Jak dbać o zęby dziecka, czyli wszystko o higienie jamy ustnej

2015-05-22 18:01

Jak dbać o zęby dziecka i jak stosować się do podstawowych zasad higieny jamy ustnej. To wiedza, która pozwoli dziecku zachować zdrowe uzębienie na długie lata. Im wcześniej się o zęby dziecka zatroszczymy, tym lepiej.

zęby dziecka
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Jak dbać o zęby dziecka? Udając się do stomatologa po pojawieniu się pierwszego zęba mlecznego.

Jak dbać o zęby dziecka? To pytanie, które warto zadawać sobie jak najwcześniej. Według danych zebranych przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Kosmetyków i Środków Czystości aż 51,3 procent dwulatków ma próchnicę, a im dzieci starsze, tym gorzej. Wśród 6-latków procent ten wynosi 85,4, a u 18-latków - 96. Liczby są zatrważające, a naprawdę mogłoby być inaczej. Jak zaznacza dr Anna Oborska, dyrektor generalna Stowarzyszenia:

- Człowiek posiada niezwykły system obronny. Szkliwo jest najtwardszą tkanką w ludzkim organizmie, stanowiącą tamę dla bakterii. Natomiast w składzie naszej śliny znajdują się enzymy, które bakterie niszczą. Następnie płytka nazębna, chroniąca szkliwo przed działaniem kwasów. To wszystko jednak na nic, jeśli nie nauczymy się jak dbać o zęby dziecka i higienę jamy ustnej.

Jak dbać o zęby dziecka: higiena jamy ustnej u dzieci

Jak dbać o zęby dziecka? Poniżej znajduje się kilka cennych wskazówek i odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące higieny jamy ustnej dziecka.

Kiedy wybrać się do lekarza dentysty?

Rodzice nierzadko zapisują swoje dzieci do stomatologa, gdy te są już w wieku szkolnym lub dopiero wtedy, kiedy nie ma innego wyjścia: dziecko tak boli ząb, że  lekarz dentysta pozostaje jedynym rozwiązaniem. Nic więc dziwnego, że najmłodszym nie zawsze się on dobrze kojarzy. Tymczasem na pierwszą wizytę najlepiej wybrać się tuż po pojawieniu się pierwszego zęba mlecznego.

- Dziecko, które już w tym czasie po raz pierwszy odwiedza gabinet stomatologiczny, oswaja się z nim. Może pobawić się na jeżdżącym w górę i dół fotelu, obejrzeć narzędzia, porozmawiać z lekarzem. W dziecku budzi się zaufanie, a nie lęk. Małym dzieciom zaleca się wizyty kontrolne co pół roku, jeśli ta pierwsza wywrze na nim dobre wrażenie, nie będzie problemu z przyprowadzeniem go na następne - zapewnia dr Paweł Zaborowski, lekarz dentysta, wykładowca na kursach przygotowawczych do specjalizacji stomatologicznych i konsultant medyczny.

Kiedy powinno się zacząć myć zęby dziecku?

Nie każdy rodzic wie, że o higienę jamy ustnej dziecka najlepiej zatroszczyć się już zanim pojawią się u niego pierwsze mleczne ząbki. Po karmieniu warto niemowlęciu przemywać dziąsła. Oczywiście potrzeba do tego niemałej delikatności i dwóch elementów: wody i gazy, którą lekko namaczamy. Gaza musi być zawsze świeża i przeznaczona tylko do jednorazowego użytku.

Mycie zębów zaczyna się, podobnie jak w przypadku wizyt u stomatologa, z momentem pojawienia się pierwszego zęba. Dzieci do pierwszego roku życia nie muszą używać pasty do zębów, wystarczy ich mycie za pomocą samej szczoteczki. Szczoteczka też powinna być dziecięca, czyli z miękką i delikatną główką. Później wybieramy specjalne pasty dla dzieci. Warto jak najwcześniej zacząć uczyć dziecko jak dbać o zęby. Dlatego nawet gdy kąpiemy małe dziecko, pozwólmy mu samodzielnie umyć ząbki. Najpewniej zanim to zrobi, zdąży niejednokrotnie zamoczyć szczoteczkę w wodzie, w której całe się myło, ale mycie zębów wejdzie mu w nawyk.

