Czy WEGETARIANIZM jest BEZPIECZNY dla dziecka? Tak, ale nie każdy!

2014-04-14 14:34
Wegetarianizm u dziecka
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com

W społeczeństwie tkwi przekonanie, że dieta wegetariańska jest niezdrowa dla dziecka, ponieważ nie dostarcza mu wszystkich witamin i minerałów. Czy rzeczywiście tak jest? Nie, ale jak w każdej plotce, tak i w tej tkwi ziarnko prawdy.

Weganizm, laktowegetarianizm, witarianizm, makrobiotyka, pollowegetarianizm - odmian wegetarianizmu jest wiele, a wszystkie znacząco się od siebie różnią. I tak, niektóre z nich mogą całkowicie wykluczać z diety mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, a inne dopuszczać spożycie jaj, nabiału czy mleka. Jak się w tym odnaleźć i jak dowiedzieć się, która dieta wegetariańska będzie bezpieczna dla dziecka?

Bezmięsna, ale z produktami pochodzenia zwierzęcego

Dieta powinna być zróżnicowana i bogata w składniki odżywcze. To zasada ważna dla każdego człowieka, ale dla dzieci szczególnie: organizm, który się rozwija, potrzebuje więcej witamin, minerałów i energii, aby robić to równomiernie. Dieta wegetariańska dla dziecka jest dopuszczalna i zdrowa, ale pod pewnymi warunkami.

Przede wszystkim nie wolno wykluczać z niej produktów pochodzenia zwierzęcego. Dziecko, które rośnie, potrzebuje wapnia. Można więc zrezygnować z podawania mięsa, ale nie wolno eliminować mleka, jaj i nabiału. Zdrową dietą wegetariańską dla dziecka będzie laktowegetarianizm, który dopuszcza spożywanie tych produktów, a niezdrową weganizm, który je odrzuca.

Zastanów się nad rybami

Wegetarianizm wyklucza również spożywanie ryb. W przypadku małych dzieci jest to jednak dyskusyjne - lekarze zalecają, aby ryby pojawiały się w diecie dzieci co najmniej trzy razy w tygodniu. Zawierają one kwasy Omega-3, które wzmacniają układ immunologiczny, działają również korzystnie na układ krążenia i serca. Wpływają także na funkcjonowanie mózgu, dlatego powinny stanowić ważny element diety dziecięcej.

Jak zastąpić białko zwierzęce?

Małemu wegetarianinowi trzeba podawać produkty bogate w białko, które zastąpią dania mięsne. Najlepiej będzie wprowadzić do diety rośliny strączkowe (fasolę, bób, soczewicę, groch) oraz produkty sojowe. Nie wolno jednak przesadzać i przechodzić na dietę wegetariańską makrobiotyczną, opierającą się na zbożach i roślinach strączkowych. Lekarze twierzą, że może ona negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka!

Skonsultuj się z dietetykiem

Jeśli chcielibyście wprowadzić dziecku dietę wegetariańską, skorzystajcie z porady dietetyka. Doradzi wam, jak dobrać produkty, żeby dostarczać dziecku wszystkie niezbędne witaminy i minerały i ułoży odpowiednią dietę. Warto regularnie odwiedzać poradnię dietetyczną i wykonywać badania, żeby sprawdzić, czy dziecko nie ma żadnych niedoborów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza