50 rzeczy, które musi zrobić dziecko zanim dorośnie

Jak zachecić dziecko do nauki
fot.: thinkstockphotos.com
Aby zachęcić dziecko do nauki, warto zabierać je na wycieczki i robić z nim eksperymenty.

Brytyjscy psycholodzy wybrali 50 rzeczy, które powinno przeżyć każde dziecko przed ukończeniem 12. roku życia. Na liście znalazły się takie zadania jak puszczanie latawca, wojna na poduszki, zjedzenie jabłka prosto z drzewa czy wyhodowanie rośliny. Sprawdź, co powinno zrobić każde dziecko przed ukończeniem 12. roku życia. Niektóre propozycje mogą przyprawić rodziców o bół głowy!

Jak wygląda współcześnie dzieciństwo?

Współczesne dzieciństwo wcale nie jest łatwe. Chociaż dzieci mają dostęp do najnowszych technologii narzekają na brak wolnego czasu, co wydaje się dziwne - w końcu bycie dzieckiem kojarzy się głównie z zabawą, która wypełnia niemal cały czas wolny. Może tak było kiedyś, teraz dzieci po powrocie z przedszkola czy szkoły jadą na zajęcia dodatkowe. Basen, sztuki walki, nauka języków obcych, tenis, kółko teatralne, zajęcia plastyczne - to tylko niektóre propozycje zajęć, w których uczestniczą dzieci po szkole. A jak spędzają czas, kiedy w końcu dotrą do domu? Odrabiają zadania domowe albo korzystają z komputera. Taki obraz dzieciństwa zapamięta wiele dzieci na całym świecie.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Dzieci mają za mało ruchu!

Brytyjscy psycholodzy z The National Trust, organizacji użyteczności publicznej z Wielkiej Brytanii, postanowili interweniować i ułożyli listę rzeczy, które powinno zrobić każde dziecko przed ukończeniem 12. roku życia. Z ich badań wynika, że małe dzieci spędzają w domu za dużo czasu. Przeglądając listę szybko zauważymy, że większość zadań odbywa się na świeżym powietrzu i są to propozycje zachęcające do ruchu i aktywności fizycznej. Sprawa tylko pozornie wydaje się błaha, ale mała ilość ruchu i nieodpowiednie odżywianie są powodem wielu chorób cywilizacyjnych, które zagrażają dzieciom. Otyłość, cukrzyca i nadciśnienie tętnicze są na szczycie listy chorób, dotykających coraz młodsze dzieci.

Pomysły na fajne zabawy dla przedszkolaków w domu i na spacerze >>

Dla rodziców, którzy przeglądają listę, znajdujące się na niej punkty w większości wydają się proste, a wręcz banalne do zrealizowania - w końcu oni tak się bawili. Wchodzili po drzewach, puszczali latawce, biegali po podwórku, a na trzepaku każde dziecko potrafiło zaprezentować prawdziwe akrobacje. Niestety teraz jest inaczej! Dzieci pytane o poszczególne zadania na zdecydowaną większość odpowiadają negatywnie. Kolejnym powodem dla którego dzieci nie spędzają czasu w aktywny sposób jest strach rodziców przed kontuzjami, nieszczęśliwymi wypadkami i innymi zagrożeniami. Większość z zadań z listy jest łatwa do zrealizowania, jednak współcześnie dzieci, z różnych powodów, częściej spędzają czas przed ekranem smartfona czy komputera niż biegając po podwórku czy placu zabaw. I tu jest miejsce na zadanie dla rodziców, którzy muszą zachęcić swoje dzieci do aktywności fizycznej!

10 filmów Disneya, które musisz pokazać swojemu dziecku >>

Nie przegap

Lista rzeczy, które powinno zrobić w swoim życiu każde dziecko przed ukończeniem 12. roku życia ułożona przez National Trust:

1. wspiąć się na drzewo
2. sturlać się z wysokiego wzgórza
3. rozbić obozowisko w dziczy
4. zbudować szałas
5. puszczać kaczki z kamyków
6. biegać w deszczu
7. puszczać latawiec
8. złapać rybę do sieci
9. zjeść jabłko prosto z drzewa
10. zagrać w kasztany (tradycyjna brytyjska zabawa zawieszonymi na sznurkach kasztanami)
11. stoczyć bitwę na śnieżki
12. szukać skarbów na plaży
13. zrobić babkę z piachu
14. zbudować tamę na strumieniu
15. zjeżdżać na sankach
16. zakopać kogoś w piasku na plaży
17. zorganizować wyścig ślimaków
18. przejść po zwalonym pniu drzewa
19. huśtać się na linie
20. zrobić błotną ślizgawkę
21. zjadać jeżyny prosto z krzaczka
22. zajrzeć w głąb drzewa
23. znaleźć się na wyspie
24. poczuć się, jakby unosił cię wiatr
25. zagrać na źdźble trawy
26. szukać skamieniałości
27. zobaczyć wschód słońca
28. wspiąć się na wysokie wzgórze
29. wejść do wodospadu
30. nakarmić z dłoni ptaka
31. polować na robale
32. znaleźć żabi skrzek
33. złapać w siatkę motyla
34. śledzić dzikie zwierzęta
35. odkryć, co kryje się w stawie
36. naśladować odgłos sowy
37. zobaczyć dziwaczne stworzenia zamieszkujące baseniki z wodą w nadmorskich skałach
38. wychować motyla - od gąsienicy
39. złapać kraba
40. pójść na spacer przyrodniczy nocą
41. zasadzić roślinę, hodować ją, a potem zjeść
42. pójść popływać w rzece, jeziorze czy w innym dzikim miejscu
43. pojechać na spływ tratwą
44. rozpalić ogień bez użycia zapałek
45. odnaleźć drogę z mapą i kompasem w ręku
46. spróbować boulderingu (wspinaczki po niskich skałach, bez użycia asekuracji liną, ale nad rozłożonymi przenośnymi materacami, tzw. crashpadami)
47. ugotować posiłek nad ogniskiem
48. spróbować zejść ze skały, opuszczając się po linie
49. spróbować geocaching (poszukiwanie skrzynek ukrytych przez innych uczestników gry, przy użyciu GPS)
50. wziąć udział w spływie kajakowym w dół rzeki

Aktualizacja: 2016-12-05 Publikacja: 2016-11-10
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.