>>Przeczytaj również, kiedy u dziecka powinny pojawić się zęby mleczne, a kiedy stałe>>

Jak długo i jak często myć zęby dziecku?

Zęby - i dziecka, i dorosłego - należy myć dwie minuty i co najmniej dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Jako że samemu trudno wyczuć, czy już dwie minuty mycia minęły, czy nie, można skorzystać z kilku ułatwień. Kupić szczoteczkę elektryczną z timerem - dla dzieci od 3. roku życia - lub ściągnąć na telefon komórkowy specjalną aplikację, mającą ułatwić najmłodszym mycie zębów. Jedna z nich - Czyste Ząbki - przez równe dwie minuty wygrywa melodyjne piosenki, zachęcające do mycia ząbków. W działaniu może się okazać skuteczniejsza niż liczne rodzicielskie argumenty.

Dla dziecka nie bez znaczenia jest "sprzęt", jakim ma myć zęby. Na szczęście w sklepach można wybierać szczoteczki w wielu wzorach i kolorach, z ulubionymi postaciami z bajek i kreskówek. Podobnie z pastami - wybór opakowań, a przede wszystkim smaków, jest przeogromny. Warto zwrócić uwagę, że o ile znajdziemy dziecięcą pastę truskawkową, poziomkową czy malinową, o tyle, nie bez przyczyny, czekoladowej na próżno szukać.

W jaki sposób myć zęby dziecku?

Wiemy już czym myć dziecięce zęby, ale w jaki sposób to robić? Najpierw myjemy je od zewnętrznej strony, kreśląc na nich delikatne kółeczka. Następnie przechodzimy do wewnętrznej strony ząbków. Przy przednich wykonujemy ruchy w górę i w dół, a przy bocznych - w przód i w tył. Następnie lekko szczotkujemy język i już! Dziecko powinno wypluć wodę, a my - opłukać szczoteczkę. Pamiętajmy, by szczoteczkę zmieniać średnio co 3 miesiące. Co ciekawe, choć najczęściej myje się zęby, nie tylko umieszczając na szczoteczce pastę, ale również opłukując ją delikatnie wodą, wcale nie jest to najlepsze rozwiązanie. Sama pasta by wystarczyła, a woda zmywa z niej odrobinę fluoru. Jeśli przyzwyczajenie nie pozwala zrezygnować z wody, lepiej delikatnie polać ją wodą przed nałożeniem pasty, a nie po tej czynności.

>>Dowiedz się również, które słodycze najbardziej niszczą dziecięce zęby>>

Czego unikać podczać dbania o zęby?

Aby uniknąć problemów z zębami, szczególnie próchnicy, trzeba pamiętać, by:

  • Będąc mamą, nie ślinić dziecięcego smoczka. Często, gdy smoczek upadnie na ziemię, a dziecko płaczem się go domaga, mama sama bierze go do buzi, uznając, że w ten sposób go czyści. Tak się nie dzieje. Jeśli mama ma próchnicę, a patrząc na dane dotyczące Polaków jest to bardzo prawdopodobne, w ten sposób robi wszystko, by przenieść ją na swoje dziecko.
  • Cukierki również nie są wskazane. Zawarte w nich węglowodany prowadzą do wytwarzania kwasów uszkadzających szkliwo. Nie trzeba eliminować ich całkowicie, zwłaszcza że dzieci najczęściej słodycze uwielbiają, ale ograniczyć ich spożywanie do jednego - dwóch dni w tygodniu.

Warto więc wiedzieć, jak dbać o zęby dziecka.

Kalendarz ząbkowania u dziecka
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza