Bóle głowy u dzieci: przyczyny, niepokojące objawy, zapobieganie [WYWIAD]

ból głowy u dziecka
fot.: Thinkstock
Bóle głowy u dziecka mogą być spowodowane różnymi przyczynami, np. kłopotami ze wrokiem, zbyt długim przesiadywaniem przed komputerem.

Bóle głowy u dziecka mogą być objawem wielu chorób. Co powinno szczególnie zaniepokoić rodzica? Czy dziecko może cierpieć na ból głowy? O odpowiedzi na te i inne pytania poprosiliśmy dr n. med. Małgorzatę Bilską z placówki medycznej Scanmed.

Ból głowy kojarzy się raczej z osobami dorosłymi. Czy jednak może pojawić się również u małych dzieci?

dr n. med. Małgorzata Bilska: Obserwacje pacjentów oraz rozmaite badania potwierdzają, że ból głowy nie dotyczy tylko dorosłych. Innymi słowy, może dotyczyć pacjentów we wszystkich grupach wiekowych. Należy pamiętać, że ból głowy sam w sobie jest objawem, a nie – jak się czasem mylnie sądzi –  jednostką chorobową.

Co wywołuje bóle głowy u dzieci?

Jedną z przyczyn bólów głowy u dzieci są zaburzenia homeostazy ośrodka układu nerwowego. Taki symptom występuje np. w przebiegu procesów zapalnych czy naczyniopochodnych. Bóle głowy u dzieci mogą  również występować w chorobach ogólnoustrojowych, np. w nadciśnieniu tętniczym, zaburzeniach endokrynologicznych, próchnicy zębów, chorobach zatok przynosowych lub też niedokrwistości wynikającej z niedoboru żelaza. Jak widać, spektrum objawu, jakim jest często bagatelizowany ból głowy, może pojawić się w przebiegu wielu dolegliwości, i co ważne – występuje nie tylko u dorosłych pacjentów, ale i u najmłodszych z nich.

>> Elektrolity na wagę złota - pamiętajmy o uzupełnianiu elektrolitów podczas letnich upałów, zatroszczmy się szczególnie o dzieci.

Jakie objawy towarzyszące bólom głowy u dziecka powinny skłonić rodzica do konsultacji z lekarzem?

Przewlekle bóle głowy u dzieci, którym towarzyszą wymioty, mogą być objawem alarmowym  poważnych chorób, w tym np. guzów mózgu. Dlatego zawsze w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy zasięgnąć porady lekarza. A już na pewno trzeba udać się do specjalisty, gdy bólom głowy u dziecka towarzyszą inne objawy neurologiczne, tj. zaburzenia równowagi czy niedowłady kończyn. Tego typu symptomom zawsze powinna towarzyszyć wnikliwa i szeroka diagnostyka. Pilnej konsultacji wymaga też pojawiający się nagle, bardzo silny ból głowy, który nie ustępuje po podaniu leków przeciwbólowych. W takich przypadkach nie należy zwlekać, gdyż opóźnienie interwencji lekarskiej może być nie tylko groźne dla zdrowia, ale i życia dziecka.

>> Przeczytaj również: Urazy głowy u dzieci - co zrobić, by ich uniknąć?

Jakie objawy mogą wskazywać na ból głowy u niemowlęcia?

U małych dzieci ból głowy będzie dawał objawy nieswoiste tj. niepokój, rozdrażnienie, niechęć do jedzenia, wymioty. Starsze dzieci będą mówiły wprost o swoich dolegliwościach. Najczęstszą przyczyną takich objawów mogą być  choroby infekcyjne przebiegające z gorączką.

A czy dziecko może mieć migrenę?

Tak, zwłaszcza jeśli w rodzinie występowały bóle głowy o charakterze migrenowym. Takie rozpoznanie można postawić po wykonaniu pełnej diagnostyki neurologicznej bólów głowy u dziecka, w tym diagnostyki neuroobrazowej (tomografia, rezonans magnetyczny mózgu). Ból pulsujący, połowiczy, z nudnościami, światłowstrętem może wskazywać na migrenowy charakter.

>> Jak wybrac okulary korekcyjne dla dziecka?

Czy ból głowy u dziecka może wiązać się z niehigienicznym trybem życia, np. częstym i długim siedzeniem przed telewizorem?

Ogólne zmęczenie czy rozdrażnienie, a także bóle głowy mogą występować także u dzieci z nierozpoznanymi wadami wzroku. Objawy te są również charakterystyczne dla dzieci spędzających zbyt dużo czasu przed telewizorem, komputerem czy tabletem. Wreszcie, szczególnie trudną diagnostycznie grupą są pacjenci z psychogennymi bólami głowy związanymi z problemami szkolnymi lub rodzinnymi. Jak widać, u przyczyn bólów głowy u dzieci mogą stać różne schorzenia. Dlatego jeszcze raz przypomnimy rodzicom, aby obserwowali swoje pociechy, a niepokojące objawy połączone bezpośrednio z deklarowanymi czy nie bólami głowy konsultowali z lekarzem.

Polecamy wideo: Jak rozpoznać ból u niemowlaka?

Małe dzieci, które jeszcze nie mówią, są dużym wyzwaniem dla rodziców jeśli chodzi o ocenę bólu. Warto pamiętać, że dzieci przeżywają ból w sposób totalny - reagują całym ciałem i zachowaniem i na tej podstawie rodzic może zauważyć, że coś jest nie tak. Zapytaliśmy psychologa jakie inne sygnały mogą świadczyć o cierpieniu małego człowieka i w jaki sposób sprawdzić co jest źródłem bólu.

Nie przegap

Aktualizacja: 2017-06-26 Publikacja: 2016-01-25
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.