top 10 zabawek dla chłopców

Poniżej znajdziecie zestawienie 10 zabawek dla chłopców, na które warto zwrócić uwagę. Stanowią one przykłady zabawek z różnych segmentów: puzzli, układanek, rozmaitych klocków, samochodów, garaży i zabawek edukacyjnych. Zestawienie zostało podzielone według wieku.

Zabawki dla chłopców do 1. roku życia

Zabawki dla chłopców do 1. roku życia przede wszystkim rozwijają zdolności poznawcze dziecka. Rozwijają zmysł wzroku, słuchu, dotyku. Uczą koordynacji i logicznego myślenia.

Zabawki dla chłopców w wieku 2 lat

Zabawki dla chłopców w wieku 2 lat powinny zachęcać dzieci do samodzielnej zabawy. Czas na poznawanie świata, odkrywanie przyczyn i skutków różnych zdarzeń. Jednocześnie cały czas wspieramy rozwój zdolności manualnych dziecka.

Zabawki dla chłopców w wieku 3 lat

Zabawki dla chłopców w wieku 3 lat to przede wszystkim klocki konstrukcyjne, tory wyścigowe i samochody. Zabawki te uczą koncentracji, cierpliwości, rozwijają sprawność manualną. Dobrze jest również kupować maluchowi puzzle czy układanki, które pomogą mu się wyciszyć.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza