Afty u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie aft

Afty u dzieci: przyczyny, objawy leczenie aft
fot.: photos.com
Afty u dzieci: przyczyny, objawy leczenie aft

Afty u dzieci pojawiają się zazwyczaj przy rozszerzaniu diety i ząbkowaniu. Afty mają postać niewielkich, bardzo bolesnych pęcherzyków, otoczonych czerwoną obwódką. Występują pojedynczo lub w grupach. Nie stanowią dużego zagrożenia, ale dla dziecka są bardzo bolesne. Afty występują na dziąsłach, języku, błonie śluzowej policzków. Czym afty leczyć i czy są zaraźliwe?

Afty u niemowląt i dzieci nie są zaraźliwe, ale za to bardzo bolesne. Na afty szczególnie podatne są niemowlęta w okresie ząbkowania, gdy błona śluzowa dziecka jest rozpulchniona, co otwiera drogę infekcjom. Podłoże zakażenia może być wirusowe lub bakteryjne. Dziecko robi się marudne, nie chce jeść, niekiedy nawet ma podwyższoną temperaturę.

Afty u dzieci: przyczyny i objawy

Afty to bolesne wykwity w jamie ustnej, które utrudniają jedzenie i mycie zębów. - Matki często nie umieją odzwyczaić rocznego, dwuletniego dziecka od smoczka. A ono już nie tylko leży, ale raczkuje, chodzi, biega. I smoczek, swojego przyjaciela, zabiera wszędzie ze sobą. Zwiedzają razem podłogę, zakamarki w mieszkaniu, w piaskownicy, zbierają wszystkie śmieci i bakterie – opowiada dr Obara, pediatra, kierownik poradni dziecięcej na warszawskim Służewcu – Wówczas naprawdę bardzo łatwo o infekcję i pojawnie się aft.

Dobrze wiedzieć

Uwaga!
Nie wszystkie owrzodzenia w buzi dziecka są aftami. Częściej przyczyną dolegliwości jest skaleczenie śluzówki przez ząb, twardy smoczek lub grzechotkę.

Afty u dzieci: ile trwa leczenie

Jeśli u dziecka pojawiły się afty, żeby zmniejszyć ból podczas jedzenia, należy karmić dziecko produktami rozdrobnionymi, kaszkami, grysikiem; nie podawać mu nic kwaśnego ani słonego.

Przy aftach możemy płukać buzię dziecka naparem z szałwii, rumianku albo płynami odkażającymi (septosanem, dentoseptem). Skuteczny w leczeiu aft jest również aphtini tantum verde w aerozolu. Afty znikają mniej więcej po tygodniu, nie pozostawiając śladów.

Polecamy wideo o aftach u dzieci

Afty to zmiany zapalne w jamie ustnej, prawdopodobnie wywołane przez wirusy. Występują w postaci czerwonych lub białych plam. Są niegroźne, ale bardzo bolesne. Na afty najbardziej podatne są niemowlęta, u których rozpoczyna się ząbkowanie. Zapytaliśmy eksperta o to czy afty i pleśniawki są tym samym, co zrobić gdy zauważymy afty w buzi dziecka oraz w jaki sposób możemy przeciwdziałać ich pojawieniu się.

Aktualizacja: 2017-05-16 Publikacja: 2015-08-18
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.