PIERWSZA POMOC DLA DZIECKA: ukąszenie przez żmiję lub owada

2013-06-10 16:12

Użądlenie przez osę czy pszczołę, jeśli nie jesteśmy uczuleni na jad, jest tylko nieprzyjemne. Skutki pokąsania przez żmiję mogą być tragiczne. W każdej sytuacji należy zachować spokój i zastosować się do naszych rad.

pierwsza pomoc owad
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Pierwsza pomoc dla dziecka: jad żmii
  2. Pierwsza pomoc dla dziecka: jak postępować zanim nadejdzie fachowa pomoc?
  3. Ukąszenie przez żmiję: jak się pozbyć żądła?
  4. Pierwsza pomoc dla dziecka po ukąszeniu przez owada

Zwykle, kiedy naszemu dziecku dzieje się coś złego, panikujemy. Bardzo często wynika to z braku wiedzy. Zobacz jak udzielić pierwszej pomocy dziecku.

Pierwsza pomoc dla dziecka: jad żmii

Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym wężem, którego możemy spotkać w polskich lasach. Ma trójkątną głowę i pionowe źrenice. Może mieć różne ubarwienie, ale charakterystycznym jej znakiem jest czarny zygzak na grzbiecie. Często bywa mylona z nieszkodliwym zaskrońcem. Ukąszeniem kończy się zwykle nadepnięcie na gada. Jeżeli powstała w wyniku tego rana ma postać dwóch punktowych skaleczeń (położonych 1,5 - 2 cm od siebie), krwawi, towarzyszy temu silny ból, obrzęk i zasinienie, najprawdopodobniej doszło do zatrucia jadem. Koniecznie trzeba szybko udzielić pierwszej pomocy.

Pierwsza pomoc dla dziecka: jak postępować zanim nadejdzie fachowa pomoc?

  • Należy uspokoić poszkodowanego i poprosić, by jak najmniej się poruszał. Ruch przyśpiesza bowiem rozprzestrzenianie się substancji toksycznej w organizmie. Jeśli ukąszona została ręka lub noga, należy ją unieruchomić. Z ręki trzeba natychmiast zdjąć zegarek i biżuterię. Ranę zabezpieczamy jałowym opatrunkiem.
  • Rannego trzeba ułożyć w takiej pozycji, by ukąszone miejsce znajdowało się niżej niż serce.
  • Nie należy wysysać rany ani rozcinać jej nożem. Może to spowodować powstanie nowych uszkodzeń i sprawić dodatkowy ból poszkodowanemu. Nie wolno też stosować lodu ani opasek uciskowych.
Dobrze wiedzieć

Ukąszenie przez żmiję: jak się pozbyć żądła?

Chwyć je pęsetą blisko skóry, poniżej „zbiorniczka" z trucizną i wyrwij zdecydowanym ruchem.

  • Jeśli osoba ukąszona traci świadomość, trzeba uważnie ją obserwować i sprawdzać, czy ma zachowane krążenie i czy oddycha. Nieprzytomną należy ułożyć w pozycji bezpiecznej na boku. Jeżeli zajdzie potrzeba, trzeba rozpocząć sztuczne oddychanie i masaż serca.
  • Po dotarciu do placówki medycznej należy poinformować personel, że doszło do ukąszenia przez żmiję. Ranny musi otrzymać surowicę przeciwko jadowi.

Pierwsza pomoc dla dziecka po ukąszeniu przez owada

W dwóch przypadkach ukąszenie przez owada jest szczególnie niebezpieczne: jeżeli pszczoła albo osa zaatakowała okolicę ust, gardła czy języka (powstający obrzęk może być przyczyną zablokowania drożności dróg oddechowych) lub jeśli osoba użądlona jest uczpona na jad owada. Obie sytuacje mogą zagrażać życiu i wymagają jak najszybszej pierwszej pomocy lekarskiej.

  • Jeśli żądło pozostało w ranie, trzeba je usunąć (ale nie wyciskać!), następnie umyć ukąszone miejsce, zdezynfekować i przyłożyć okład z lodu.
  • Gdy poszkodowany skarży się na silny ból, podajemy leki przeciwbólowe.
  • W wypadku wystąpienia reakcji uczpeniowej (świąd, pokrzywka, duszność, zaburzenia oddychania), jeśli to możliwe, należy jak najszybciej podać leki przeciwuczpeniowe (alergicy zwykle się z nimi nie rozstają).
  • Jeżeli ranny traci przytomność, należy ułożyć go w pozycji bezpiecznej na boku i kontrolować funkcje życiowe; jeśli to konieczne, rozpocząć sztuczne oddychanie i masaż serca.
  • W przypadku gdy nastąpiło ukąszenie przez wiele owadów, może dojść do reakcji toksycznej (objawy jak przy zatruciach, tzn. wymioty, biegunka, nudności, utrata przytomności), należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza